Børnenes dag

Børnenes dag Børnenes dag eller i dens fulde navn - Den internationale børns dag eller den universelle børns dag fejres hvert år over hele verden, chociaż w różnych terminach. W Polsce obchodzi się go 1-ego czerwca od roku 1952 R. Jednak jego genezy należy szukać w Międzynarodowej Konferencji na Rzecz Dobra Dzieci, która odbyła się w Szwajcarii w 1925 R. … Fortsæt med at læse “Børnenes dag”

Børnenes dag

Børnenes dag eller i dens fulde navn - Den internationale børns dag eller den universelle børns dag fejres hvert år over hele verden, chociaż w różnych terminach. W Polsce obchodzi się go 1-ego czerwca od roku 1952 R. Jednak jego genezy należy szukać w Międzynarodowej Konferencji na Rzecz Dobra Dzieci, która odbyła się w Szwajcarii w 1925 R. Formålet med organisationen, som fremmede etableringen af ​​børnenes dag, skulle sikre alle børn rundt om i verden sikkerhed og god barndom. Z biegiem lat i rozwojem praw dziecka oraz ich świadomości wśród dorosłych oraz najmłodszych członków społeczeństwa rozrastają się postulaty związane z prawami dzieci, deres situation, udnyttelse, ulovlig, hårdt arbejde, og der er forsøg på at finde løsninger på dette problem. Børnenes dag er blevet en god lejlighed til at minde om regionerne, hvor børn ikke kun udsættes for sult, men også til krig, deltagelse i væbnede konflikter begge indirekte, såvel som direkte.

Fra 1994 R. Seym of Children and Youth sidder i Warszawa. Poza przypominaniem ważnych i poważnych spraw związanych z dziećmi Dzień Dziecka jest także dniem radości i świętowania. Ofte arrangeres forskellige begivenheder på denne dag, begge sportsgrene, jak i teatrzyki, koncerter og lokale begivenheder for at behage børn. De yngste får gaver, a w niektórych placówkach szkolnych dzień ten jest dniem na wycieczki do zoo lub lunaparków.