Andrei Chikatilo Radziecki seryjny morderca

Andrei Chikatilo Radziecki seryjny morderca.

Andrei Chikatilo , w całości Andrei Romanovich Chikatilo, pseudonim Rostov Ripper (ur. 16 października 1936 r. W Jabłocznoje, ZSRR [obecnie Ukraina] – zmarł 14 lutego 1994 r. W Moskwie , Rosja), radziecki seryjny morderca, który zamordował co najmniej 50 osób w latach 1978 i 1990. Jego sprawa jest godna uwagi nie tylko ze względu na dużą liczbę jego ofiar, ale także dlatego, że wysiłki policji sowieckiej w celu wydania ostrzeżeń opinii publicznej podczas śledztwa były utrudnione przez oficjalną ideologię tego kraju, która zapewniała, że seryjne morderstwo jest niemożliwe w komunistycznym społeczeństwie.

Chikatilo dorastało w następstwie wielkiego głodu na Ukrainie w latach trzydziestych XX wieku, podczas którego zginęły miliony ludzi, a wielu uciekło się do kanibalizmu, aby przeżyć. W dzieciństwie matka nieustannie powtarzała mu, że ma starszego brata, który został porwany i zjedzony przez sąsiadów. Historia, której nie można zweryfikować, najwyraźniej zmotywowała Chikatilo do kanibalizacji niektórych swoich ofiar. Chikatilo był zapalonym czytelnikiem, szczególnie zainteresowanym historiami opisującymi, jak niemieccy więźniowie byli torturowani przez ich sowieckich oprawców podczas II wojny światowej .

Po odbyciu służby wojskowej Chikatilo został inżynierem telefonicznym w pobliżu Rostov-na-Donu , gdzie ożenił się w 1963 roku. W 1971 roku uzyskał dyplom Rostov Liberal Arts University i został nauczycielem. Został jednak zmuszony do rezygnacji ze stanowiska po tym, jak niektórzy rodzice skarżyli się na molestowanie seksualne ich dzieci przez Chikatilo.

Chikatilo rozpoczął swoje morderstwa w 1978 roku, polując na młode ofiary, które spotkał na dworcach kolejowych i zajezdniach autobusowych w Rostowie i innych miastach, do których podróżował, wykonując różne prace. Ponieważ wszystkie ofiary wykazywały charakterystyczne okaleczenia, policja szybko dowiedziała się, że w regionie działał seryjny morderca. Niemniej jednak Chikatilo był w stanie uniknąć wykrycia przez wiele lat, po części dlatego, że jego zbrodnie wykorzystywały słabości rozkładającego się społeczeństwa Związku Radzieckiego. Bieda sprawiała, że ​​młodzi ludzie chętnie opuszczali swoje domy i udawali się do miasta, ale ponieważ często nie mieli tam przyjaciół, kontaktów i niewielkich pieniędzy, łatwo można było ich zwabić w niebezpieczne sytuacje, a ich zniknięcia często pozostawały niezauważone.

W 1984 roku Chikatilo został aresztowany przez funkcjonariusza policji, który był świadkiem molestowania dziewczyny na stacji kolejowej. Chociaż w teczce, którą niósł, okazało się, że zawiera długi nóż i inne podejrzane narzędzia, policja błędnie zidentyfikowała jego grupę krwi, która wykazała, że ​​nie odpowiadała typowi wskazanemu przez nasienie znalezione na jednym z miejsc zbrodni. Chikatilo został następnie oskarżony o kradzież materiałów od byłego pracodawcy i skazany na rok więzienia, ale zwolniono go po trzech miesiącach.

Po uwolnieniu Chikatilo wznowił zabijanie, a późniejsze dochodzenie policyjne, które obejmowało całodobowy nadzór stacji autobusowych i kolejowych w jednej dzielnicy, było intensywne. W 1990 roku został zidentyfikowany jako główny podejrzany o zbrodnie i aresztowany; w chwili aresztowania nosił teczkę zawierającą przedmioty podobne do tych, które posiadał, gdy był zatrzymany sześć lat wcześniej. W areszcie Chikatilo przyznał się do winy, a później został przewieziony na różne miejsca zbrodni, aby zademonstrować policji swoje metody. Skazany za 52 morderstwa i skazany na śmierć, został stracony w moskiewskim więzieniu. Citizen X, film telewizyjny oparty na życiu Chikatilo, został wyemitowany w 1995 roku.