Województwa

Województwa Warto zacząć wyjaśnienie definicji województwa. A jest to jednostka, która została wydzielona przez podział administracyjny. O województwie jako jednostce podziału terytorialnego można mówić już od 1990 roku, natomiast jako o jednostce samorządu terytorialnego od roku 1999. Od 1 stycznia 1999 roku, czyli od momentu kiedy województwo jest również jednostką samorządu terytorialnego, Polskę podzielono na … Czytaj dalej Województwa

Województwa

Warto zacząć wyjaśnienie definicji województwa. A jest to jednostka, która została wydzielona przez podział administracyjny. O województwie jako jednostce podziału terytorialnego można mówić już od 1990 roku, natomiast jako o jednostce samorządu terytorialnego od roku 1999.

Od 1 stycznia 1999 roku, czyli od momentu kiedy województwo jest również jednostką samorządu terytorialnego, Polskę podzielono na 16 województw. Wśród nich jest województwo dolnośląskie z wojewódzkim miastem we Wrocławiu, województwo kujawsko-pomorskie z Bydgoszczą i Toruniem, województwo lubelskie z Lublinem, województwo lubuskie z Gorzowem Wielkopolskim i Zieloną Górą, województwo łódzkie z Łodzią, województwo małopolskie z Krakowem, województwo mazowieckie z Warszawą, województwo opolskie z Opolem, województwo podkarpackie z Rzeszowem, województwo podlaskie z Białymstokiem, województwo pomorskie z Gdańskiem, województwo śląskie z Katowicami, województwo świętokrzyskie z Kielcami, województwo warmińsko-mazurskie z Olsztynem, województwo wielkopolskie z Poznaniem, a także województwo zachodniopomorskie ze Szczecinem.

Pierwsze województwa pojawiały się już na początku XIV wieku. Były one niewielkie i znajdowały się na terenie prowincji. Przykładem może być chociażby prowizja wielkopolska, która obejmowała województwa: poznańskie, kaliskie, sieradzkie, łęczyckie, brzeskie, oraz gniewkowskie.

W okresie międzywojennym na terenie Królestwa Polskiego było tylko 5 województw: białostockie, kieleckie, lubelskie, łódzkie, a także warszawskie. Natomiast w latach od 1975 roku do 1998 roku było na terenie Polski aż 49 województw.