Kto to był Mussolini

Kto to był Mussolini. Benito Mussolini jest bardzo znaną, acz niechlubną postacią na kartach historii Włoch. Mussolini był założycielem ruchu faszystowskiego i jednym z dyktatorów XX wieku. W trakcie II wojny światowej sprzymierzył się z Adolfem Hitlerem, a jego agresywna polityka rozpoczęła się już przed wybuchem wojny. Mussolini urodził się w 1883 roku w raczej … Czytaj dalej Kto to był Mussolini

Kto to był Mussolini.

Benito Mussolini jest bardzo znaną, acz niechlubną postacią na kartach historii Włoch. Mussolini był założycielem ruchu faszystowskiego i jednym z dyktatorów XX wieku. W trakcie II wojny światowej sprzymierzył się z Adolfem Hitlerem, a jego agresywna polityka rozpoczęła się już przed wybuchem wojny.

Mussolini urodził się w 1883 roku w raczej biednej rodzinie, kształcił się na nauczyciela i taki zawód otrzymał w 1901 roku. By uciec przed służbą wojskową wyjechał do Szwajcarii, gdzie prowadził działalność socjalistyczną. Do wojska został i tak skierowany w trakcie I wojny światowej, a walcząc na froncie został raniony pociskiem moździerzowym. W 1921 roku utworzył Narodową Partię Faszystowską, a 28 października 1922 roku zorganizował słynny Marsz na Rzym, dzięki któremu przejął władzę jako premier Włoch. Mussoliniego zaczęto określać jako Duce, czyli wódz. W trakcie II wojny światowej Mussolini sprzymierzył się z Hitlerem prowadząc agresję przeciwko Grecji i w Afryce Północnej. Jego polityka spowodowała jednak szereg klęsk, przez które Mussolini stracił popularność i został aresztowany w 1943 roku. Niemcom udało się go odbić, jednak uciec przed zbliżającymi się do Włoch w 1945 roku aliantami już nie dał rady.

Mussolini został schwytany razem z kochanką i kilkoma współpracownikami w trakcie ucieczki. Wszyscy zostali rozstrzelani, a ich ciała zostały powieszone głowami w dół na stacji benzynowej w Mediolanie. Domagał się tego rozwścieczony tłum.