Ageizm

Ageizm

Ageizm jest pojęciem, które kryje w sobie dyskryminację ze względu na wiek danej osoby. Najczęściej z ateizmem możemy się spotkać jeśli chodzi o poszukiwania pracy. Tutaj osoby starsze mają jednak spore problemy ze znalezieniem pracy, a także jej utrzymaniem. W Polsce zauważany jest trend, że kobiety powyżej 35 roku życia oraz mężczyźni po 45 roku życia mają większe problemy ze znalezieniem sobie pracy niż ich młodsi odpowiednicy.

Wielu zakładach pracy poszukuje się ludzi młodych, a także najlepiej mających status studenta. Można wtedy oczekiwać od nich stuprocentowego poświęcenia w pracy za naprawdę niewielkie pieniądze. Ponieważ ich brak doświadczenia zastępowany jest niskimi płacami. Ponadto studenci niosą ze sobą wiele ciekawych możliwości dla pracodawcy, takich jak zniżki w ich utrzymaniu, jak i zarówno możliwość sporządzania umów cywilnoprawnych, takich jak umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Dodatkowo możemy tutaj mówić o całkowitym poświęceniu i pełnej dyspozycyjności, ponieważ młodzi ludzie często nastawieni są na karierę i ponad nią przekładają założenie swojej rodziny. Brak zobowiązań poza pracą, jest bardzo dużą zaleta poszukiwaną przez pracodawców. Dlatego tez ze znalezieniem pracy mają problem osoby, które dopiero co założyły rodzinę lub do tego celu się przymierzają. Jeśli do dyskryminacji dochodzi w przypadku osób młodych, można mówić wtedy o zjawisku adultyzmu.

Dodaj komentarz