Schitt’s Creek

Schitt’s Creek

Schitt’s Creek to kanadyjski serial telewizyjny stworzony przez Dana i Eugene’a Levy, który był emitowany w telewizji CBC od 13 stycznia 2015 do 7 kwietnia 2020.

Składa się z 80 odcinków rozłożonych na sześć sezonów. Wyprodukowany przez Not a Real Company Productions serial opowiada o próbach i udrękach dawnej zamożnej rodziny Rose, kiedy są zmuszeni przenieść się do Schitt’s Creek, małego miasteczka, które kiedyś kupili jako żart. Teraz mieszkają w motelu, Johnny Rose ( Eugene Levy ) i Moira Rose (Catherine O’Hara ) – wraz ze swoimi dorosłymi dziećmi Davidem ( Dan Levy ) i Alexis ( Annie Murphy ) – muszą przystosować się do życia bez pieniędzy i ze sobą nawzajem.

Serial powstał, gdy Dan Levy zastanawiał się, jak zareagowałyby zamożne rodziny często przedstawiane w amerykańskiej telewizji reality , gdyby zostały pozbawione wszystkich pieniędzy. Dalej rozwijał serię wraz ze swoim ojcem, Eugene’em, zanim przekazał serię kilku sieciom w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Serial został po raz pierwszy sprzedany telewizji CBC w Kanadzie i zapewnił ostateczne finansowanie, aby móc rozpocząć produkcję w sprzedaży dla Pop TV w Stanach Zjednoczonych, gdzie zadebiutował 11 lutego 2015 r.

Schitt’s Creek zyskało uznanie krytyków, zwłaszcza za teksty, humor i aktorstwo. Serial zdobył różne wyróżnienia, w tym dwie nagrody ACTRA i 18 Canadian Screen Awards . Jest to pierwszy kanadyjski serial komediowy, który został nominowany do nagrody Critics 'Choice Television dla najlepszego serialu komediowego. Otrzymał także dwie nominacje do nagrody Screen Actors Guild , w tym za wybitną kreację zespołu w serialu komediowym oraz łącznie 19 nominacji do nagrody Primetime Emmy , w tym dla najlepszego serialu komediowego . Program otrzymał 15 z tych nominacji za swój szósty i ostatni sezon. Za rolę osób LGBTQ + , serial wygrał raz i był dwukrotnie nominowany do nagrody GLAAD Media Award dla najlepszego serialu komediowego. Na 72 ceremonii rozdania nagród Primetime Emmy w ostatnim sezonie serialu zdobył nagrodę dla najlepszego serialu komediowego . Za swoje role Eugene Levy zdobył nagrodę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego , Catherine O’Hara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej , Dan Levy dla najlepszego aktora drugoplanowego , a Annie Murphy dla najlepszej aktorki drugoplanowej w kategoriach komediowych. Dan Levy również wygrał Znakomity scenariusz i wybitna reżyseria w serialu komediowym z Andrew Cividino . Schitt’s Creek ustanowił rekord największej liczby nagród Emmy w jednym sezonie w serialu komediowym. Jest to również pierwszy raz, gdy cała nominowana obsada serialu komediowego otrzymała zwycięstwo dla każdego z głównych graczy w jednym sezonie.

Streszczenie serialu

Zamożna rodzina Rose – magnat sklepu wideo Johnny ( Eugene Levy), jego żona i była aktorka telenoweli Moira ( Catherine O’Hara ) oraz ich rozpieszczone dorosłe dzieci David i Alexis ( Dan Levy i Annie Murphy ) – stracili majątek po tym, jak zostali oszukane przez ich menedżera biznesowego. Są zmuszeni odbudować swoje życie z jedynym pozostałym atutem: małym miasteczkiem o nazwie Schitt’s Creek, które Johnny kupił Davidowi jako żartobliwy prezent urodzinowy w 1991 roku. The Roses przenoszą się do Schitt’s Creek, przenosząc się do dwóch sąsiednich pokoi w zaniedbanym motelu. Gdy rodzina dostosowuje się do nowego życia, ich zamożne postawy wchodzą w konflikt z bardziej prowincjonalnymi mieszkańcami Schitt’s Creek, w tym z burmistrzem Rolandem Schittem ( Chris Elliott ), jego żoną Jocelyn ( Jenn Robertson ) i kierownikiem motelu Stevie’m. Budd ( Emily Hampshire ).

Obsada i postacie

Główne postacie
Eugene Levy jako Johnny Rose
Catherine O’Hara jako Moira Rose
Dan Levy jako David Rose
Annie Murphy jako Alexis Rose
Emily Hampshire jako Stevie Budd, urzędnik motelu, a później właściciel motelu
Jenn Robertson jako Jocelyn Schitt, żona burmistrza
Chris Elliott jako Roland Schitt, burmistrz
Tim Rozon jako Mutt Schitt (sezony 1–3; sezon gościnny 4), syn Rolanda i Jocelyn oraz dawna miłość Alexisa
Dustin Milligan jako Ted Mullens, miejscowy lekarz weterynarii i chłopak Alexis
Sarah Levy jako Twyla Sands, kelnerka kawiarni
John Hemphill jako Robert „Bob” Currie, właściciel Bob’s Garage i członek rady miejskiej
Karen Robinson jako Veronica „Ronnie” Lee, członek rady miejskiej
Noah Reid jako Patrick Brewer (sezony 4-6; powtarzający się sezon 3), partner biznesowy i mąż Davida

Cykliczne postacie
Rizwan Manji jako Ray Butani, jedyny agent nieruchomości w mieście i były członek rady miejskiej
Marilyn Bellfontaine jako Gwen Currie, żona Boba.
Robin Duke jako Wendy Kurtz, właścicielka sklepu z ubraniami i były pracodawca Davida
Jasmin Geljo jako Ivan, piekarz, który zaopatruje motel w ciasta
Ennis Esmer jako Emir Kaplan, bloger podróżniczy i dawny pasjonat Steviego
Steve Lund jako były Jake, Stevie i David, który umawia się z nimi w tym samym czasie.

Schitt’s Creek jest filmowany przy użyciu jednej kamery, bez publiczności na żywo, bez śmiechu. Wewnętrzne sceny z pierwszych dwóch sezonów były kręcone w Pinewood Toronto Studios w Toronto, podczas gdy wewnętrzne sceny z trzeciego sezonu były kręcone w Dufferin Gate Studios w Toronto. Sceny wewnętrzne były również kręcone w Revival Studios w Toronto przez nieznaną liczbę sezonów. Pozostała część serialu jest kręcona w Goodwood, Ontario , w regionalnej gminie Durham w Greater Toronto Area i Mono, Ontario., gdzie kręcone są sceny motelowe. Goodwood było jednym z 30 miast, które zbadano pod kątem fikcyjnej lokalizacji Schitt’s Creek, zanim produkcja serialu rozpoczęła się w 2014 roku.

W trakcie trwania serial kręcony był w kilku dodatkowych lokalizacjach. Pierwsze ujęcie pierwszego sezonu przedstawia dawną posiadłość w Beverly Park Lisy Vanderpump jako fasadę posiadłości rodziny Rose. Zdjęcia wnętrz rodzinnej posiadłości Rose zostały sfilmowane w rezydencji inspirowanej Kaplicą Sykstyńską w Toronto. Main Street Stouffville w Ontario służyło jako miejsce kręcenia nieokreślonej liczby scen w pierwszych dwóch sezonach serialu. Sceny z fikcyjnym detalistą Blouse Barn w sezonach drugim i trzecim kręcono na ulicy Main Street w Unionville w Ontario . W czwartym odcinku sezonu „„Jazzaguy ”, „sceny z odosobnieniem w spa, zostały sfilmowane na miejscu w Monte Carlo Inn w Vaughan, Ontario . Zdjęcia zewnętrzne miały również miejsce w Rattlesnake Point w Milton, Ontario w piątym sezonie„ Wycieczka ”. W sezonie Six’s Smoke Signals , serial nakręcony w Graydon Hall Manor, miejscu ślubu w Toronto. Serial nakręcony także w Bay-Adelaide Centre i Toronto-Dominion Centre w odcinku szóstego sezonu ” The Pitch .” Dodatkowe zdjęcia do kilku odcinków sezonu szóstego miały miejsce w miejscowym motelu w Brantford w Ontario .