Autoprezentacja

Autoprezentacja Autoprezentacja jest to sposób w jaki każdy z nas przedstawia się. Jest to kreowanie własnego wizerunku. W jaki sposób pokazujemy innym siebie? Autoprezentacja to sposób, w jaki inni nas odbierają. Zatem na autoprezentacje składa się nasz sposób mówienia, zachowania, styl ubioru. To także nasza mimika i gesty. Po co nam autoprezentacja? Celem autoprezentacji jest … Czytaj dalej Autoprezentacja

Autoprezentacja

Autoprezentacja jest to sposób w jaki każdy z nas przedstawia się. Jest to kreowanie własnego wizerunku.

W jaki sposób pokazujemy innym siebie?

Autoprezentacja to sposób, w jaki inni nas odbierają. Zatem na autoprezentacje składa się nasz sposób mówienia, zachowania, styl ubioru. To także nasza mimika i gesty.

Po co nam autoprezentacja?

Celem autoprezentacji jest pokazanie się innym z jak najlepszej strony. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nowych i ważnych dla nas sytuacji. Zupełnie inaczej zachowujemy się na rozmowie o pracę z przyszłym szefem, niż w gronie naszych przyjaciół.

W jaki sposób się prezentować?

Aby wypaść korzystnie w oczach naszego rozmówcy musimy pamiętać o kilku zasadach:

1.       Dobór słów. Nasze słowa należy dopasować do sytuacji. Nowym znajomym można powiedzieć:  Hej ziomki, jestem Marek. Nowy pracodawca mógłby być jednak nieco zdziwiony takim powitaniem.

2.       Podkreślanie zalet. Warto podkreślać swoje zależy, oczywiście stosownie do sytuacji. Nie warto udawać skromności, zwłaszcza, jeżeli sytuacja wymaga od nas podkreślenia zalet.  Jeżeli  boimy się, że wypadniemy jako samochwała możemy pokazać się w konkretnych działaniach. Zamiast mówić: jestem pracowity, możemy powiedzieć: Pracuję wytrwale przez 8 godzin, nie jest również dla mnie problemem branie nadgodzin.

3.       Gestykulacja. Im żywsza, tym bardziej świadczy o naszej żywiołowości, czy pasji. Nie powinniśmy zatem jej hamować. Jeżeli jednak nie lubimy jej, to nie warto wysilać się, gdyż nasz rozmówca wyczuje sztuczność, albo wręcz posądzi nas o fałsz

4.       Pozycja ciała.  Postarajmy się, aby nasza postawa nie była zamknięta. To znaczy nie garbmy się, nie kulmy ramion, nie obejmujmy się rękoma. Pokaże to naszą lękliwość, oraz zakłopotanie, czy stres. Siedźmy swobodnie, lekko odchyleni na oparciu. Ręce możemy położyć na kolanach, bądź na stole.

5.       Uśmiech. To sprawia, że zyskamy sobie nawet najbardziej zatwardziałego przeciwnika. Uśmiech pokazuje bowiem, że jesteśmy zrelaksowani i pogodni.

6.       Spojrzenie. Nie uciekajmy wzrok, nie mrugajmy zbyt często. To bowiem również może pokazać, że jesteśmy zakłopotani, zestresowani bądź… ukrywamy prawdę.