Sabaton

Sabaton

Sabaton to szwedzki zespół heavy metalowy z Falun w Szwecji. Większość ich piosenek dotyczy wydarzeń historycznych, takich jak wojna czy bohaterstwo.

Pochodzenie – Falun , Szwecja.
Gatunki muzyki – Heavy metal , power metal.

Sabaton – teledysk o Polskiej Husarii. (polskie napisy).

Obecni Członkowie zespołu:
Joakim Brodén
Pär Sundström
Chris Rörland
Hannes van Dahl
Tommy Johansson

Dawni członkowie zespołu:
Oskar Montelius
Rikard Sundén
Richard Larsson
Daniel Mullback
Daniel Mÿhr
Robban Bäck
Thobbe Englund

Sabaton powstał w grudniu 1999 roku. Po nagraniu pierwszych piosenek w studiu Petera Tägtgrena, The Abyss, z Sabatonem skontaktowało się kilka wytwórni płytowych. Zespół śpiewał z włoską wytwórnią Underground Symphony, która następnie wydała na całym świecie promo CD Fist for Fight. Płyta, stworzona z dwóch taśm demo nagranych w latach 1999-2000, miała promować nadchodzące wydawnictwa Sabaton. W 2002 roku nagrano nowy album Metalizer, który miał być dystrybuowany przez Underground Symphony jako debiutancki album zespołu. Po dwóch latach oczekiwania, podczas których zespół dał różne koncerty w całej Szwecji, album został porzucony.

Zespół powrócił na drugi album zatytułowany Primo Victoria . Brodén stwierdził, że utwór tytułowy albumu „rozpoczął” historyczny temat zespołu. Sundström stwierdził, że po tym, jak wraz z Brodénem obejrzeli film Szeregowiec Ryan, zespół zdecydował się skupić w swoich tekstach głównie na tematach historycznych . Sabaton podpisał kontrakt z Black Lodge, metalowym oddziałem wytwórni Sound Pollution. Na początku 2005 roku klawiszowiec Daniel Myhr został zwerbowany w celu zwolnienia Joakima Brodéna z jego obowiązków klawiszowych. Na początku 2006 roku Sabaton koncertował, wspierając Edguy i DragonForce . Trzeci album zespołu, Attero Dominatus, został wydany w Europie w dniu 28 lipca 2006 roku. W marcu 2007 Sabaton wydał Metalizer jako podwójny krążek razem z Fist for Fight, wraz z niewydaną wcześniej piosenką „Birds of War”.

Sabaton – teledysk o Cudzie nad Wisłą – (polskie napisy)

Jako następne w stosunku do Metalizer , w maju 2008 roku, Sabaton wydał swój czwarty album The Art of War , album inspirowany na wpływowej książce autorstwa Sun Tzu . Decyzja o oparciu albumu na książce Sun Tzu wynikała z pomysłu, że w ciągu 2000 lat od napisania książki rasa ludzka dokonała wielu rzeczy, ale oprócz rozwoju broni, sztuki operacyjnej, strategii i samej wojny zasadniczo pozostała to samo. Album zawiera single „Cliffs of Gallipoli” i „Ghost Division”. Zagrali trasę po Europie w 2009 roku jako występ otwierający trasę HammerFall Tour. Po występie Bloodstock zespół ponownie wyruszył w trasę koncertową z DragonForce , pod koniec 2009 roku, na osiemnaście koncertów w Wielkiej Brytanii.

Sabaton – teledysk o obronie Wizny – Liczebnie na jednego zabitego Polskiego Żołnierza przypadało 40 niemców. (polskie napisy)

Album Herb -rok 2010–2011. Zespół miał nadzieję, że rozpocznie nagrywanie kolejnego albumu w październiku, ale po zarezerwowaniu koncertów i trasie wsparcia DragonForce w następnym miesiącu, został on przesunięty. 23 grudnia 2009 roku zespół ogłosił nazwę swojego nadchodzącego albumu. Herb zawiera większość piosenek o II wojnie światowej, w tym o wojnie zimowej. Ogłosili to na swojej oficjalnej stronie internetowej i zamieścili link do filmu na YouTube zawierającego okładkę albumu i próbkę muzyki zapowiadającej. Herb został wydany 21 maja 2010 roku. Pierwszy teledysk do utworu „ Uprising ” został wydany 1 sierpnia 2010 roku . Towarzyszyła temu europejska trasa koncertowa. 25 maja ukazał się drugi teledysk do „Screaming Eagles”.

Sabaton – teledysk o Powstaniu Warszawskim (Polskie napisy)

Zmiana składu (2012–2015).
W 2012 roku dwie trzecie składu Sabatonu opuściło zespół. 31 marca wokalista Joakim Brodén potwierdził pogłoski, że zespół będzie szedł w różne strony, a na pokładzie pozostaną tylko sam Brodén i basista Pär Sundström. Do Sabatonu dołączyli nowi członkowie Chris Rörland i Thobbe Englund na gitarze oraz Robban Bäck na perkusji. Byli gitarzyści Sabatonu Oskar Montelius i Rikard Sundén, perkusista Daniel Mullback i klawiszowiec Daniel Mÿhr wraz z wokalistą Nilsem Patrikiem Johanssonem i basistą Stefanem Erikssonem utworzyli nowy zespół Civil War . W listopadzie 2012 roku perkusista Robban Bäck postanowił zrobić sobie przerwę w koncertowaniu, ponieważ został ojcem. Snowy Shaw zastąpił go jako perkusistę koncertującego, który z kolei został zastąpiony przez Hannesa Van Dahla w listopadzie 2013. Przed zastąpieniem Shawa, Van Dahl pracował jako technik perkusyjny Shawa podczas gry na perkusji dla zespołu Evergrey.

W tym samym roku Sabaton wydał nowy album koncepcyjny Carolus Rex.

W styczniu 2014 roku zespół ogłosił okładkę swojego nowego albumu Heroes , który miał się ukazać 16 maja 2014 roku. Album okazał się hitem i zajął pierwsze miejsce na oficjalnej szwedzkiej liście albumów. 27 stycznia zespół został zapowiedziany, że w czerwcu zagra w Download Festival . W październiku 2015 zagrali swój pierwszy koncert w Japonii w Loud Park.

Sabaton – teledysk o Polskich Lotnikach w Bitwie o Anglię (polskie napisy)

Album The Last Stand (2016–2018).

W grudniu 2015 roku pięć piosenek zespołu zostało dodanych do trzeciego zewnętrznego pakietu muzycznego do gry strategicznej Europa Universalis IV autorstwa Paradox Interactive .

6 czerwca 2016 r., W 72 rocznicę D-Day, wydali pakiet muzyczny do gry Paradox Hearts of Iron IV z piosenkami opartymi na II wojnie światowej, której tematem była gra. Wydali drugą 26 stycznia 2017 r.

Ich ósmy album The Last Stand ukazał się 19 sierpnia 2016 roku, a zapowiedziany został w kwietniu. W dniu 10 czerwca 2016 roku ukazał się pierwszy singiel z albumu, zatytułowany „The Lost Battalion”, o tytułowej jednostce wojskowej z I wojny światowej. 25 lipca 2016 roku zespół ogłosił, że odszedł gitarzysta Thobbe Englund. Thobbe Englund zagrał swój ostatni koncert z Sabaton na Sabaton Open Air 2016.

Tommy Johansson z ReinXeed został natychmiast ogłoszony nowym członkiem po ostatnim koncercie Englunda z zespołem.

Pär Sundström stwierdził w wywiadzie z 2017 roku, że grupa będzie mniej koncertować w 2018 roku, aby mogli skoncentrować się na napisaniu i nagraniu kolejnego albumu. Joakim Brodén potwierdził datę 2019 zwalniającą jeszcze nie zatytułowany album w wrześniu 2018 roku wywiadzie dla MAD TV Show TV War. 31 grudnia 2018 r. zostało to dodatkowo potwierdzone w oficjalnym ogłoszeniu wideo na YouTube.

Sabaton History

8 stycznia 2019 roku zespół ogłosił utworzenie kanału YouTube o nazwie Sabaton History, będącego wynikiem współpracy Indy Neidell , TimeGhost History i Sabaton. Kanał dokumentuje historię wydarzeń stojących za piosenkami Sabaton oraz same piosenki. Kanał powstał 7 lutego 2019 roku.

22 kwietnia 2019 Sabaton wydał samodzielny singiel Bismarc we współpracy z Wargaming i ich grą World of Warships . Piosenka dotyczy niemieckiego pancernika Bismarck , jednego z największych, jakie kiedykolwiek zbudowano w Europie. Oddany do służby w sierpniu 1940 roku, zatonął w maju 1941 roku po intensywnych polowaniach na północnym Atlantyku.

The Great War

2 kwietnia 2019 roku zespół zapowiedział nowy album koncepcyjny o I wojnie światowej zatytułowany The Great War. 5 maja 2019 roku zagrali w Pilźnie w rocznicę uratowania Czech przez żołnierzy amerykańskich w 1945 roku. Album The Great War ukazał się 19 lipca 2019 roku. Pierwszym singlem na płycie jest „Fields of Verdun ”, który ukazał się 3 maja. 13 czerwca ukazał się teledysk do piosenki „Red Baron”. 27 czerwca ukazała się premiera „Wielkiej wojny”.

1 sierpnia 2019 roku zespół zagrał swój 20. rocznicowy koncert na festiwalu Wacken Open Air 2019; podczas koncertu na scenie do zespołu dołączył były gitarzysta Thobbe Englund, wykonując dwa utwory. W drugiej połowie programu Sabaton zaprosił na drugą scenę festiwalu innych byłych członków – Rikarda Sundéna, Daniela Mÿhra i Daniela Mullbacka wraz z Englundem. Sundén, Mÿhr i Mullback są członkami Civil War , podobnego zespołu utworzonego przez tę trójkę wraz z Oskarem Monteliusem, innym byłym członkiem Sabatonu, a także Nilsem Patrikiem Johanssonem i Stefanem Erikksonem, z których żaden nie jest byłym członkiem Sabatonu.

30 sierpnia 2019 roku zespół uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu w Tunezji, wracając z kręcenia teledysku na Saharze. Urazy z wypadku zmusiły odwołać nadchodzące koncerty w w Gdańsku.

Styl liryczny i muzyczny

Główne wątki liryczne zespołu opierają się na wojnie, bitwach historycznych i aktach heroizmu – nazwa nawiązuje do sabatonu , zbroi rycerskiej stopy. Motyw zbroi i bitwy jest słyszalny w większości piosenek na prawie każdym albumie z wyjątkiem Metalizera . Ich najnowszy album, The Great War , został wydany 19 lipca 2019 r., A wszystkie piosenki były oparte na I wojnie światowej. Treści liryczne zaczerpnięte z I i II wojny światowej są powszechne, a teksty często recytują historie heroicznych, czyny mężczyzn, kobiet i armii, jak na przykład piosenka „White Death”, została wykonane na cześć legendarnego fińskiego snajpera Simo Häyhä .

Muzyka zespołu Sabaton sklasyfikowana jest jako heavy metal, i power metal, ale zespół nie określa swojej muzyki jako power metal. Basista Pär Sundström powiedział w wywiadzie: „Nie sądzę, że Sabaton można sklasyfikować tylko jako power metal, ponieważ dwoma głównymi atrybutami power metalu są wysokie wokale i fantastyczne teksty, a Sabaton nie ma żadnego z nich. Po prostu gramy naszą wersję heavy metalu – czym jest dla nas heavy metal. Jestem pewien, że wpłynęło to na nasz zasięg, poza tym, że nie poddajemy się po kilku próbach! To że muzyka Sabatona przemawia do ludzi w każdym wieku ”.

Obecni członkowie:
Joakim Brodén – wokal prowadzący , dodatkowe gitary (1999– obecnie) , instrumenty klawiszowe (1999–2005, 2012 – obecnie)
Pär Sundström – bas (1999 – obecnie) , chórki (2012 – obecnie)
Chris Rörland – gitary , chórki (2012-obecnie)
Hannes van Dahl – perkusja , chórki (2014-obecnie)
Tommy Johansson – gitary, chórki (2016-obecnie)

Byli członkowie:
Richard Larsson – perkusja (1999–2001)
Oskar Montelius – gitary, chórki (1999–2012)
Rikard Sundén – gitary, chórki (1999–2012, 2019 – pokaz WOA)
Daniel Mullback – perkusja, chórki (2001–2012, 2019 – pokaz WOA)
Daniel Mÿhr – instrumenty klawiszowe, chórki (2005–2012, 2019 – pokaz WOA)
Robban Bäck – perkusja (2012–2013)
Thobbe Englund – gitary, chórki (2012–2016, 2019 – pokaz WOA)

Dyskografia:
Primo Victoria (2005)
Attero Dominatus (2006)
Metalizer (2007)
The Art of War (2008)
Coat of Arms (2010)
Carolus Rex (2012)
Heroes (2014)
The Last Stand (2016)
The Great War (2019)