Sprawdzony sklep, bezpieczne zakupy oraz szybka dostawa. sklep internetowy.
4444.com.pl
| Newsy | Zaloguj się | Zarejestruj się | Galeria | Download | Kontakt |
szukaj:   
Ciekwostki - artykuły
Nagrody Darwina
Absurdy
Eksperymenty
Czy wiesz, że...
Ciekawostki naukowe
Ciekawosti sportowe
Ciekawosti z Polski
Ciekawosti ze świata
Magiczne sztuczki
Fakty i mity
Ciekawe filmiki
Ciekawe filmiki
Śmieszne filmiki
Jak to się robi?
Filmiki z rekordów guinessa
Ekstremalne filmiki
Zagadki
Zagadki matematyczne
Głupie zagadki
Inne ciekawe
Psychotesty i Psychozabawy
Dowcipy z PRL
Dowcipy
Subskrypcja
informacje o nowych wersjach na twój mail!
Reklama
Reklama
Artykuły > Ciekwostki ze świata > Ciekawostki o Niemczech

Ciekawostki o Niemczech

Niemcy to nasi zachodni sąsiedzi, jednak ich życie, kultura i zwyczaje różnią się znacznie od naszych. Jednak pewna odmienność oraz inny sposób patrzenie na życie sprawia, że Niemcy mogą być dla nas bardzo ciekawe.

Nazwa Niemiec wywodzi się...

Polska nazwa naszych zachodnich sąsiadów „Niemcy” oznacza tyle co Niemi, Niemowy. Język niemiecki należy do grupy języków germańskich i znacznie różni się od języków słowiańskich. Dawni mieszkańcy terenów naszego kraju nie byli w stanie porozumieć się z Niemcami i dlatego określili ich jako Niemych (nie mówiących).Ludność Niemiec - wielkość
Niemcy są drugim w Europie państwem o największej liczbie ludności. Obecnie w Niemczech mieszka około 80 milionów ludzi. Na Niemcy składa się 16 krajów związkowych (landów) posiadających odrębne parlamenty, rządy, tradycje i dialekty.

Zobacz też: Oferty pracy w Niemczech
  • Ponad 20 mln mieszkańców Niemiec (ok. 25%) to emeryci i renciści.
  • Koło 15,3 mln mieszkańców Niemiec (ok. 19%) to osoby nie-niemieckiego pochodzenia, z których 7-8 mln posiada (między innymi) niemieckie obywatelstwo.

Niemiecka Kuchnia
Tradycyjne niemieckie śniadanie to najczęściej biała kiełbasa - W Niemczech jest ponad 300 gatunków chleba i ponad 6 tysięcy gatunków piwa, którego zaraz po Czechach piją najwięcej w Europie.  Niemcy są kawoszami. Kawa cieszy się u nich znacznie większym uznaniem niż herbata.

Sylwester w Niemczech
Niemcy noc sylwestrową najchętniej spędzają w teatrze (ins Theater) i schroniskach (auf einen Skihütte). Chętnie chodzą też na wielkie bale sylwestrowe (auf einen großen Ball).
Tradycyjną Sylwestrową potrawą w Niemczech jest karp (Silvesterkarpfen). Jego łuska przez cały kolejny rok noszona jest w portfelu jako talizman mający moc odganiania finansowych kłopotów.  W Niemczech do dziś przetrwały stare, sylwestrowe obyczaje, jak: wróżenie z wosku (der Wachs)  Niemcy podczas składania sobie życzeń Noworocznych obdarowują się amuletami mającycmi przynieść szczęście np. czterolistnymi koniczynami i podkowami.

Zobacz też: Zarobki w Niemczech

Karnawał w Niemczech
Dla wtajemniczonych i zrzeszonych w odpowiednich stowarzyszeniach, karnawał w Niemczech rozpoczyna się już w listopadzie! Jego „stolicą” jest północna Nadrenia - Westfalia, gdzie co roku jedenastego dnia, jedenastego miesiąca o godzinie 11.11 rozpoczyna się karnawał.

W Kolonii, karnawał nazywany jest piątą porą roku.
W ostatni czwartek karnawału (Weiberfastnacht) rozpoczynają się tzw. szalone dni (tolle Tage). W Nadrenii i Westfalii kobiety uzbrojone w nożyce obcinają mężczyznom krawaty i szturmem zdobywają ratusze by otrzymać symboliczne klucze do bram miasta i przejąć nad nim władzę. Zapustny poniedziałek (Rosenmontag) stanowi punkt kulminacyjny niemieckiego karnawału. Roztańczone i rozśpiewane, poprzebierane w karnawałowe kostiumy tłumy wylegają na ulice. Odbywa się niezliczona ilość balów i strojnych parad. Szalone zabawy kończą się po 7 dniach w Środę Popielcową.

Wakacje w Niemczech
Letnie wakacje (Sommerferien) trwają w Niemczech tylko sześć. tygodni. W zależności od landu, rozpoczynają się pod koniec czerwca lub na początku lipca, a kończą w sierpniu.  Niemieckie dzieci, jesienią (im Herbst) mają kila lub kilkanaście (w zależności od landu) dni wolnych od szkoły, zwanych feriami kartoflanymi.

Kultura w Niemczech
Niemcy są krajem mającym największe zagęszczenie teatrów operowych.
Z Niemiec właśnie wywodzi się zwyczaj strojenia choinki.

Zobacz też: Legalna praca w Niemczech

Czy wiesz, że Niemcy woleliby nie mieć partnera, niż łącza internetowego?
Jak pokazują badania przeprowadzone przez niemiecki Bitkom, 84% Niemców, w wieku 19-29 lat stwierdziło w ankiecie, że poradziłoby sobie bez obecnego partnera życiowego, czy bez samochodu, ale nie bez łącza internetowego. Z tych samych badań wynika, że 97% badanych nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego.


Ciekawostki na temat języka niemieckiego
Język niemiecki należy do języków indoeuropejskich i jest językiem urzędowym nie tylko w Niemczech, lecz także w Austrii, Księstwie Liechtenstein, w większych częściach Szwajcarii- udział niemiecki wynosi tu ponad 60%-, Belgii, Luksemburga, Unii Europejskiej, Północnych Włoch, Danii i w Watykanie (Gwardia Szwajcarska). Język niemiecki to język z grupy zachodniej rodziny języków germańskich. Jest bardzo zróżnicowany regionalnie, i niektóre dialekty - takie jak dialekt używany w "niemieckojęzycznej" części Szwajcarii (schweizerdeutsch albo schwyzerdütsch, należący do grupy dialektów alemańskich) - są czasem klasyfikowane jako osobne języki. Najbliżej spokrewniony jest z językiem niderlandzkim, który jednak cechuje bardziej uproszczony system gramatyczny. Dialekty języka niemieckiego (często w kontakcie z innymi językami) odegrały kluczową rolę w kształtowaniu się kilku innych języków. Przykładem jest tu wykształcony w średniowieczu język jidysz oraz język luksemburski. W XIX wieku natomiast z kilku dialektów niemieckich rozwinął się w USA język pensylwański Około 100 milionów osób posługuje się językiem niemieckim jako językiem ojczystym, co oznacza, że język niemiecki zajmuje 10 miejsce w świecie. Łącznie mówi po niemiecku ponad 120 milionów osób. Około 8% wszystkich stron internetowych jest w języku niemieckim. Dla porównania: około 50% stron internetowych zredagowano w języku angielskim. Język niemiecki nauczany jest w wielu krajach; po angielskim stanowi najbardziej rozpowszechniony język w Europie. Ogólnoniemiecki język literacki wybierany jest jako język obcy najczęściej w takich krajach jak: Holandia, Skandynawia, Kraje Nadbałtyckie, Słowenia, Chorwacja, Polska, Japonia, Bośnia i Hercegowina, Szwajcaria romańska, Serbia i Czarnogóra, Węgry, Macedonia i Bułgaria. Język niemiecki uchodzi częściowo w tych krajach jako pierwszy język obcy wprowadzony do szkół i tym samym zajmuje miejsce przed językiem angielskim. Również w szkołach na Białorusi do dziś naucza się języka niemieckiego. Podstawą tworzenia wspólnego języka literackiego stało się tłumaczenie Biblii dokonane przez Marcina Lutra. W Niemczech występują też liczne, często zróżnicowanie, dialekty lokalne. Szacuje się, że 10% książek na świecie jest napisana po niemiecku. Pierwszy wielki słownik języka niemieckiego został opublikowany w 1781r. przez Johanna Christopha Adelunga. Jacob i Wilhelm Grimm rozpoczęli w 1852r. wydawanie najobszerniejszego słownika języka niemieckiego, które zostało ukończone w 1961r., ale od tego czasu poddawano go modyfikacjom. W XIX wieku zasady pisowni ogólnoniemieckiego języka literackiego uległy w znacznym stopniu normalizacji.

komentarze: 547 |

Komentarze do "Ciekawostki o Niemczech"

n hvg - 2010-08-17 12:10:01
fuiyfrvcdrtuioku8gtchtgdk
autor: ~hgvc

niemcy - 2010-09-08 14:27:04
coś o niemcach
autor: ~rafal

Niemcy - 2010-09-09 16:06:32
ORDNUNG MUSS ZEIN !!!!
autor: ~Aga

Niemcy - 2010-09-13 20:56:51
O mamo jak ja nie cierpię niemieckiego.... Jako języka oczywiście a te ciekaawostki to normalnie takie ciekawe że...
autor: ~Julka

NIEMCY ;D - 2010-09-13 20:58:58
Masaaaaaaakra z tymi krajami wogóle nic nie kumam z niemieckiego tak jak koleżanka u góry...... OKROPNOŚĆ
autor: ~julka

niemmmcy - 2010-09-27 19:37:09
nie nawidze niemieckeiego
autor: ~ala

Niemcy - 2010-10-16 17:16:46
ucze sie 3 lata i nauczyłem się tylko ich bin.
autor: ~Cobra

Deutsch ist super! - 2010-10-21 19:22:04
Uczyłam się niem przez 3 lata w gim a teraz jestem w 2 klasie liceum na rozszerzonym niem Niemiecki jest super dla tych którzy chcą się nauczyć pozdrawiam
autor: ~Nati

niemiec - 2010-10-26 18:13:50
muszę chodzić na zespół :^) : nuda
autor: ~andzia

Ich bin fantastisch - 2010-11-07 12:50:33
ja lubie niemiecki tylko nie lubie coś szukać po niemiecku jub mówić po niemecku ......
autor: ~weronika

owkd - 2010-11-24 16:05:25
czesc wam
autor: ~dts

nie chcą mnie wpuścić - 2010-11-28 17:14:18
Kto lubi się uczyć, nauczy się i niemieckiego... A uprzedzenia wobec Niemców? Szkoda, że je mamy. Co nas usprawiedliwia? Nasi zachodni sąsiedzi też je miewają - wobec Polaków. Ale chyba lepiej szukać podobieństw i wzajemnej sympatii... P.S. Czemu tu jest rubryka "e-mail", a jak się adres wpisuje, to posądzają o spam?
autor: ~Maria

zabijanko - 2011-01-09 12:46:31
Witajcie polskie dzieci juz sie nie moge doczekac az was znowu zaczne wypalac pozdrawiam Adi hitlus
autor: ~adolf

NIEMCY - 2011-01-28 13:12:11
wiele sie z tego nie dowiedzialam ale spk ;p
autor: ~zaabaa16

Pytanie - 2011-02-04 20:46:05
Jaki język Cię najbardziej irytuje i dlaczego niemiecki ?
autor: ~Ola

ciekawostki - 2011-02-05 21:22:19
gdzie som ciekawostki
autor: ~paulina

niemcy - 2011-12-11 11:36:40
uwielbiam ten kraj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
autor: ~aluapaj

Masakra - 2012-02-12 16:46:47
same bzdury... polowa informacji sie nie zgadza, tak samo jak wyrazy wtracane po niemiecku... Zalosne!
autor: ~Niemiec

lol - 2012-02-26 16:13:37
hej ya stronka jest fajna ale zamało informacji ,a muszę zrobić plakat na Niemca
autor: ~Wera

niemcy - 2012-03-03 10:41:49
nudyyyyyyyyyy beznadzieja nic tu nie ma
autor: ~elo

-.- - 2012-09-09 16:09:24
niemcy to jacyś pijacy skoro tyle piją ;D
autor: ~trololol

niemcy - 2012-12-11 16:06:14
dupa
autor: ~nani

Witajcie - nowy user michał - 2014-05-15 20:23:28
Fajna strona, nawet ciekawy wpis, dodam se do ulubionych niech strace
autor: ~michalHendIV

Niemcy. - 2014-05-27 10:43:24
Bardzo lubię Niemiecki ale go słabo znam. Kraj i ich sposób gospodarowania należy podpatrywać i stosować w naszym dziwnym kraju. Uczmy się a będzie nam lepiej i więcej tolerancji i dystansu do siebie Pozdrawiam Wszystkich tu odwiedzających Gruss aus Jura.
autor: ~juwelius

nima - 2014-06-11 08:29:51
sucha tereska chodzi z nami do szkoły jest gupia i ma oczy jak chiczyk
autor: ~sucha tereska

Fajna stronka - 2014-10-25 15:18:46
Pomogła mi w zad. dom. z przyry. Siema Krystian
autor: ~krystian133381

Fajna stronka cd. - 2014-10-25 15:22:10
EEEEEEEEEEELLLLLLLLLOOOOOOOOOO ZIOMY I ZIOMALE Chodzi o zad. dom. ze szkoły podstawowej.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
autor: ~krystian133381podaj: imię
e-mail
temat
treść
 

0.011 |
Sprawdzony sklep, bezpieczne zakupy oraz szybka dostawa. sklep internetowy.
4444.com.pl