| Newsy | Zaloguj się | Zarejestruj się | Galeria | Download | Kontakt |
szukaj:   
Ciekwostki - artykuły
Nagrody Darwina
Absurdy
Eksperymenty
Czy wiesz, że...
Ciekawostki naukowe
Ciekawosti sportowe
Ciekawosti z Polski
Ciekawosti ze świata
Magiczne sztuczki
Fakty i mity
Ciekawe filmiki
Ciekawe filmiki
Śmieszne filmiki
Jak to się robi?
Filmiki z rekordów guinessa
Ekstremalne filmiki
Zagadki
Zagadki matematyczne
Głupie zagadki
Inne ciekawe
Psychotesty i Psychozabawy
Dowcipy z PRL
Dowcipy
Subskrypcja
informacje o nowych wersjach na twój mail!
Reklama
Reklama
Artykuły > Ciekwostki ze świata > Ciekawostki o Francji

Ciekawostki o Francji (francja ciekawostki)

 • Ślimaki stały się popularne we Francji w XIX w. Przyrządza się je z masłem, czosnkiem i natką pietruszki. Skonstruowano nawet specjalne talerze z zagłębieniami na ślimaki oraz szczypce, w których trzyma się gorącą muszlę, dzięki czemu można nadziać ślimaka na dwuzębny widelec. Jedząc ślimaki, nie masz nawet pojęcia, ilu zabiegów wymaga ich przygotowanie. Najpierw ślimaki muszą zostać poddane przynajmniej 10-dniowej głodówce, aby ich organizm oczyścił się z pozostałości pokarmów - liści, które mogłyby okazać się trujące dla człowieka. Mięczaki poddaje się następnie potrójnemu płukaniu. Podczas pierwszego oczyszcza się zewnętrzną część ślimaka. W drugim, za pomocą octu i soli, oczyszcza się jego wnętrze. Trzecie płukanie to kąpiel mięczaka w czystej wodzie. Po tych zabiegach ślimaki zostają obgotowane, schłodzone, wyjęte ze skorupek, a następnie gotuje się je w odpowiednio przyprawionym wywarze. Ostudzone wkłada się z powrotem do wysterylizowanych skorupek. Tak przygotowane ślimaki, posmarowane masłem czosnkowym, można już podawać.
 • Wina białe podaje się przed czerwonymi, wina lekkie przed mocnymi. Wina schłodzone proponuje się przed winami o temperaturze pokojowej. Każde podane wino powinno być mocniejsze i bardziej aromatyczne od poprzedniego.
 • Kasztany jadalne znane są także jako l’arbre á pain, czyli owoce drzewa chlebowego. Ich owoce jadano surowe, pieczone i ususzone, ewentualnie zmielone na mąkę. Rozdrobnione i pomieszane z mlekiem lub winem były bazą zupy bajant. Część zbiorów stanowiła pożywienie dla świń, a liście zjadały owce i kozy. Obecnie kasztany również nie zniknęły z lokalnych sosów i deserów. Rzygacze to ozdobne zakończenia rynien. Często przypominają głowę smoka lub krokodyla. Spływająca woda uchodzi przez otwarty pysk potwora, stąd nazwa. Woda z rzygacza musi spływać do betonowej lub kamiennej misy, z której może być odprowadzana kanalikiem do oczka wodnego lub studzienki kanalizacyjnej. Rzygacze montuje się przede wszystkim w obiektach zabytkowych lub stylowych. W czasach świetności rezydencji w Wersalu mogło przebywać w niej nawet 20 tys. osób. Miejscowy garnizon wojska liczył 9 tys. żołnierzy, a pałacowa służba 5 tys. osób. Dwór królewski, wraz z ministrami Francji, mieszkający w pałacu za czasów “Króla-Słońce” składał się z ok. tysiąca dostojników, obsługiwanych przez 4 tys. służących. Dworskie stajnie mieściły 2500 koni i 200 pojazdów.
 • „Marsylianka”, francuski hymn narodowy, powstała w Strasburgu, a nie – jak sugeruje nazwa – w Marsylii. W 1792 roku, podczas wojny z Austrią, mer miasta wpadł na pomysł, by armia miała chwytliwą, patriotyczną pieść marszową, która w całek Europie głosiłaby chwałę wolności. Co też się stało...
 • Popularny winniczek w języku francuskim nazywa się escargot de Burgogne – ślimak burgundzki. Legend o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu jest wiele. Miał on być nieślubnym synem Igerny i Uthera Pendragona. Został królem po wyjęciu wbitego w kamień i kowadło miecza zwanego Excaliburem, którego nikt inny nie potrafił wyciągnąć (w innej wersji mitu nazwę tę nosi miecz, który Artur dostał od Nimue, Pani Jeziora). Za radą czarownika Merlina założył rycerskie Bractwo Okrągłego Stołu. Poślubił Ginewrę. Mieszkał na zamku Camelot. Król Artur miał być bardzo sprawiedliwym władcą, który wprowadził prawo w Anglii. Jego rycerze poszukiwali świętego Graala, czyli kielicha, z którego Jezus Chrystus odprawiał eucharystię podczas Ostatniej Wieczerzy. Graal mógł zostać znaleziony tylko przez najbardziej prawego spośród ludzi. Po pojawieniu się kielicha na zamku Camelot zorganizowano wyprawę poszukiwawczą, zakończoną sukcesem za sprawą Parsifala. Później, po przybyciu Mordreda, nieślubnego syna Artura, jak również na skutek romansu Ginewry z rycerzem Lancelotem nadszedł koniec Okrągłego Stołu. Król Artur po ranach odniesionych w walce z Mordredem pod Camlan został zabrany do Avalonu, aby tam leczyć się i czekać na czas swojego powrotu.
 • W 2003 roku grupa francuskich wiosek, których nazwy brzmią głupawo lub ordynarnie, zorganizowała spotkanie na szczycie „wiosek o nazwach poetyckich lub zabawnych”. Odbyło się ono w osadzie Mingecobs (jedz cebulę), a przybyli na nie przedstawiciele miejscowości o nazwach takich jak Saligos (brudna świnia), Beaufou (piękny szalony) i Cocumont (wzgórze rogacza). Organizatorzy liczą na przyłączenie się również Trecon (bardzo głupi) i Montcuq (mój tyłek).

STEREOTYPY NA TEMAT FRANCJI:

 • Nie chcą mówić po angielsku: Francuzi musieli nauczyć się angielskiego i z dumą prezentują swoje umiejętności. Jedynie piloci linii lotniczych podkreślają wyższość francuszczyzny.
 • Nie lubią Amerykanów: Miliony Amerykanów odwiedzają Disneyland pod Paryżem, a Francuzi ciepło ich przyjmują.
 • Wołają Sacre Bleu: Wyrażenie, które upodobali sobie pisarze, chcąc w ten sposób oddać francuski klimat. W rzeczywistości nikt go nie użył od czasów wojny francusko – pruskiej. Najbardziej delikatnym zwrotem wyrażającym zdumienie jest Mon Dieu!
 • Tolerują zdradę:Badania wykazały, że jedynie 7% osób żyjących w trwałych związkach pozwoliło sobie na chwilę zapomnienia.

JAK NIE OBRAZIĆ FRANCUZA:

 • Powiedzieć Bonjour (dzień dobry), monsieur (panu) lub madame (pani) lub madmoiselle (panience). W razie wątpliwości najlepiej powiedzieć madame. Przy wyjściu ze sklepu: merci (dziękuję), monsieur/madame/madoiselle i Au Renoir (do widzenia)
 • Idąc do kogoś w odwiedziny, należy zabrać prezent. Przy oficjalnych wizytach mile widziane są kwiaty (byle nie chryzantemy!), a na luźne spotkania można zabrać wino.
 • Osoba, która zaprosiła do restauracji, płaci rachunek za posiłek i napoje.

JAK NIE POSTĘPOWAĆ:

 • Kupując owoce, warzywa lub kwiaty, nie należy ich dotykać (wyjątek to supermarkety), chyba, że sprzedawca Cię do tego zachęci.
 • W restauracji nie wzywa się kelnera wołaniem garson, tylko s’il sous plait (proszę)
 • Pieniądze, wysokość pensji to temat tabu
 • Nie należy deptać trawników
I to by było narazie tyle jeśli chodzi o ciekawostki o francji. Jeśli chcielibyście dodać coś od siebie to napiszcie w komentarzu.


komentarze: 15 |

Komentarze do "Ciekawostki o Francji"

Pierwsza - najlepsza!!! - 2007-12-26 15:32:48
Bardzo ciekawe informacje!! Przyda?y mi si? do referatu!! Pozdr?ffkii i bi$$ki !!
autor: ~Paulina13;)

super!!!!! - 2011-01-25 20:22:37
mi też te infy przydały się do referatu!dzięki ,buziaki,pozdro
autor: ~zosia03

referat - 2012-02-07 17:58:33
niewiem ale nie byt niem o Francji ale dalej wole szukać ,może kiedyś się przyda?
autor: ~Patrycja

Zamki nad Loarą - 2013-01-20 17:54:05
Zamki nad Loarą są obok Wersalu czy Luwru jedną z największych atrakcji turystycznych Francji. Jest to grupa około czterystu zamków i pałaców, które wybudowane zostały wzdłuż brzegów Loary, a także jej dopływów. Obszar na jakim są one położone obejmuje trzy regiony geograficzne
autor: ~piotrpodaj: imię
e-mail
temat
treść
 

0.018 |