Medal Fieldsa

Medal Fieldsa

Medal Fieldsa to nagroda przyznawana dla dwóch, trzech lub czterech matematyków poniżej 40 roku życia, na Międzynarodowym Kongresie w Międzynarodowej Unii Matematycznej (IMU), spotkanie, które odbywa się co cztery lata.

Medal Fieldsa jest uważany za jedno z najwyższych odznaczeń, jakie matematyk może otrzymać i został określony jako Nagroda Nobla dla matematyka, chociaż istnieje kilka kluczowych różnic, w tym częstotliwość przyznawania, liczba nagród i ograniczenia wiekowe. Według corocznego badania Academic Excellence Survey ARWU , Medal Fieldsa jest konsekwentnie uważany za najwyższą nagrodę w dziedzinie matematyki na świecie, a w innym badaniu reputacji przeprowadzonym przez IREG w latach 2013–2014, Medal Fieldsa znalazł się tuż po Abel Prize jako druga najbardziej prestiżowa międzynarodowa nagroda w dziedzinie matematyki.

Nagroda obejmuje nagrodę pieniężną, która od 2006 r. Wynosi 15 000 dolarów kanadyjskich.  Nazwa nagrody jest na cześć kanadyjskiego matematyka Johna Charlesa Fieldsa .  Fields odegrał kluczową rolę w ustalaniu nagrody, samodzielnym projektowaniu medalu i finansowaniu elementu pieniężnego.

Medal został po raz pierwszy przyznany w 1936 r. Fińskiemu matematykowi Larsowi Ahlforsowi i amerykańskiemu matematykowi Jesse’emu Douglasowi , a od 1950 r. Przyznawany jest co cztery lata. Jego celem jest uznanie i wsparcie młodszych badaczy matematyki, którzy wnieśli znaczący wkład. W 2014 roku irańska matematyk Maryam Mirzakhani została pierwszą kobietą medalistką Fieldsa.  W sumie sześćdziesiąt osób zostało odznaczonych Medalem Fieldsa.

Ostatnia grupa medalistów Fields odebrała swoje nagrody 1 sierpnia 2018 r. Podczas ceremonii otwarcia Międzynarodowego Kongresu IMU w Rio de Janeiro w Brazylii.  Medal należący do jednego z czterech wspólnych zwycięzców, Cauchera Birkara, został skradziony wkrótce po imprezie.  Kilka dni później ICM wręczyła Birkarowi medal zastępczy.