sklep internetowy z bateriami
 • Sprawdzony sklep, bezpieczne zakupy oraz szybka dostawa. sklep internetowy.
 • 4444.com.pl
 • | Newsy | Zaloguj się | Zarejestruj się | Galeria | Download | Kontakt |
  szukaj:   
  Ciekwostki - artykuły
  Nagrody Darwina
  Absurdy
  Eksperymenty
  Czy wiesz, że...
  Ciekawostki naukowe
  Ciekawosti sportowe
  Ciekawosti z Polski
  Ciekawosti ze świata
  Magiczne sztuczki
  Fakty i mity
  Ciekawe filmiki
  Ciekawe filmiki
  Śmieszne filmiki
  Jak to się robi?
  Filmiki z rekordów guinessa
  Ekstremalne filmiki
  Zagadki
  Zagadki matematyczne
  Głupie zagadki
  Inne ciekawe
  Psychotesty i Psychozabawy
  Dowcipy z PRL
  Dowcipy
  Subskrypcja
  informacje o nowych wersjach na twój mail!
  Reklama
  Reklama
  Artykuły > Ciekwostki ze świata > Ciekawostki o Niemczech

  Ciekawostki o Niemczech

  Niemcy to nasi zachodni sąsiedzi, jednak ich życie, kultura i zwyczaje różnią się znacznie od naszych. Jednak pewna odmienność oraz inny sposób patrzenie na życie sprawia, że Niemcy mogą być dla nas bardzo ciekawe.

  Nazwa Niemiec wywodzi się...

  Polska nazwa naszych zachodnich sąsiadów „Niemcy” oznacza tyle co Niemi, Niemowy. Język niemiecki należy do grupy języków germańskich i znacznie różni się od języków słowiańskich. Dawni mieszkańcy terenów naszego kraju nie byli w stanie porozumieć się z Niemcami i dlatego określili ich jako Niemych (nie mówiących).  Ludność Niemiec - wielkość
  Niemcy są drugim w Europie państwem o największej liczbie ludności. Obecnie w Niemczech mieszka około 80 milionów ludzi. Na Niemcy składa się 16 krajów związkowych (landów) posiadających odrębne parlamenty, rządy, tradycje i dialekty.

  Zobacz też: Oferty pracy w Niemczech
  • Ponad 20 mln mieszkańców Niemiec (ok. 25%) to emeryci i renciści.
  • Koło 15,3 mln mieszkańców Niemiec (ok. 19%) to osoby nie-niemieckiego pochodzenia, z których 7-8 mln posiada (między innymi) niemieckie obywatelstwo.

  Niemiecka Kuchnia
  Tradycyjne niemieckie śniadanie to najczęściej biała kiełbasa - W Niemczech jest ponad 300 gatunków chleba i ponad 6 tysięcy gatunków piwa, którego zaraz po Czechach piją najwięcej w Europie.  Niemcy są kawoszami. Kawa cieszy się u nich znacznie większym uznaniem niż herbata.

  Sylwester w Niemczech
  Niemcy noc sylwestrową najchętniej spędzają w teatrze (ins Theater) i schroniskach (auf einen Skihütte). Chętnie chodzą też na wielkie bale sylwestrowe (auf einen großen Ball).
  Tradycyjną Sylwestrową potrawą w Niemczech jest karp (Silvesterkarpfen). Jego łuska przez cały kolejny rok noszona jest w portfelu jako talizman mający moc odganiania finansowych kłopotów.  W Niemczech do dziś przetrwały stare, sylwestrowe obyczaje, jak: wróżenie z wosku (der Wachs)  Niemcy podczas składania sobie życzeń Noworocznych obdarowują się amuletami mającycmi przynieść szczęście np. czterolistnymi koniczynami i podkowami.

  Zobacz też: Zarobki w Niemczech

  Karnawał w Niemczech
  Dla wtajemniczonych i zrzeszonych w odpowiednich stowarzyszeniach, karnawał w Niemczech rozpoczyna się już w listopadzie! Jego „stolicą” jest północna Nadrenia - Westfalia, gdzie co roku jedenastego dnia, jedenastego miesiąca o godzinie 11.11 rozpoczyna się karnawał.

  W Kolonii, karnawał nazywany jest piątą porą roku.
  W ostatni czwartek karnawału (Weiberfastnacht) rozpoczynają się tzw. szalone dni (tolle Tage). W Nadrenii i Westfalii kobiety uzbrojone w nożyce obcinają mężczyznom krawaty i szturmem zdobywają ratusze by otrzymać symboliczne klucze do bram miasta i przejąć nad nim władzę. Zapustny poniedziałek (Rosenmontag) stanowi punkt kulminacyjny niemieckiego karnawału. Roztańczone i rozśpiewane, poprzebierane w karnawałowe kostiumy tłumy wylegają na ulice. Odbywa się niezliczona ilość balów i strojnych parad. Szalone zabawy kończą się po 7 dniach w Środę Popielcową.

  Wakacje w Niemczech
  Letnie wakacje (Sommerferien) trwają w Niemczech tylko sześć. tygodni. W zależności od landu, rozpoczynają się pod koniec czerwca lub na początku lipca, a kończą w sierpniu.  Niemieckie dzieci, jesienią (im Herbst) mają kila lub kilkanaście (w zależności od landu) dni wolnych od szkoły, zwanych feriami kartoflanymi.

  Kultura w Niemczech
  Niemcy są krajem mającym największe zagęszczenie teatrów operowych.
  Z Niemiec właśnie wywodzi się zwyczaj strojenia choinki.

  Zobacz też: Legalna praca w Niemczech

  Czy wiesz, że Niemcy woleliby nie mieć partnera, niż łącza internetowego?
  Jak pokazują badania przeprowadzone przez niemiecki Bitkom, 84% Niemców, w wieku 19-29 lat stwierdziło w ankiecie, że poradziłoby sobie bez obecnego partnera życiowego, czy bez samochodu, ale nie bez łącza internetowego. Z tych samych badań wynika, że 97% badanych nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego.


  Ciekawostki na temat języka niemieckiego
  Język niemiecki należy do języków indoeuropejskich i jest językiem urzędowym nie tylko w Niemczech, lecz także w Austrii, Księstwie Liechtenstein, w większych częściach Szwajcarii- udział niemiecki wynosi tu ponad 60%-, Belgii, Luksemburga, Unii Europejskiej, Północnych Włoch, Danii i w Watykanie (Gwardia Szwajcarska). Język niemiecki to język z grupy zachodniej rodziny języków germańskich. Jest bardzo zróżnicowany regionalnie, i niektóre dialekty - takie jak dialekt używany w "niemieckojęzycznej" części Szwajcarii (schweizerdeutsch albo schwyzerdütsch, należący do grupy dialektów alemańskich) - są czasem klasyfikowane jako osobne języki. Najbliżej spokrewniony jest z językiem niderlandzkim, który jednak cechuje bardziej uproszczony system gramatyczny. Dialekty języka niemieckiego (często w kontakcie z innymi językami) odegrały kluczową rolę w kształtowaniu się kilku innych języków. Przykładem jest tu wykształcony w średniowieczu język jidysz oraz język luksemburski. W XIX wieku natomiast z kilku dialektów niemieckich rozwinął się w USA język pensylwański Około 100 milionów osób posługuje się językiem niemieckim jako językiem ojczystym, co oznacza, że język niemiecki zajmuje 10 miejsce w świecie. Łącznie mówi po niemiecku ponad 120 milionów osób. Około 8% wszystkich stron internetowych jest w języku niemieckim. Dla porównania: około 50% stron internetowych zredagowano w języku angielskim. Język niemiecki nauczany jest w wielu krajach; po angielskim stanowi najbardziej rozpowszechniony język w Europie. Ogólnoniemiecki język literacki wybierany jest jako język obcy najczęściej w takich krajach jak: Holandia, Skandynawia, Kraje Nadbałtyckie, Słowenia, Chorwacja, Polska, Japonia, Bośnia i Hercegowina, Szwajcaria romańska, Serbia i Czarnogóra, Węgry, Macedonia i Bułgaria. Język niemiecki uchodzi częściowo w tych krajach jako pierwszy język obcy wprowadzony do szkół i tym samym zajmuje miejsce przed językiem angielskim. Również w szkołach na Białorusi do dziś naucza się języka niemieckiego. Podstawą tworzenia wspólnego języka literackiego stało się tłumaczenie Biblii dokonane przez Marcina Lutra. W Niemczech występują też liczne, często zróżnicowanie, dialekty lokalne. Szacuje się, że 10% książek na świecie jest napisana po niemiecku. Pierwszy wielki słownik języka niemieckiego został opublikowany w 1781r. przez Johanna Christopha Adelunga. Jacob i Wilhelm Grimm rozpoczęli w 1852r. wydawanie najobszerniejszego słownika języka niemieckiego, które zostało ukończone w 1961r., ale od tego czasu poddawano go modyfikacjom. W XIX wieku zasady pisowni ogólnoniemieckiego języka literackiego uległy w znacznym stopniu normalizacji.

  komentarze: 549 |

  Komentarze do "Ciekawostki o Niemczech"

  n hvg - 2010-08-17 12:10:01
  fuiyfrvcdrtuioku8gtchtgdk
  autor: ~hgvc

  niemcy - 2010-09-08 14:27:04
  coś o niemcach
  autor: ~rafal

  Niemcy - 2010-09-09 16:06:32
  ORDNUNG MUSS ZEIN !!!!
  autor: ~Aga

  Niemcy - 2010-09-13 20:56:51
  O mamo jak ja nie cierpię niemieckiego.... Jako języka oczywiście a te ciekaawostki to normalnie takie ciekawe że...
  autor: ~Julka

  NIEMCY ;D - 2010-09-13 20:58:58
  Masaaaaaaakra z tymi krajami wogóle nic nie kumam z niemieckiego tak jak koleżanka u góry...... OKROPNOŚĆ
  autor: ~julka

  niemmmcy - 2010-09-27 19:37:09
  nie nawidze niemieckeiego
  autor: ~ala

  Niemcy - 2010-10-16 17:16:46
  ucze sie 3 lata i nauczyłem się tylko ich bin.
  autor: ~Cobra

  Deutsch ist super! - 2010-10-21 19:22:04
  Uczyłam się niem przez 3 lata w gim a teraz jestem w 2 klasie liceum na rozszerzonym niem Niemiecki jest super dla tych którzy chcą się nauczyć pozdrawiam
  autor: ~Nati

  niemiec - 2010-10-26 18:13:50
  muszę chodzić na zespół :^) : nuda
  autor: ~andzia

  Ich bin fantastisch - 2010-11-07 12:50:33
  ja lubie niemiecki tylko nie lubie coś szukać po niemiecku jub mówić po niemecku ......
  autor: ~weronika

  owkd - 2010-11-24 16:05:25
  czesc wam
  autor: ~dts

  nie chcą mnie wpuścić - 2010-11-28 17:14:18
  Kto lubi się uczyć, nauczy się i niemieckiego... A uprzedzenia wobec Niemców? Szkoda, że je mamy. Co nas usprawiedliwia? Nasi zachodni sąsiedzi też je miewają - wobec Polaków. Ale chyba lepiej szukać podobieństw i wzajemnej sympatii... P.S. Czemu tu jest rubryka "e-mail", a jak się adres wpisuje, to posądzają o spam?
  autor: ~Maria

  zabijanko - 2011-01-09 12:46:31
  Witajcie polskie dzieci juz sie nie moge doczekac az was znowu zaczne wypalac pozdrawiam Adi hitlus
  autor: ~adolf

  NIEMCY - 2011-01-28 13:12:11
  wiele sie z tego nie dowiedzialam ale spk ;p
  autor: ~zaabaa16

  Pytanie - 2011-02-04 20:46:05
  Jaki język Cię najbardziej irytuje i dlaczego niemiecki ?
  autor: ~Ola

  ciekawostki - 2011-02-05 21:22:19
  gdzie som ciekawostki
  autor: ~paulina

  niemcy - 2011-12-11 11:36:40
  uwielbiam ten kraj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  autor: ~aluapaj

  Masakra - 2012-02-12 16:46:47
  same bzdury... polowa informacji sie nie zgadza, tak samo jak wyrazy wtracane po niemiecku... Zalosne!
  autor: ~Niemiec

  lol - 2012-02-26 16:13:37
  hej ya stronka jest fajna ale zamało informacji ,a muszę zrobić plakat na Niemca
  autor: ~Wera

  niemcy - 2012-03-03 10:41:49
  nudyyyyyyyyyy beznadzieja nic tu nie ma
  autor: ~elo

  -.- - 2012-09-09 16:09:24
  niemcy to jacyś pijacy skoro tyle piją ;D
  autor: ~trololol

  niemcy - 2012-12-11 16:06:14
  dupa
  autor: ~nani

  Witajcie - nowy user michał - 2014-05-15 20:23:28
  Fajna strona, nawet ciekawy wpis, dodam se do ulubionych niech strace
  autor: ~michalHendIV

  Niemcy. - 2014-05-27 10:43:24
  Bardzo lubię Niemiecki ale go słabo znam. Kraj i ich sposób gospodarowania należy podpatrywać i stosować w naszym dziwnym kraju. Uczmy się a będzie nam lepiej i więcej tolerancji i dystansu do siebie Pozdrawiam Wszystkich tu odwiedzających Gruss aus Jura.
  autor: ~juwelius

  nima - 2014-06-11 08:29:51
  sucha tereska chodzi z nami do szkoły jest gupia i ma oczy jak chiczyk
  autor: ~sucha tereska

  Fajna stronka - 2014-10-25 15:18:46
  Pomogła mi w zad. dom. z przyry. Siema Krystian
  autor: ~krystian133381

  Fajna stronka cd. - 2014-10-25 15:22:10
  EEEEEEEEEEELLLLLLLLLOOOOOOOOOO ZIOMY I ZIOMALE Chodzi o zad. dom. ze szkoły podstawowej.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  autor: ~krystian133381

  Spk - 2016-04-27 20:08:00
  Przydało się na lekcje ? pozdrawiam
  autor: ~Na Ti

  Ktoś - 2016-10-21 16:21:32
  ktoś
  autor: ~ktoś  podaj: imię
  e-mail
  temat
  treść
   

  0.01 |
  sklep internetowy z bateriami
 • Sprawdzony sklep, bezpieczne zakupy oraz szybka dostawa. sklep internetowy.
 • 4444.com.pl