Gra w gumę

Gra w gumę – Jak grać w gumę?

Gra w gumę czyli Chińska skakanka (chiń. 跳皮筋; pinyin: tiàopíjīn), znana również jako chińska lina, jumpsies, elastics (brytyjski angielski: Australia, Nowa Zelandia, Wielka Brytania), yoki (Kanada), francuskie skakanie, amerykańskie liny / chińskie liny (w Szkocji), (w języku niemieckim) gummitwist, i chińska podwiązka na Filipinach to dziecięca gra przypominająca hopcotch i jump rope. Różne ruchy (tworzenie pozycji lub figur) są łączone w celu stworzenia chińskich wzorów, którym często towarzyszą przyśpiewki.

Chińska skakanka – gumae łączy umiejętności hopcotch z niektórymi wzorami z gry ręcznej i sznurkowej kołyski kota. Gra rozpoczęła się w 7-wiecznych Chinach. W latach 60-tych dzieci na półkuli zachodniej zaadaptowały tę grę. Niemieckojęzyczne dzieci nazywają chińską linę gummitwist, a brytyjskie dzieci nazywają ją gumkami. Gra jest zazwyczaj rozgrywana w grupie co najmniej 3 graczy z liną o długości około 16 stóp (5 m) związaną w okrąg. Tradycyjne chińskie liny do skakania to gumowy sznurek związanych razem, ale dziś istnieje wiele odmian komercyjnych lin. Dwóch graczy stoi naprzeciw siebie w odległości 3 m (9 stóp) od siebie i ustawia linę wokół kostek tak, aby była napięta. Trzeci zawodnik staje pomiędzy dwoma stronami liny i stara się wykonać wyznaczoną serię ruchów bez popełnienia błędu lub przerwy.

Gra jest zwykle rozgrywana przez trzech lub więcej graczy przy użyciu gumowego sznurka, który został związany w okrąg, zwykle co najmniej sześć stóp długości („około 2 stóp średnicy”), lub elastycznej liny. Dwóch z uczestników (posiadacze) stoją naprzeciw siebie w odległości kilku stóp od siebie i umieszczają sznurek wokół kostek tak, aby był napięty. Trzeci zawodnik (skoczek) staje pomiędzy dwoma stronami liny i musi wykonać serię coraz trudniejszych ruchów bez popełnienia błędu. Pozycja sznurka jest podnoszona, gdy skoczek przechodzi przez kolejne poziomy, od kostek do wysokości talii i wyżej. Ćwiczenia są świetne do rozciągania. Często dziecko jest tak zaintrygowane kształtami, jakie może nadać lina, że rozciąga się dużo mocniej niż w innym przypadku.

W tej grze dwa końce liny są związane razem tak, że lina tworzy koło. Dwoje końcowych dzieci staje wewnątrz tego „okręgu” i umieszcza go na wysokości kostek, stojąc na tyle daleko od siebie, że lina jest napięta pomiędzy nimi. Skoczek musi wykonać kilka zadań wymagających różnego stopnia zręczności w tej konkretnej grze.

Zamiast huśtać się na linie, końce liny są związane razem tworząc pętlę. (Zamiast używać zwykłej liny do skakania, możesz użyć chińskiej liny do skakania, która jest wykonana z rozciągliwego materiału, coś w rodzaju dużej gumki). Dwaj kończący stoją z liną wokół kostek, tworząc prostokątny kształt z liną. Jeśli przejdziesz przez wszystkie te kroki bez przegapienia lub nadepnięcia na linę, gra staje się trudniejsza. Ostatni przesuwają linę w górę. Im lepiej ci idzie, tym wyżej musisz skakać.

Gra rozpoczyna się od wybrania wzoru skoku, który ma być wykonany, a posiadacze trzymają gumę wokół kostek. Istnieje wiele wzorów skoków, a większości z nich towarzyszy piosenka. Nazywa się to czasem „pierwszym poziomem”. Skaczący próbuje wykonać wybrany wzór. Jeśli ruchy zostaną wykonane pomyślnie, wtedy lina jest przesuwana dalej do góry i seria jest powtarzana. Gdy lina znajdzie się zbyt wysoko, aby normalna osoba mogła ją przeskoczyć, gracz klęka i używa rąk zamiast niej. Niektórzy przerywają grę w tym momencie, ponieważ gra jest o wiele łatwiejsza, gdy używa się rąk. Jeśli skoczek popełni błąd, gracze zamieniają się pozycjami i następny gracz staje się skoczkiem. Gdy gracz skończy, zmienia się z jedną z pozostałych osób, i tak dalej, aż wszyscy będą mogli grać.

Ruchy obejmują skoki i zmianę położenia stóp w jakiś sposób. Niektóre z bardziej powszechnych ruchów są skoki tak, że obie stopy lądują na zewnątrz liny, obie są wewnątrz liny, jedna jest wewnątrz, a druga na zewnątrz, lub obie są na szczycie liny. Te ruchy nazywane są odpowiednio „na zewnątrz” (można o tym myśleć jak o „straddlingu”), „w”, „z boku” i „na”, które dwaj pozostali uczestnicy skandują, gdy zawodnik je wykonuje. Niektóre inne, mniej popularne ruchy polegają na manipulowaniu liną. Przeciąganie to sytuacja, w której skoczek przenosi stopą lub stopami jedną stronę liny, zazwyczaj przecinając ją na drugą stronę. Przekraczanie liny z nogami pomiędzy nimi to „diamond”. Jeden z tych ruchów, zwany „nożycami”, jest wykonywany przez rozpoczęcie z obiema stopami na zewnątrz liny, a następnie skrzyżowanie nóg, z linami w ręku, tak że powstaje formacja przypominająca parę nożyc.

Istnieje wiele odmian tej gry, które są rozgrywane. Czasami lina jest poprzecinana tak, że tworzy X, a gracz musi przesunąć swoje stopy do różnych sekcji X w jakiś wzór. Zamiast po prostu podnosić linę, niektórzy gracze tworzą procesję „poziomów”, podobnych do gier wideo, które gracz musi ukończyć przed wygraniem gry. Kiedy gracz wraca do skakania, kontynuuje grę od ostatniego nieukończonego poziomu. Gracz, który pierwszy ukończy poziom (zazwyczaj od pięciu do dziewięciu, do wysokości szyi) wygrywa grę. Poziomy te często mają specyficzne nazwy, takie jak „roller coaster”, który jest skrzyżowaną liną, która jest wyższa na jednym końcu niż na drugim.

Film pokazujący jak grać w gumę.