CROCKETT, DAVY

CROCKETT, DAVY

Davy Crockett zwykł mawiać: Upewnij się, że masz rację i idź naprzód. Nazywano go „kongresmanem w skórze szopa”, a on sam zapewniał tłumy, że jest tak brzydki, że na widok jego uśmiechu szop schodzi z drzewa.

Crockett, legendarny bohater amerykański, urodził się w roku 1786 i służył pod Andrew Jacksonem jako zwiadowca w wojnie z Indianami Creek. Później wybrano go do Kongresu Stanów Zjednoczonych ze stanu Tennessee. Był kongres-manem przez trzy kadencje. Straciwszy fotel w Kongresie, Crockett walczył w bitwie o Alamo i jako jeden z nielicznych przeżył tę bitwę po to tylko, by w roku 1836 zostać zastrzelonym przez Santa Anę.

Legenda Davy’ego Crocketta została w znacznym stopniu stworzona przez niego samego. Uwielbiał on bowiem powtarzać niezwykłe historie o sobie, na przykład tę, że w ciągu ośmiu miesięcy zastrzelił sto pięć niedźwiedzi. Delektował się tym, że ma reputację pełnego humoru mieszkańca puszczy o wrodzonej inteligencji i wielkiej odwadze. Crockettowi zawdzięczamy czapkę ze skóry szopa, stałą część amerykańskiego stroju, którą wyciąga się od czasu do czasu i popisuje się nią w miejscach publicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *