Czy paliwa kopalne naprawdę pochodzą ze skamieniałości?

Czy paliwa kopalne naprawdę pochodzą ze skamieniałości?

Paliwa kopalne obejmują węgiel, ropę naftową (ropę naftową), gaz ziemny, łupki naftowe, bitumy oraz piaski roponośne i ciężkie oleje. We współczesnym życiu te źródła energii konkurują pod względem znaczenia z pożywieniem i wodą. Bez paliw kopalnych większość samochodów jest unieruchomiona, większość świateł gaśnie, a nasze domy stają się cieplejsze latem i chłodniejsze zimą. Ale jeśli chodzi o historie pochodzenia paliw kopalnych, możemy nie wiedzieć tyle, ile powinniśmy. Czy naprawdę zaczynają się od skamieniałości?

Wszystkie paliwa kopalne zawierają węgiel, a wszystkie powstały w wyniku procesów geologicznych zachodzących na pozostałości materii organicznej powstałej w wyniku fotosyntezy – procesu, w którym rośliny zielone i niektóre inne organizmy przekształcają energię świetlną w energię chemiczną. Większość paliw kopalnych, których używamy obecnie, pochodzi z alg, bakterii i roślin – niektóre z nich sięgają jeszcze przed okresem dewonu, czyli od 419,2 mln do 358,9 mln lat temu. W konsekwencji, przynajmniej przez większość czasu, nie wlewasz rafinowanych części dinozaurów do zbiornika paliwa swojego pojazdu.

Chociaż te związki węgla są bardzo stare, nie są skamieniałościami. Chociaż skamieniałości mogą być faktycznymi pozostałościami i śladami starożytnych roślin i zwierząt, mogą być również zwykłymi odciskami zrobionymi w skale. Jeśli chodzi o szczątki kopalne, zachowane są zwykle tylko twarde części zwierząt, stałe i odporne na próchnicę szkielety tych organizmów. Muszle składają się z węglanu wapnia, kości z fosforanu wapnia, a gabloty okrzemek z dwutlenku krzemu ( krzemionki ). Jeśli te części zostaną szybko zakopane po śmierci ich właścicieli, otaczają tkanki organiczne i mogą zostać zachowane – jednak te miękkie tkanki i twarde części również mogą z czasem ulec skamienieniu (to znaczy przekształceniu w kamienistą substancję). Ponadto czasami kości, muszle i tkanki są przekształcane w stałe minerały; to znaczy, że ich tkanki organiczne zostały całkowicie rozbite i zastąpione związkami nieorganicznymi (lub nieożywionymi, bez węgla). Takie utwardzone ognioodporne materiały nie są dobrymi źródłami energii.