Mikä on Karitsan pääsiäissymboli?

Mikä on Karitsan pääsiäissymboli?

Karitsan symboliikka, uhrin symbolina sillä on perinne jo ennen kristinuskon syntymistä ja leviämistä. W religii żydowskiej przez wieki baranek był ważnym elementem celebrowania święta Paschy. W chrześcijaństwie baranek jest symbolem ofiary jaką Jezus złożył sam z siebie na krzyżu. Dlatego w malarstwie Jezus przedstawiany jest również jako baranek ze złotą koroną lub z gołębiem symbolizującym Ducha Świętego. Lisäksi, Jan Chrzciciel nazywał Jezusa barankiem, który odkupi grzechy świata, a jego krew zmyje grzechy z ludzkości.

Najczęściej jednak spotykamy Baranka jako symbol wielkanocny. Wówczas nie tylko ozdoby, ale przedmioty, które święcimy przybierają jego kształt. Ma to związek właśnie z ofiara jaką był Chrystus decydując się za śmierć za grzechy ludzkości. Symbolizuje on tym samym czystość i niewinność, ponieważ Jezus został skazany na śmierć, mimo nie popełnienia żadnego zbrodniczego czynu, a do tego w przeciwieństwie do innych ludzi urodził się bez grzechu pierworodnego.

Baranki wielkanocne można spotkać w różnej formie. Mogą być to figurki z trwałych materiałów, a także z jedzenia: z ciasta, z cukru, z marcepanu. Święci się je w Wielką Sobotę razem z innymi produktami spożywczymi, których nie powinno zabraknąć w nowym roku. Często pojawiają się również wersje baranka wielkanocnego z chorągiewką. Dodaje się ją jako symbol pokonania przez Jezusa śmierci oraz zmartwychwstania, które świętuje się w Niedzielę Wielkanocną.