Kuinka kauan jauhoja ja rouheita voidaan varastoida

Kuinka kauan jauhoja ja rouheita voidaan varastoida

Kto z nas nie znalazł kiedyś w szafce otwartej torebki kaszy i nie zastanawiał się czy można ją jeszcze jeść czy nie. Albo resztki mąki, która gdzieś zawieruszyła się w kuchennych odmętach. Zatem jak długo są one zdatne do spożycia?

Jeżeli nasze produkty były przechowywane w suchym, czystym miejscu, gdzie temperatura nie przekraczała 15 astetta, a wilgotność powietrza 60% nasze produkty są zdatne do spożycia w przypadku gdy od daty ich produkcji nie minął następujący okres czasu: dla kaszy manny wynosi on 5 kuukaudet, dla kaszy jęczmiennej w zależności od rodzaju: kasza wiejska i mazurska – 9 kuukaudet, natomiast kasza pęczak 10, kasza gryczana – 10 kuukaudet, a płatki owsiane – od 4 tehdä 6. W mieszkaniu panuje zazwyczaj wyższa temperatura, dlatego okres przydatności jest krótszy niż ten ściśle „książkowy”.

Mąkę pszenną jasną możemy przechowywać 5 kuukaudet, mąkę ciemną 3, a żytnią 4 kuukaudet.

Pamiętajmy o przestrzeganiu tych zasad, ponieważ w nieświeżej mące czy kaszy mogą zawiązać się różnego rodzaju pasożyty, których z całą pewnością nie chcielibyśmy zobaczyć w swojej kuchni.