Sabaton

Sabaton

Sabaton to szwedzki zespół heavy metalowy z Falun w Szwecji. Większość ich piosenek dotyczy wydarzeń historycznych, takich jak wojna czy bohaterstwo.

Pochodzenie – Falun , Szwecja.
Gatunki muzyki – Heavy metal , power metal.

Sabaton – teledysk o Polskiej Husarii. (polskie napisy).

Obecni Członkowie zespołu:
Joakim Brodén
Pär Sundström
Chris Rörland
Hannes van Dahl
Tommy Johansson

Dawni członkowie zespołu:
Oskar Montelius
Rikard Sundén
Richard Larsson
Daniel Mullback
Daniel Mÿhr
Robban Bäck
Thobbe Englund

Sabaton powstał w grudniu 1999 roku. Po nagraniu pierwszych piosenek w studiu Petera Tägtgrena, The Abyss, z Sabatonem skontaktowało się kilka wytwórni płytowych. Zespół śpiewał z włoską wytwórnią Underground Symphony, która następnie wydała na całym świecie promo CD Fist for Fight. Płyta, stworzona z dwóch taśm demo nagranych w latach 1999-2000, miała promować nadchodzące wydawnictwa Sabaton. W 2002 roku nagrano nowy album Metalizer, który miał być dystrybuowany przez Underground Symphony jako debiutancki album zespołu. Po dwóch latach oczekiwania, podczas których zespół dał różne koncerty w całej Szwecji, album został porzucony.

Zespół powrócił na drugi album zatytułowany Primo Victoria . Brodén stwierdził, że utwór tytułowy albumu „rozpoczął” historyczny temat zespołu. Sundström stwierdził, że po tym, jak wraz z Brodénem obejrzeli film Szeregowiec Ryan, zespół zdecydował się skupić w swoich tekstach głównie na tematach historycznych . Sabaton podpisał kontrakt z Black Lodge, metalowym oddziałem wytwórni Sound Pollution. Na początku 2005 roku klawiszowiec Daniel Myhr został zwerbowany w celu zwolnienia Joakima Brodéna z jego obowiązków klawiszowych. Na początku 2006 roku Sabaton koncertował, wspierając Edguy i DragonForce . Trzeci album zespołu, Attero Dominatus, został wydany w Europie w dniu 28 lipca 2006 roku. W marcu 2007 Sabaton wydał Metalizer jako podwójny krążek razem z Fist for Fight, wraz z niewydaną wcześniej piosenką „Birds of War”.

Sabaton – teledysk o Cudzie nad Wisłą – (polskie napisy)

Jako następne w stosunku do Metalizer , w maju 2008 roku, Sabaton wydał swój czwarty album The Art of War , album inspirowany na wpływowej książce autorstwa Sun Tzu . Decyzja o oparciu albumu na książce Sun Tzu wynikała z pomysłu, że w ciągu 2000 lat od napisania książki rasa ludzka dokonała wielu rzeczy, ale oprócz rozwoju broni, sztuki operacyjnej, strategii i samej wojny zasadniczo pozostała to samo. Album zawiera single „Cliffs of Gallipoli” i „Ghost Division”. Zagrali trasę po Europie w 2009 roku jako występ otwierający trasę HammerFall Tour. Po występie Bloodstock zespół ponownie wyruszył w trasę koncertową z DragonForce , pod koniec 2009 roku, na osiemnaście koncertów w Wielkiej Brytanii.

Sabaton – teledysk o obronie Wizny – Liczebnie na jednego zabitego Polskiego Żołnierza przypadało 40 niemców. (polskie napisy)

Album Herb -rok 2010–2011. Zespół miał nadzieję, że rozpocznie nagrywanie kolejnego albumu w październiku, ale po zarezerwowaniu koncertów i trasie wsparcia DragonForce w następnym miesiącu, został on przesunięty. 23 grudnia 2009 roku zespół ogłosił nazwę swojego nadchodzącego albumu. Herb zawiera większość piosenek o II wojnie światowej, w tym o wojnie zimowej. Ogłosili to na swojej oficjalnej stronie internetowej i zamieścili link do filmu na YouTube zawierającego okładkę albumu i próbkę muzyki zapowiadającej. Herb został wydany 21 maja 2010 roku. Pierwszy teledysk do utworu „ Uprising ” został wydany 1 sierpnia 2010 roku . Towarzyszyła temu europejska trasa koncertowa. 25 maja ukazał się drugi teledysk do „Screaming Eagles”.

Sabaton – teledysk o Powstaniu Warszawskim (Polskie napisy)

Zmiana składu (2012–2015).
W 2012 roku dwie trzecie składu Sabatonu opuściło zespół. 31 marca wokalista Joakim Brodén potwierdził pogłoski, że zespół będzie szedł w różne strony, a na pokładzie pozostaną tylko sam Brodén i basista Pär Sundström. Do Sabatonu dołączyli nowi członkowie Chris Rörland i Thobbe Englund na gitarze oraz Robban Bäck na perkusji. Byli gitarzyści Sabatonu Oskar Montelius i Rikard Sundén, perkusista Daniel Mullback i klawiszowiec Daniel Mÿhr wraz z wokalistą Nilsem Patrikiem Johanssonem i basistą Stefanem Erikssonem utworzyli nowy zespół Civil War . W listopadzie 2012 roku perkusista Robban Bäck postanowił zrobić sobie przerwę w koncertowaniu, ponieważ został ojcem. Snowy Shaw zastąpił go jako perkusistę koncertującego, który z kolei został zastąpiony przez Hannesa Van Dahla w listopadzie 2013. Przed zastąpieniem Shawa, Van Dahl pracował jako technik perkusyjny Shawa podczas gry na perkusji dla zespołu Evergrey.

W tym samym roku Sabaton wydał nowy album koncepcyjny Carolus Rex.

W styczniu 2014 roku zespół ogłosił okładkę swojego nowego albumu Heroes , który miał się ukazać 16 maja 2014 roku. Album okazał się hitem i zajął pierwsze miejsce na oficjalnej szwedzkiej liście albumów. 27 stycznia zespół został zapowiedziany, że w czerwcu zagra w Download Festival . W październiku 2015 zagrali swój pierwszy koncert w Japonii w Loud Park.

Sabaton – teledysk o Polskich Lotnikach w Bitwie o Anglię (polskie napisy)

Album The Last Stand (2016–2018).

W grudniu 2015 roku pięć piosenek zespołu zostało dodanych do trzeciego zewnętrznego pakietu muzycznego do gry strategicznej Europa Universalis IV autorstwa Paradox Interactive .

6 czerwca 2016 r., W 72 rocznicę D-Day, wydali pakiet muzyczny do gry Paradox Hearts of Iron IV z piosenkami opartymi na II wojnie światowej, której tematem była gra. Wydali drugą 26 stycznia 2017 r.

Ich ósmy album The Last Stand ukazał się 19 sierpnia 2016 roku, a zapowiedziany został w kwietniu. W dniu 10 czerwca 2016 roku ukazał się pierwszy singiel z albumu, zatytułowany „The Lost Battalion”, o tytułowej jednostce wojskowej z I wojny światowej. 25 lipca 2016 roku zespół ogłosił, że odszedł gitarzysta Thobbe Englund. Thobbe Englund zagrał swój ostatni koncert z Sabaton na Sabaton Open Air 2016.

Tommy Johansson z ReinXeed został natychmiast ogłoszony nowym członkiem po ostatnim koncercie Englunda z zespołem.

Pär Sundström stwierdził w wywiadzie z 2017 roku, że grupa będzie mniej koncertować w 2018 roku, aby mogli skoncentrować się na napisaniu i nagraniu kolejnego albumu. Joakim Brodén potwierdził datę 2019 zwalniającą jeszcze nie zatytułowany album w wrześniu 2018 roku wywiadzie dla MAD TV Show TV War. 31 grudnia 2018 r. zostało to dodatkowo potwierdzone w oficjalnym ogłoszeniu wideo na YouTube.

Sabaton History

8 stycznia 2019 roku zespół ogłosił utworzenie kanału YouTube o nazwie Sabaton History, będącego wynikiem współpracy Indy Neidell , TimeGhost History i Sabaton. Kanał dokumentuje historię wydarzeń stojących za piosenkami Sabaton oraz same piosenki. Kanał powstał 7 lutego 2019 roku.

22 kwietnia 2019 Sabaton wydał samodzielny singiel Bismarc we współpracy z Wargaming i ich grą World of Warships . Piosenka dotyczy niemieckiego pancernika Bismarck , jednego z największych, jakie kiedykolwiek zbudowano w Europie. Oddany do służby w sierpniu 1940 roku, zatonął w maju 1941 roku po intensywnych polowaniach na północnym Atlantyku.

The Great War

2 kwietnia 2019 roku zespół zapowiedział nowy album koncepcyjny o I wojnie światowej zatytułowany The Great War. 5 maja 2019 roku zagrali w Pilźnie w rocznicę uratowania Czech przez żołnierzy amerykańskich w 1945 roku. Album The Great War ukazał się 19 lipca 2019 roku. Pierwszym singlem na płycie jest „Fields of Verdun ”, który ukazał się 3 maja. 13 czerwca ukazał się teledysk do piosenki „Red Baron”. 27 czerwca ukazała się premiera „Wielkiej wojny”.

1 sierpnia 2019 roku zespół zagrał swój 20. rocznicowy koncert na festiwalu Wacken Open Air 2019; podczas koncertu na scenie do zespołu dołączył były gitarzysta Thobbe Englund, wykonując dwa utwory. W drugiej połowie programu Sabaton zaprosił na drugą scenę festiwalu innych byłych członków – Rikarda Sundéna, Daniela Mÿhra i Daniela Mullbacka wraz z Englundem. Sundén, Mÿhr i Mullback są członkami Civil War , podobnego zespołu utworzonego przez tę trójkę wraz z Oskarem Monteliusem, innym byłym członkiem Sabatonu, a także Nilsem Patrikiem Johanssonem i Stefanem Erikksonem, z których żaden nie jest byłym członkiem Sabatonu.

30 sierpnia 2019 roku zespół uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu w Tunezji, wracając z kręcenia teledysku na Saharze. Urazy z wypadku zmusiły odwołać nadchodzące koncerty w w Gdańsku.

Styl liryczny i muzyczny

Główne wątki liryczne zespołu opierają się na wojnie, bitwach historycznych i aktach heroizmu – nazwa nawiązuje do sabatonu , zbroi rycerskiej stopy. Motyw zbroi i bitwy jest słyszalny w większości piosenek na prawie każdym albumie z wyjątkiem Metalizera . Ich najnowszy album, The Great War , został wydany 19 lipca 2019 r., A wszystkie piosenki były oparte na I wojnie światowej. Treści liryczne zaczerpnięte z I i II wojny światowej są powszechne, a teksty często recytują historie heroicznych, czyny mężczyzn, kobiet i armii, jak na przykład piosenka „White Death”, została wykonane na cześć legendarnego fińskiego snajpera Simo Häyhä .

Muzyka zespołu Sabaton sklasyfikowana jest jako heavy metal, i power metal, ale zespół nie określa swojej muzyki jako power metal. Basista Pär Sundström powiedział w wywiadzie: „Nie sądzę, że Sabaton można sklasyfikować tylko jako power metal, ponieważ dwoma głównymi atrybutami power metalu są wysokie wokale i fantastyczne teksty, a Sabaton nie ma żadnego z nich. Po prostu gramy naszą wersję heavy metalu – czym jest dla nas heavy metal. Jestem pewien, że wpłynęło to na nasz zasięg, poza tym, że nie poddajemy się po kilku próbach! To że muzyka Sabatona przemawia do ludzi w każdym wieku ”.

Obecni członkowie:
Joakim Brodén – wokal prowadzący , dodatkowe gitary (1999– obecnie) , instrumenty klawiszowe (1999–2005, 2012 – obecnie)
Pär Sundström – bas (1999 – obecnie) , chórki (2012 – obecnie)
Chris Rörland – gitary , chórki (2012-obecnie)
Hannes van Dahl – perkusja , chórki (2014-obecnie)
Tommy Johansson – gitary, chórki (2016-obecnie)

Byli członkowie:
Richard Larsson – perkusja (1999–2001)
Oskar Montelius – gitary, chórki (1999–2012)
Rikard Sundén – gitary, chórki (1999–2012, 2019 – pokaz WOA)
Daniel Mullback – perkusja, chórki (2001–2012, 2019 – pokaz WOA)
Daniel Mÿhr – instrumenty klawiszowe, chórki (2005–2012, 2019 – pokaz WOA)
Robban Bäck – perkusja (2012–2013)
Thobbe Englund – gitary, chórki (2012–2016, 2019 – pokaz WOA)

Dyskografia:
Primo Victoria (2005)
Attero Dominatus (2006)
Metalizer (2007)
The Art of War (2008)
Coat of Arms (2010)
Carolus Rex (2012)
Heroes (2014)
The Last Stand (2016)
The Great War (2019)

Dodaj komentarz