DIe laufenden Toten

DIe laufenden Toten.

Vor einigen Monaten feierte das Franchise-Unternehmen The Walking Dead sein zehnjähriges Bestehen seit der ersten Ausgabe in den USA. Ich glaube nicht, dass Sie es jemandem erklären müssen, was The Walking Dead ist, bo raczej każdy na swojej drodze natknął się na dowolny element tej historii. Albo na komiks, albo na grę (tą od Tell Tale games, bo jeżeli trafiliście na Survival Instincts od Activision to współczuję), lub na serial, oder ein Buch. Oczywiście możemy natknąć się też na audiobooki, Hörspiele, czy nawet talk show w amerykańskiej telewizji. Bo The Walking Dead to jedna z najszybciej rozwijających się franczyz na świecie. Innerhalb 10 Seit Jahren beherrschen The Walking Dead alle Sparten der Massenkultur. I co najważniejsze – robią to dobrze. Ale od czego się zaczęło?

Zaczęło się od tego, że brakowało bardzo mało i nigdy nie doszłoby do premiery pierwszego zeszytu. Gdy Kirkman pokazał scenariusz swoim przełożonym, Sie erklärten, że historia nie wnosi nic nowego do kultury Zombie i szybko odesłali go do maszyny do pisania. I idąc tropem własnych bohaterów, którzy zrobią wszystko, by przetrwać, Kirkman hat alles getan, by wydać. Po kilku miesiącach pojawił się ponownie w biurach i opowiedział historię nie z tej ziemi – wirus Zombie to tak naprawdę bakteria stworzona przez obcych, którzy wykorzystali tę technologię, by osłabić nas przed planowaną inwazją. Brillant! powiedzieli szefowie i bardzo szybko pierwszy zeszyt pojawił się na półkach. W ciągu roku z The Walking Dead stał się hitem i nawet mimo brakujących obcych wydawcy zdecydowali się kontynuować serię. Aż do dzisiaj.

Erster Band, na skład którego wchodzi pierwszych sześć zeszytów, został nazwany Days Gone Bye i opowiada o Ricku Grimes’ie, szeryfie z małego miasteczka w USA. Zostaje on postrzelony na służbie i budzi się w pustym łóżku szpitalnym bez nikogo w pobliżu. Gdy uwalnia się z kroplówki i wychodzi z pomieszczenia z przerażeniem stwierdza, że został sam. Das Krankenhaus ist leer, ściany upaćkane krwią i wszędzie słychać dziwne jęki. Die Tatsache wird sehr schnell klar, że przyszła apokalipsa Zombie, a Rick jest w jej samym środku. Jedynym celem w tej sytuacji wydaje się dotarcie do domu i odszukanie rodziny. Leider steht das Haus leer, a w pogodzeniu z rzeczywistością nie pomaga fakt, że jakiś dzieciak przyfasolił mu łopatą w głowę.

 

Das Comicbuch besticht durch eine kreative Idee. Rysowany w czarno białych barwach, więc nawet sceny w biały dzień napawają śmiercią i przygnębieniem, a krwawe masakry, które napotykamy na drodze, sie wirken noch düsterer. Do tego wszystkiego napotykamy barwne, mehrstufige Charaktere, dzięki czemu łatwo się z nimi identyfikujemy. Nichts Ungewöhnliches, że stacja AMC dopatrzyła się tutaj praktycznie gotowego scenariusza do serialu, który z roku na rok bije rekordy popularności stacji.

Nicht nur Totenfans sind die Notebooks eine Empfehlung wert, ale przede wszystkim ludziom lubiących dobrą, wenn auch nicht sehr fröhliche Unterhaltung. Nie znajdziecie tutaj zbyt wiele chwil spokoju i radości, bo całość ma za zadanie czytelnika przygniatać ciężarem i ukazywać prawdziwą naturę ludzi postawionych pod ścianą. Oft Entscheidungen, przed którymi stają, Sie haben keine gute Lösung, a na rozwiązanie problemu jest zaledwie kilkadziesiąt sekund. Nicht Sie werden überleben, którzy starają się pozostać moralnie sprawiedliwi, a Ci, którzy podejmują szybkie decyzje. Bo przecież to przetrwanie jest najważniejsze.