Znaleziono but liczący 3500 lat

Znaleziono but liczący 3500 lat

W Norwegii znaleziono but liczący ok. 3500 lat. Odkrycia dokonał, na wysokości 2 tys. metrów n.p.m., turysta wędrujący po jednym z lodowców w Opplandzie, górzystym regionie leżącym w centralnej części kraju. Znalezisko pojawiło się na powierzchni lodu w wyniku jego topnienia pod wpływem rosnącej stale w ostatnich latach temperatury. Zawiadomieni archeolodzy początkowo ocenili wiek znaleziska na ok. 1000 lat. Wydobyty z lodu but, przetransportowany do Muzeum Historycznego w Oslo, poddano tam szczegółowym badaniom. Wówczas okazało się, że jest dużo starszy. Według archeologa Espena Finstad, but ten, zrobiony z jednego kawałka garbowanej skóry, jest najstarszym takim wyrobem znalezionym w Norwegii. Jego długość wynosi 25 cm, co według dzisiaj stosowanej numeracji oznacza nr 39.

Odkrycie to postawiło w stan pogotowia norweskich archeologów. Stopniowe, ale wyraźnie już zauważalne topnienie norweskich lodowców może bowiem przynieść kolejne, równie sensacyjne odkrycia. Zaapelowali więc do turystów i alpinistów, by zwracali szczególną uwagę na pojawiające się na powierzchni lodowców przedmioty.

– Pozostawcie je jednak na miejscu, tak by nie uległy uszkodzeniu. Ponadto zbadanie ich na miejscu odkrycia może przynieść naukowcom dodatkowo wiele cennych informacji – zastrzegła w wypowiedzi dla norweskiej stacji radiowej NRK Brit Solli, profesor archeologii z Uniwersytetu Oslo.

Dodaj komentarz