Medal Fieldsa

Medal Fieldsa

Medal Fieldsa to nagroda przyznawana dla dwóch, trzech lub czterech matematyków poniżej 40 roku życia, na Międzynarodowym Kongresie w Międzynarodowej Unii Matematycznej (IMU), spotkanie, które odbywa się co cztery lata.

Medal Fieldsa jest uważany za jedno z najwyższych odznaczeń, jakie matematyk może otrzymać i został określony jako Nagroda Nobla dla matematyka, chociaż istnieje kilka kluczowych różnic, w tym częstotliwość przyznawania, liczba nagród i ograniczenia wiekowe. Według corocznego badania Academic Excellence Survey ARWU , Medal Fieldsa jest konsekwentnie uważany za najwyższą nagrodę w dziedzinie matematyki na świecie, a w innym badaniu reputacji przeprowadzonym przez IREG w latach 2013–2014, Medal Fieldsa znalazł się tuż po Abel Prize jako druga najbardziej prestiżowa międzynarodowa nagroda w dziedzinie matematyki.

Nagroda obejmuje nagrodę pieniężną, która od 2006 r. Wynosi 15 000 dolarów kanadyjskich.  Nazwa nagrody jest na cześć kanadyjskiego matematyka Johna Charlesa Fieldsa .  Fields odegrał kluczową rolę w ustalaniu nagrody, samodzielnym projektowaniu medalu i finansowaniu elementu pieniężnego.

Medal został po raz pierwszy przyznany w 1936 r. Fińskiemu matematykowi Larsowi Ahlforsowi i amerykańskiemu matematykowi Jesse’emu Douglasowi , a od 1950 r. Przyznawany jest co cztery lata. Jego celem jest uznanie i wsparcie młodszych badaczy matematyki, którzy wnieśli znaczący wkład. W 2014 roku irańska matematyk Maryam Mirzakhani została pierwszą kobietą medalistką Fieldsa.  W sumie sześćdziesiąt osób zostało odznaczonych Medalem Fieldsa.

Ostatnia grupa medalistów Fields odebrała swoje nagrody 1 sierpnia 2018 r. Podczas ceremonii otwarcia Międzynarodowego Kongresu IMU w Rio de Janeiro w Brazylii.  Medal należący do jednego z czterech wspólnych zwycięzców, Cauchera Birkara, został skradziony wkrótce po imprezie.  Kilka dni później ICM wręczyła Birkarowi medal zastępczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *