Walki kotów

Walki kotów

Spory o terytorium są naturalne i instynktowne. Jednak bójki mogą prowadzić do tego, że koty zranią się nawzajem, więc musisz interweniować, aby zapobiec konfliktom, zanim sprawy się eskalują. Tak jest w przypadku, gdy twój kot walczy z kotem przebywającym w domu, czy z kotem z sąsiedztwa.

Aby powstrzymać koty walczące o terytorium, interweniuj, klaszcząc lub przerywając linię wzroku między kotami. Następnie zniechęcaj do przyszłych kłótni, utrzymując dwa koty oddzielnie przez cały czas, uspołeczniając jednego lub obu kotów lub spryskując je lub kastrując, aby były mniej hormonalne.

Koty są bardziej dominujące i agresywne, gdy ich hormony są podwyższone. Tak więc spłukiwanie lub sterylizacja kota powinno zmniejszyć liczbę wszczynanych przez niego bójek. Również słaba socjalizacja prowadzi do wrogości, więc powolne przedstawianie kota innym, również tym, którzy się nie dogadują, może być korzystne.

Czy koty walczą o terytorium?

Na wolności koty często spędzają czas samotnie poza swoją zdziczałą kolonią, wytyczając należące do nich ścieżki wędrowne. Miejsca te są oznaczone zapachem, aby ostrzec inne koty i zająć obszar. Kot zacznie walczyć z innymi, którzy wkraczają na ten teren.

Oczywiście koty nie są ściśle terytorialne, jeśli były hodowane z innymi kotami w twoim domu. Tutaj linie terytorialne w pomieszczeniach często się zmieniają, w zależności od tego, który kot potrzebuje w tym czasie przestrzeni.

Często jest to określane przez pozowanie zamiast bójek, w których kot ostrzega drugiego, że walka nie jest warta zachodu. Ten, który kot wycofa się pierwszy, jest przegrany.

Staje się to bardziej problematyczne na zewnątrz lub z kotami, których nie znają. Kot, o którym mowa, uzna twój dom, podwórko lub inne obszary za swoje terytorium, więc rozpocznie walkę, aby obronić go przed przybyszami, których nie jest uspołeczniony do zaakceptowania.

Często jeden kot celowo udaje się na terytorium innego kota, aby rzucić mu wyzwanie, zwłaszcza jeśli w jego ojczyźnie brakuje jedzenia. Dlatego walki terytorialne są instynktowne. Nie oznacza to jednak, że walki terytorialne powinny mieć miejsce w domu lub w sąsiedztwie.

Dlaczego koty walczą na zewnątrz?

Koty walczą na zewnątrz, aby:
Chronić swoje terytorium domowe przed innymi kotami.
Odstraszyć innego kota i zdobądź jego terytorium.

Są powody, dla których między kotami z sąsiedztwa rozwijają się wrogie relacje, takie jak:

Koty, które nie zostały spryskane lub wykastrowane, są znane jako koty nienaruszone. Te koty będą miały hormony szalejące w ich ciałach, czyniąc je terytorialnymi i agresywnymi. Bardziej prawdopodobne jest, że będą wycinać twarde terytoria i bronić ich, zwłaszcza przed innymi kotami z sąsiedztwa.

Brak socjalizacji
Koty są uczone, jak w młodym wieku wchodzić w interakcje i rozwiązywać spory z innymi kotami. Jeśli kot został odebrany matce zbyt wcześnie lub nigdy nie miał kontaktu z innymi kotami, może być słabo zsocjalizowany.

Takie koty mogą traktować każdą konfrontację z innym kotem jako zagrożenie dla jego terytorium i osoby. Prowadzi to do większej liczby walk, zwłaszcza tych, które przeradzają się w konflikt fizyczny.

Niepewność i obronność.
Twój kot może być niepewny i nadmiernie defensywny. Dlatego też, gdy spotyka inne koty na zewnątrz, jedynym ratunkiem jest obrona swojego terytorium.

Zaangażuje się w walkę, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, nawet jeśli nigdy nie został zakwestionowany ani zagrożony.

Starcie osobowości.
Koty częściej wdają się w bójki, gdy doświadczają starcia osobowości. W przypadku walki terytorialnej zwykle objawia się to, gdy oba koty są równie niepewne, defensywne i zadziorne.

Obaj szybko rzucą wyzwanie drugiemu. W miarę utrzymywania się postawy żaden z nich się nie wycofa, a walka przerodzi się w fizyczny odwrót.

Połączenie z wcześniejszym złym doświadczeniem.
Twój kot może wdawać się w więcej bójek niż zwykle, jeśli miał w przeszłości traumatyczne doświadczenie z kotem lub człowiekiem.

Wcześniejszy uraz psychiczny i fizyczny sprawi, że będzie bardziej niepewny i obronny, więc będzie zmotywowany do ochrony swojej przestrzeni z większą zaciekłością, atakując inne koty.

Czy koty walczą na śmierć?
Koty raczej nie będą walczyć na śmierć i życie podczas kwestionowania terytorium.

Mają unikalny system hierarchiczny, a większość walk dotyczy raczej ustanowienia dominacji niż fizycznego zranienia drugiego kota. Dlatego walki zwykle wiążą się z wokalizacjami i pozowaniem, aby przestraszyć drugiego kota, aby zaakceptował jego podrzędną pozycję.

Podczas walki Twój kot będzie głośno skrzeczeć, skowyczeć, nadmuchać futro i wygiąć grzbiet. Ma to na celu ustanowienie dominującego kota.

Jeśli drugi kot jest przestraszony lub zastraszony, może się wycofać i odejść. Jeśli drugi kot odmówi wyjścia, obaj będą nadal pozować, dopóki twój kot się nie wycofa lub obaj nie zaczną walczyć.

Walki są niezwykle krótkie i zaciekłe, a oba koty odrywają się w losowych odstępach czasu, w zależności od przebiegu walki. Żadne z nich nie chce zabić drugiego, ale zamiast tego zachęca jednego do poddania się. Gdy kot zdecyduje, że przegrywa lub ma już dość, odłącza się, przyjmuje postawę i odchodzi.

Ten proces dotyczy kotów udomowionych i zdziczałych i żaden z nich nie będzie walczył na śmierć ani nie zabijał innego kota podczas bitwy terytorialnej.

Czy wysterylizowane kotki są terytorialne?

Wysterylizowane kotki są mniej poruszone i niespokojne. Dlatego są mniej agresywne terytorialnie niż nienaruszone samice. Powiedziawszy to, wysterylizowane kotki nadal mogą być terytorialne.

Samica może mieć pewne obszary, które woli zachować. Może być słabo uspołeczniona i postrzegać inne koty jako groźne. Jeśli inny kot stale znęca się nad twoją wysterylizowaną kotką, może to uczynić ją terytorialną. Jest to mniej prawdopodobne, gdy środowisko jest przewidywalne i występuje mniej zagrożeń terytorialnych.

Wyrazi to zapachem oznaczającym jej terytorium, aby ostrzec wrogów. Jednak ponieważ została spryskana, nadal jest mniej prawdopodobne, że wyrazi to poprzez fizyczną agresję.

Jak powstrzymać mojego kota od walki z kotem sąsiada?
Chociaż są one nieuniknione, walki terytorialne między kotami nie powinny być akceptowane. Mogą nie skutkować śmiercią, ale czasami mogą powodować poważne obrażenia.

Jeśli te walki terytorialne stały się regularną wymianą między twoim kotem a kotem sąsiada, musisz interweniować, wykonując następujące czynności:

Sterylizacja lub kastracja.
Koty, które nie były sterylizowane ani wykastrowane, są napędzane hormonami, więc są znacznie bardziej terytorialne i wrogie. Według Kliniki Weterynaryjnej Ameryki Północnej , sterylizacja i sterylizacja mogą znacznie zmniejszyć agresję terytorialną u kotów.

To dlatego, że niewykastrowany kocur będzie miał wyższy poziom testosteronu niż wykastrowany. Dlatego częściej będzie wykorzystywał swoją męskość.

Podobnie niesterylizowana samica będzie bardziej niespokojna i niespokojna niż wysterylizowana samica. Chociaż walki terytorialne są bardziej powszechne u samców, samice będą również spokojniejsze i mniej podatne na agitację po naprawieniu.

Bezpośrednia interwencja.
Możesz bezpośrednio interweniować, aby zatrzymać spór. Jeśli robisz to wystarczająco często, zakłócisz agresję kota, minimalizując w ten sposób problem.

Wtedy koty raczej nie rozwiążą swoich problemów poprzez fizyczną walkę. Przez większość czasu ich głośne wokalizacje i postawy to nic innego jak blef, który ma na celu przestraszenie drugiego kota, aby się wycofał.

Jeśli widzisz agresję terytorialną, przerwij walkę, wykonując następujące czynności:

Głośne klaskanie.
Stając na drodze linii wzroku dwóch kotów.
Nakładanie koca na kota podczas bójki, aby odwrócić jego uwagę i przerwać walkę.
Aby uniknąć zadrapań i ugryzień, nigdy nie ingeruj w walkę za pomocą rąk.

Zachowaj regularną rutynę.
Koty są bardziej skłonne do wszczynania bójek, gdy są już wzburzone, ponieważ da im to powód do obrony tego, co już mają, a mianowicie swojego terytorium.

Jeśli niedawno przeprowadziłeś się do domu, zmieniłeś jego układ lub wprowadziłeś nowych ludzi do środowiska życia, twój kot może zacząć bójki ze swoimi kocimi towarzyszami lub kotami z sąsiedztwa.

Zapewnij swojemu kotu bardziej spójną rutynę i środowisko.

Trzymaj je osobno.
Jeśli walka nie ustąpi, uzgodnij z sąsiadem harmonogram, kiedy każdy kot wychodzi na zewnątrz. Jeśli dwa wrogie koty nigdy nie zobaczą się na zewnątrz, przestaną walczyć.

Zdobądź klapkę dla kota z mikrochipem.
Twój kot będzie najbardziej obronny Twojego domu, ponieważ jest to jego główne terytorium. Jeśli zbyt szybko wprowadzisz nowego kota do swojego domu, mogą wybuchnąć kłótnie.

To samo dotyczy sytuacji, gdy kot sąsiada może w przypadkowych odstępach wchodzić do twojego domu. Chociaż możesz być zadowolony z nowego dodatku, twój kot zinterpretuje to jako zagrożenie.

Możesz zainstalować na drzwiach klapkę dla kota z mikrochipem, aby klapka dla kota otwierała się tylko wtedy, gdy mikrochip Twojego kota (najlepiej noszony na obroży) zostanie rozpoznany.

W ten sposób nie musisz się martwić, że kot sąsiada wejdzie do twojego domu i będzie walczył z twoim kotem. Twój kot może wtedy bezpiecznie przychodzić i odchodzić, jak mu się podoba.

Nadzoruj czas gry.
Koty mogą walczyć, ponieważ nie są ze sobą zaznajomione. Mogą przestać pozować, jeśli uspołecznisz je poprzez powolne wprowadzanie.

Umów się na zabawę z kotem sąsiada, podczas której oba koty spotykają się w zamkniętym pomieszczeniu w kontrolowanym środowisku. Wspólnie nadzorujcie ich zajęcia w pomieszczeniach i rozwiązujcie wszelkie konflikty.

Gdy wejdą w pokojową interakcję, możesz pozwolić im na wspólne spędzanie czasu pod nadzorem na zewnątrz.

Uspołecznij swojego kota.
Twój kot może wszczynać więcej bójek, ponieważ nie rozumie, jak pokojowo współdziałać z innymi kotami. Zastanów się więc nad kolejnym kotem domowym i stopniowym wprowadzaniem tych dwóch.

Gdy agresywny kot zacznie zachowywać się spokojnie z nowym kotem, pozwól mu na interakcję i wspólną zabawę. To nauczy je, że inne koty mogą być przyjaciółmi i nauczy ich niezbędnych umiejętności społecznych, które powinny pomóc im uniknąć kłótni z nowymi kotami.

Zablokuj linię wzroku.
Twój kot może przygotowywać się do walki na długo przed wyjściem na zewnątrz. Samo zobaczenie innego kota na jego podwórku może spowodować, że zacznie syczeć, drapać okno lub wyć w ramach przygotowań do walki. Jeśli kot może wejść do środka i na zewnątrz, jak mu się podoba, może nawet wybiec na spotkanie z drugim kotem.

Najlepszym sposobem na uniknięcie tego jest użycie zasłon i żaluzji do zasłaniania okien. Gwarantuje to, że koty z sąsiedztwa nie widzą wnętrza twojego domu, a twój kot nie widzi kota z sąsiedztwa spacerującego po okolicy. Może to spowodować, że oboje rozejdą się własnymi drogami, gdy się zobaczą.

Mój kot jest nękany przez innego kota
Być może kot z sąsiedztwa zaczepia twojego kota i sprawia, że ​​jest bardziej wzburzony. Zazwyczaj kot nękający jest najbardziej agresywny, a tym samym dominujący w okolicy. Potwierdzi swoją dominację, stale czepiając się twojego kota, z którym może mieć konflikt osobowości.

Dominujący kot może kontynuować zastraszanie twojego kota po tym, jak zasygnalizuje uległość. Chociaż nie jest to częste, może prowadzić do stresu , frustracji, nadmiernego niepokoju i depresji.

Dlatego jeśli odkryjesz, że inny kot zastrasza twojego kota, musisz interweniować i go powstrzymać. Oddziel dwa koty i unikaj kontaktu. Może to obejmować odstraszanie drugiego kota lub trzymanie kota w domu, aby nie mógł walczyć.

Jak powstrzymać mojego kota przed zastraszaniem mojego drugiego kota?
Istnieją sposoby, aby powstrzymać kota przed zastraszaniem innego kota:
Zmniejsz konkurencję o zasoby.
Być może twoje koty zostały wykastrowane lub wysterylizowane, ale jeden nadal nęka drugiego. W tym przypadku walka toczy się prawdopodobnie o zasoby, chociaż oboje mogą walczyć o miejsca do opalania, zabawki, żywność i miejsca do spania.

Aby przerwać walki, rozdziel ich zasoby. Możesz to zrobić, podając oddzielne, ale identyczne:

Łóżka
Miski na żywność
Kuwety
Drapaki
Zabawki
Miski na wodę
Umieść je w różnych częściach domu. Znęcanie się u kotów jest zwykle wynikiem zachowań terytorialnych, co oznacza, że ​​koty nie chcą dzielić się swoimi zasobami.

Twórz grzędy i kryjówki.
Koty potrzebują przestrzeni, aby się zrelaksować, nawet jeśli Twój kot jest z natury towarzyski. Jeśli dwa koty są stłoczone i nie ma miejsca do rozdzielenia, jeden będzie nękał drugiego, aby uzyskać wytchnienie.

Możesz to naprawić, zapewniając swoim kotom grzędy i kryjówki w domu. Dzięki temu mogą mieć wspaniały widok na otoczenie i otrzymać bardzo potrzebne pocieszenie. Celuj w bezpieczne i ciemne miejsca, w których Twój kot może uniknąć niedogodności, a także uzyskaj czas na relaks bez stresu.

Usuń cele oznaczone zapachem.
Koty zaznaczają swoje terytorium, pocierając swój zapach lub spryskując moczem przedmioty gospodarstwa domowego, aby ostrzec inne koty. Opryski moczem w wybranych miejscach wskazują na zachowania terytorialne kotów.

Jeśli twój kot znakuje zapachem różne przedmioty w twoim domu, może to powodować niepokój i niepokój drugiego kota.

Dlatego możesz powstrzymać agresję terytorialną, usuwając z domu cele naznaczone zapachem. Mogą to być ręczniki i maty, które idealnie nadają się do znakowania zapachem kota.

Oddziel swoje koty.
Jeśli znęcanie się będzie trwało, trzymaj dwa koty osobno.

Zrób to, pozwalając jednemu wędrować po domu, podczas gdy drugi pozostaje za zamkniętymi drzwiami. Pozwól obu kotom na równe obroty, ponieważ pozwoli to uniknąć uczucia zazdrości lub zaniedbania.

Po pewnym czasie powoli wprowadzaj ponownie swoje koty pod ścisłym nadzorem. Jeśli wydają się zrelaksowani, są gotowi, by znów być wokół siebie.

Zanim pogodzisz swoje koty, może być konieczne rozdzielenie ich w odstępach, aby się uspokoić. Kiedy już przeżyją ten czas, powinni być posłuszni i spędzać razem czas w pokojowych warunkach.