Breakdance został zatwierdzony jako nowa konkurencja sportowa na Igrzyska Olimpijskie

Breakdance został zatwierdzony jako nowa konkurencja sportowa na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu – 2024 roku.

Breakdance został dodany jako sport olimpijski na igrzyska 2024 odbywające się w Paryżu.

Decyzja została w poniedziałek potwierdzona przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który stara się przyciągnąć młodszą publiczność do historycznej rywalizacji.

Inne nowo dodane sporty to skateboarding, wspinaczka sportowa i surfing, z których wszystkie zadebiutują na opóźnionych igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2021 roku.

Breakdancing będzie nazywany breakdance, gdy zawodnicy wyjdą na parkiet w Paryżu.

Pomysł został zaproponowany dwa lata temu po tym, jak próby na Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży 2018 w Buenos Aires w Argentynie zakończyły się sukcesem. Na igrzyskach młodzieżowych zawodnicy walczyli ze sobą w tańcach jeden na jednego.

Rosjanin Siergiej „Bumblebee” Chernyshev zdobył złoto w zawodach mężczyzn, a japonka Ramu „Ram” Kawai stanęła na podium w kobiecej rywalizacji.

W 2024 roku, obok wspinaczki sportowej i koszykówki 3 na 3, odbędzie się breakdance w centrum stolicy Francji.

Według raportu komisji programu olimpijskiego z 2019 r. Szacuje się, że w dyscyplinie breakdance weźmie udział około miliona osób.

Światowy finał Red Bull BC One 2019 miał ponad 50 milionów wyświetleń na wielu platformach internetowych.

Logan „Logistx” Edra, 17-letnia amerykańska tancerka, powiedział: „To może rezonować z wieloma ludźmi, ponieważ kultura hip-hopowa rezonuje z wieloma ludźmi, muzyka hip-hopowa rezonuje z wieloma ludźmi”.

Dodała: „Będąc na olimpiadzie, to ma sens, że ludzie będą ją nazywać (sportem), ale myślę, że jedną z rzeczy dla łamiącej się społeczności jest to, że chcemy mieć pewność, że nie jest ona znana tylko jako sport, ale jako sztuka, sport, kultura”.

Ronnie Abaldonado jest zawodowym breakdancerem od 2004 roku i wygrał światowy finał Red Bull BC One w 2007 roku.

Powiedział: „Największą częścią jest twoja obecność na scenie, twój charakter i rytm, niezależnie od tego, czy naprawdę go czujesz, czy nie.

„Ludzie mogą robić ruchy, ale jeśli nie czujesz tego, co oni robią, to po prostu wyglądasz na robota i to właśnie odróżnia bycie sportem od bycia formą sztuki”.

Pionier Breakdance Richard „Crazy Legs” powiedział: „To jest prawdziwa sztuka ludzi, od muzyki do tańca, do DJ-a do rapera.