Les morts-vivants

Les morts-vivants.

Il y a quelques mois, la franchise The Walking Dead fêtait son 10e anniversaire depuis la sortie de son premier numéro aux États-Unis.. Je ne pense pas que vous ayez besoin d'expliquer à qui que ce soit, ce qu'est The Walking Dead, bo raczej każdy na swojej drodze natknął się na dowolny element tej historii. Albo na komiks, albo na grę (tą od Tell Tale games, bo jeżeli trafiliście na Survival Instincts od Activision to współczuję), lub na serial, ou un livre. Oczywiście możemy natknąć się też na audiobooki, la radio joue, czy nawet talk show w amerykańskiej telewizji. Bo The Walking Dead to jedna z najszybciej rozwijających się franczyz na świecie. Dans 10 depuis des années, les Walking Dead maîtrisent toutes les branches de la culture de masse. I co najważniejsze – robią to dobrze. Ale od czego się zaczęło?

Zaczęło się od tego, że brakowało bardzo mało i nigdy nie doszłoby do premiery pierwszego zeszytu. Gdy Kirkman pokazał scenariusz swoim przełożonym, Ils ont déclaré, że historia nie wnosi nic nowego do kultury Zombie i szybko odesłali go do maszyny do pisania. I idąc tropem własnych bohaterów, którzy zrobią wszystko, by przetrwać, Kirkman a tout fait, by wydać. Po kilku miesiącach pojawił się ponownie w biurach i opowiedział historię nie z tej ziemi – wirus Zombie to tak naprawdę bakteria stworzona przez obcych, którzy wykorzystali tę technologię, by osłabić nas przed planowaną inwazją. Brillant! powiedzieli szefowie i bardzo szybko pierwszy zeszyt pojawił się na półkach. W ciągu roku z The Walking Dead stał się hitem i nawet mimo brakujących obcych wydawcy zdecydowali się kontynuować serię. Aż do dzisiaj.

Premier tome, na skład którego wchodzi pierwszych sześć zeszytów, został nazwany Days Gone Bye i opowiada o Ricku Grimes’ie, szeryfie z małego miasteczka w USA. Zostaje on postrzelony na służbie i budzi się w pustym łóżku szpitalnym bez nikogo w pobliżu. Gdy uwalnia się z kroplówki i wychodzi z pomieszczenia z przerażeniem stwierdza, że został sam. L'hôpital est vide, ściany upaćkane krwią i wszędzie słychać dziwne jęki. Le fait s'éclaire très vite, że przyszła apokalipsa Zombie, a Rick jest w jej samym środku. Jedynym celem w tej sytuacji wydaje się dotarcie do domu i odszukanie rodziny. Malheureusement, la maison est vide, a w pogodzeniu z rzeczywistością nie pomaga fakt, że jakiś dzieciak przyfasolił mu łopatą w głowę.

 

La bande dessinée impressionne par une idée créative. Rysowany w czarno białych barwach, więc nawet sceny w biały dzień napawają śmiercią i przygnębieniem, a krwawe masakry, które napotykamy na drodze, ils semblent encore plus sombres. Do tego wszystkiego napotykamy barwne, personnages à plusieurs niveaux, dzięki czemu łatwo się z nimi identyfikujemy. Rien d'inhabituel, że stacja AMC dopatrzyła się tutaj praktycznie gotowego scenariusza do serialu, który z roku na rok bije rekordy popularności stacji.

Les cahiers valent la peine d'être recommandés non seulement aux fans des morts, ale przede wszystkim ludziom lubiących dobrą, bien que des divertissements pas très gais. Nie znajdziecie tutaj zbyt wiele chwil spokoju i radości, bo całość ma za zadanie czytelnika przygniatać ciężarem i ukazywać prawdziwą naturę ludzi postawionych pod ścianą. Souvent des décisions, przed którymi stają, ils n'ont pas de bonne solution, a na rozwiązanie problemu jest zaledwie kilkadziesiąt sekund. Tu ne survivras pas, którzy starają się pozostać moralnie sprawiedliwi, a Ci, którzy podejmują szybkie decyzje. Bo przecież to przetrwanie jest najważniejsze.