Które mięso jest zdrowe

Które mięso jest zdrowe

Mięso to nieodłącznym składnikiem naszej diety. Spożywam je na obiad, śniadanie i kolację. Stosujemy jako dodatek do sosów, makaronów, zapiekanek, sałatek. Spożywamy je w tak dużych ilościach, dlatego warto zastanowić się, które rodzaje mięsa są lepsze dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Mięso zawiera duże ilości tłuszczów, a zwłaszcza nasyconych kwasów tłuszczowych. Są one dla nas bardzo niekorzystne. Sprawiają, że podwyższa się poziom cholesterolu we krwi, co może w dalekosiężnej perspektywie doprowadzić do zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu. Z tego właśnie powodu powinniśmy wybierać gatunki, które zawierają jak najmniejsze ilości tych niekorzystnych tłuszczów. Do tej grupy należą przede wszystkim takie mięsa jak kurczak, indyk, królik i cielęcina. Pamiętajmy, że powinny one być dodatkowo przyrządzone w odpowiedni sposób tzn. nie możemy ich smażyć, ani dusić z obsmażaniem. Ważne jest także to, na którą część się decydujemy. Wybierajmy raczej filety z piersi niż uda czy skrzydełka. Mięso z piersi jest bowiem znacznie chudsze niż z innych części. Absolutnie zawsze zdejmujmy też skórę, ponieważ jest ona bardzo tłusta. Wymienione gatunki mięsa, przyrządzone w odpowiedni sposób są delikatne i łatwostrawne.

Starajmy się unikać w naszej diecie wieprzowiny, wołowiny, baraniny, gęsiny i kaczki. Są one bowiem bardzo kaloryczne, tłuste i ciężkostrawne.