Opis bohaterów filmu- Wojna polsko-ruska

Opis bohaterów filmu- Wojna polsko-ruska.

Film w reżyserii Xawerego Żurawskiego „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, nakręcony na podstawie książki autorstwa Doroty Masłowskiej, pełen jest kontrowersyjnych i niecodziennych zdarzeń i przypadków, a także nietuzinkowych postaci. Wszyscy bohaterowie są mieszkańcami miejskich blokowisk. Na podwórkach i osiedlach wiodą swój osiadły tryb życia, tutaj zakochują się, porzucają, walczą, bawią się, nudzą, pracują – żyją. Mimo, iż postacie reprezentują pewne typy społeczne, to w rzeczywistością skonstruowane są tak, że w pewnych momentach sprawiają wrażenie wręcz wyciętych ze stron jakiegoś mocno zbzikowanego komiksu: absurdalne zachowania, groteskowe ujęcie osobowości, wszystkie charakterystyczne cechy są wyolbrzymione, nawet ich wygląd jest mocno przerysowany.

Główną postacią w „Wojnie polsko-ruskiej” jest Silny, czyli Andrzej Robakowski (około 26lat). Wydaje się, że to właśnie on rządzi na osiedlu. Wygląda prawdziwie nietuzinkowo: mocno „przypadkowany”, łysy (pozbawiony nawet brwi i rzęs!), zawsze ubrany w swój ulubiony dresik, naprawdę wygląda na… silnego. Zajmuje się przede wszystkim spędzaniem czasu na osiedlu, bowiem gdy go poznajemy ani nie pracuje, ani też nie uczęszcza do żadnej ze szkół. Młody mężczyzna preferuje raczej hedonistyczny tryb życia, dodatkowo lubi pobudzić swój układ psycho-fizyczny stosując różnego rodzaju używki: amfetaminę, palenie, ale także lubi sobie łyknąć nieco większą dawnkę środków przeciwbólowych, nie stroni również od towarzystwa płci przeciwnej. Pochodzi ze zwyczajnej rodziny. Stosuje raczej niewyszukane słownictwo i pozornie – styl życia jego równie prosty. Silny jest antyglobalistą, a więc nie znosi Zachodu, w szczególności Ameryki. Z równą wrogością odnosi się do Ruskich, których obwinia o wszystkie nieszczęścia dziejące się nie tylko w kraju, ale także na jego osiedlu. Wraz z tokiem akcji okazuje się jednak, że ten osiedlowy obibok posiada i życie wewnętrzne. Zauważamy w nim nutkę romantyzmu, kiedy to zakochany bez pamięci stara się zdobyć Magdę. Uczucie do kobiety wydaje się być naprawdę silne, i mimo, że nie unika innych dam, a zazdrość jego niekiedy przesadzona, to w rzeczywistości właśnie z ta jedna jest obecna przez cały czas trwania akcji. Silny może być też przyjacielski i pomocny, co objawia się m.in. przy spotkaniu z Andżelą. W finale filmu z osiedlowego mięśniaka o zaburzonych procesach myślowych zmienia się w zagubionego w swoim świecie chłopaka, który nie bardzo pojmuje, czy to jego życie, czy to tylko film… Silny ma czasem problemy z odróżnieniem rzeczywistości od fikcji. Postać Silnego grana jest przez Borysa Szyca. Niewątpliwie aktor okazał się świetnym wyborem, bowiem nie tylko wizualnie doskonale wpasowuje się w tą rolę. Kreacja Silnego jaką stworzył Szyc jest niezwykle interesująca, realna, a dodatkowo niepozbawiona lekkości, polotu i humoru.

Magda (w tej roli Roma Gąsiorowska), ukochana Silnego, to młoda i atrakcyjna dziewczyna z osiedla, posiadająca marzenia, jak każda inna dziewczyna, czyli – aby być sławną, piękną i bogatą. Z tego też powodu przede wszystkim starannie dba o swój wygląd zewnętrzny: kuse spódniczki, ostry makijaż, mocno rozjaśnione blond włosy, skóra przybrązowiona lampami z solarium. Magda obsesyjnie obawia się nadwagi, a kosmetyki wybiera tylko z najwyższej półki. Bierze udział w wyborach miss podczas miejskiego festynu, a swoje uczucia postanawia ulokować w osobie bogatego i przystojnego Lewego. Dziewczyna jest jednak przywiązana w pewnym stopniu do Silnego, mimo że ich związek układa się w serię spektakularnych odejść i powrotów. Kocha go i nienawidzi równocześnie, niekiedy manipulując i zwodząc. Najbliższą przyjaciółką Magdy jest Arleta (Magdalena Czerwińska), niezbyt przychylna Silnemu, atrakcyjna barmanka w miejscowej spelunce.

Pewnego wieczoru na moście Silny poznaje Andżelę, dziewczynę preferującą gotycki strój ubioru, i tak samo ciemny i enigmatyczny styl bycia. Andżela, grana przez Marię Strzelecką, jest przepełniona melancholią i pesymizmem. Wraz z biegiem akcji okazuje się, że jest bardzo wrażliwą młodą kobietą o nieco zwichrowanej wyobraźni i myślach samobójczych. Młoda poetka, dziewica jest nieszczęśliwie zakochana w synu właściciela wytwórni pisaku, Zdzisława Sztorma. Mimo, że Silny początkowo ma niedwuznaczne zamiary wobec Andżeli, w konsekwencji znajdują wspólny język, urządzają „pogrzeb” nieszczęśliwie zmarłemu psu i wspólnie planują napad na bogatego Sztorma.

Kolejną kobietą w życiu Silnego jest Natasza Blokus, grana przez Sonię Bohosiewicz. Jest naprawdę „męska”, silna i energiczna. Widzom przede wszystkim daje się poznać jako zagorzała miłośniczka wąchania zupek w proszku i urządzania totalnej demolki. Wysoka, dobrze zbudowana kobieta w dresie jest główną pomysłodawczynią zorganizowania napadu na bogatego Sztorma. Pojawia się we fragmencie filmu, jednak postać została tak skonstruowana i – przede wszystkim zagrana – że nie sposób wymazać z pamięci tej nadpobudliwej herszt baby. Spokojną wolontariuszkę Alicję (Anna Prus) Silny poznaje podczas festynu. Okularnica z dobrego domu wydaje się niezmiernie nudna dla niego, jednak wspólnie trafiają do jej mieszkania i spędzają w nim całe popołudnie. To typowa kujonka spoglądająca nieco z góry na łysego osiłka z osiedla. Jest studentką ekonomii, niezwykle skromną, ułożoną, nieco naiwną. Lubi swoje papużki, maskotki zgromadzone w pokoju oraz kolorowe czasopisma. Nienawidzi zaś palenia papierosów, a także używania wszelkiego rodzaju narkotyków. Do grona kobiet pojawiających się w bujnym życiu Silnego można doliczyć jeszcze jego matkę graną przez Ewę Kasprzyk, typową kobietę z bloku, smażącą niedzielnym popołudniem kiełbaski na grillu wraz z całą rodziną. Niebagatelne znaczenie w jego egzystencji, jak i również w istnieniu wszystkich postaci w filmie, odgrywa … Dorota Masłowska. Autorka książki pojawia się w filmie w podwójnej roli. Na początku występuje jako nastolatka, która zamiast przygotowywać się do egzaminów maturalnych, tworzy w swojej głowie dziwne historie. Następnie widzimy ją jako policjantkę przesłuchująca Silnego, która ujawnia przed nim niezwykłą relatywność świata w którym żyje. Za każdym razem, kiedy pojawia się Masłowska, bez względu na to w jakiej roli, rozbija niejako fikcjonalność świata przedstawionego i zaburza autonomię biegu akcji. Jest jakby rezonatorem wszelkich zdarzeń i postaci, przejawiającym dystans do wszystkiego co dzieje się na wielkim ekranie.

Oprócz Silnego mężczyźni raczej nie uczestniczą aktywnie w przebiegu akcji. Wspomnieć trzeba Lewego, granego przez Michała Czerneckiego, który jest młodym biznesmanem na osiedlu, z samochodem i nieco grubszym portfelem niż jego koledzy. To z nim właśnie konkuruje Silny o względy Magdy, on ostatecznie wyciąga nieprzytomnego Silnego z miejskiego autobusu, po czym dochodzi między nimi do bójki, a po niej – wspólnej wizyty na komisariacie. Brata Silnego gra Piotr Więcławski, ojca – Ireneusz Kozioł. W filmie pojawia się również chuderlawy znajomy głównego bohatera, Kacperek – Bartłomiej Firlet.