Markiplier

Mark Edward Fischbach (urodzony 28 czerwca 1989), znany również jako Markiplier , to azjatycko-amerykański YouTuber . Pochodzi z Honolulu na Hawajach, rozpoczął karierę w Cincinnati w stanie Ohio, a obecnie mieszka w Los Angeles w Kalifornii . Oprócz przesyłania filmów na swój główny kanał YouTube, jest współzałożycielem firmy odzieżowej Cloak wraz z innym YouTuberem Jacksepticeye i współgospodarzem Distractiblepodcast obok LordMinion777 i Muyskerm. Był także współgospodarzem nieistniejącego już kanału Unus Annus.

Od grudnia 2022 r. jego kanał ma ponad 19,2 miliarda wyświetleń filmów i 34 miliony subskrybentów. Fischbach specjalizuje się w filmach typu Let is Play, zwykle w grach typu survival horror .

Fischbach współpracował przy skeczach komediowych i filmach o grach z wieloma innymi YouTuberami, w tym CrankGameplays, Jacksepticeye, LordMinion777, Muyskerm, PewDiePie, Matthias, Game Grumps , Cyndago, Yamimash, jacksfilms , CaptainSparklez , Egoraptor i LixianTV, który obecnie pracuje jako jego montażysta . Współpracował także z celebrytami, takimi jak Jack Black i Jimmy Kimmel.

Powtarzającym się elementem kanału Fischbacha są charytatywne transmisje na żywo, w których gra w gry podczas prowadzenia kampanii i zbierania darowizn dla różnych organizacji charytatywnych, w tym Cincinnati Children Hospital Medical Center, The Depression and Bipolar Support Alliance, i Best Friends Animal Society .

Historia.

Wczesne lata (2012–2014).
Fischbach po raz pierwszy dołączył do YouTube 6 marca 2012 r., Tworząc kanał pod nazwą użytkownika „Markiplier”, a swój pierwszy film przesłał 4 kwietnia 2012 r . Pierwotnym zamiarem Fischbacha dla kanału był skecz komediowy , w którym miałby przedstawiać wszystkie postacie na szkicach. Doprowadziło to do powstania nazwy „Markiplier”, będącej połączeniem Marka i mnożnika . Pierwsza seria Fischbacha była grą wideo Amnesia: The Dark Descent . Po zagraniu w kilka innych serii gier, w tym Penumbra i Dead Space , YouTube zbanował konto AdSense Fischbacha , a 26 maja 2012 założył nowy kanał markiplierGAME.

W 2014 roku kanał MarkiplierGAME znalazł się na liście 100 najlepszych kanałów NewMediaRockstars , zajmując 61. miejsce. W tym samym roku Fischbach ogłosił, że planuje przenieść się do Los Angeles w Kalifornii, aby być bliżej innych zasobów dla swojego kanału, takich jak YouTube Space i inni twórcy treści. W sierpniu 2014 roku Fischbach rozpoczął swoją słynną rozgrywkę Five Nights at Freddys , która stała się jego najpopularniejszą jak dotąd grą, a pierwsza część miała ponad 100 milionów wyświetleń w lutym 2022 roku. Ze względu na sukces tej serii, Fischbach zagrał w inne gry z serii FNAF , a także wystąpił w Five Nights at Freddys AR: Special Delivery.

Fischbach i koleżanka Jenna Mae pojawili się w programie Jimmy Kimmel Live! we wrześniu 2015 r. po sprzeciwie, jaki otrzymał Kimmel w związku z żartami, które zrobił na temat filmów z YouTube i Lets Play . W 2015 roku zajął szóste miejsce na liście dwudziestu najbardziej wpływowych celebrytów wśród nastolatków w Stanach Zjednoczonych.

Przerwa i przekroczenie 10 milionów subskrybentów (2015).

Od 2015 roku Fischbach mieszkał z innymi YouTuberami, Danielem Kyre i Ryanem Magee, którzy stworzyli i prowadzili kanał komediowy i muzyczny Cyndago na YouTube. Matt Watson z Kids w/ Problems dołączył później do Cyndago po przeprowadzce do Los Angeles. Ich prace słynęły z nieoczekiwanych zakończeń i mrocznego, często niepokojącego humoru. Cyndago rozpadł się po śmierci Daniela Kyre.  W momencie rozpadu grupa stworzyła czterdzieści szkiców i czternaście oryginalnych piosenek, z których wiele zawierało Fischbacha. Po śmierci Daniela Kyre i rozpadzie Cyndago, Fischbach miał czasową przerwę od 17 września 2015 do 5 października 2015. Wrócił i osiągnął 10 milionów subskrybentów 15 października 2015 r.

Dalszy rozwój i większe projekty (2015–2019).

Fischbach był współgospodarzem 2015 South by Southwest Gaming Awards z aktorką głosową The Legend of Korra , Janet Varney , i pojawił się w YouTube Rewind .

Przez cały 2016 rok Fischbach skupił się częściowo na skeczach komediowych, pokazując swoje aspiracje do teatru improwizacji . W 2017 roku Fischbach opublikował interaktywny film w stylu Choose Your Own Adventure zatytułowany A Date with Markiplier , który został dobrze przyjęty przez fanów.  29 marca 2018 roku Fischbach ogłosił, że jego kanał YouTube przekroczył 20 milionów subskrybentów.

W październiku 2019 roku Fischbach ogłosił nową historię w stylu Choose Your Own Adventure , podobną do A Date with Markiplier , produkcji YouTube Originals zatytułowanej A Heist with Markiplier . Wyprodukowany przez Fischbach i Rooster Teeth serial zawiera 31 możliwych zakończeń i zawiera innych YouTuberów, takich jak Rosanna Pansino , Matthew Patrick i Game Grumps .

Unus annus (2019–2020).

15 listopada 2019 roku Fischbach uruchomił nowy kanał z innym YouTuberem Ethanem Nestorem (znanym online jako CrankGameplays) o nazwie Unus Annus, kanał, który planował przesyłać wideo codziennie przez rok, po czym kanał zostanie usunięty wraz z jego wideo.  Kanał odniósł wczesny sukces, zyskując 1 milion subskrybentów w ciągu pierwszych 5 dni i 4,56 miliona w ciągu ostatnich kilku minut oraz ponad 11,5 miliona wyświetleń wideo w pierwszym tygodniu.  Po ostatniej 12-godzinnej transmisji na żywo, która osiągnęła najwyższą liczbę ponad 1,5 miliona jednoczesnych widzów, kanał został usunięty przez Fischbacha i Nestora 14 listopada 2020 r. o godzinie 00:00 czasu PST.

Inne przedsięwzięcia.

Fischbach dołączył do zarządu wydawcy komiksów Red Giant Entertainment w listopadzie 2014 r. W czerwcu tego roku na San Diego Comic-Con był współgospodarzem panelu z postaciami z firmy, w tym dyrektorem generalnym Bennym R. Powellem i pisarze David Campiti , Mort Castle , David Lawrence i Brian Augustyn. W 2016 roku ogłoszono, że pojawi się we własnej serii komiksów.

Fischbach podpisał kontrakt z Endeavour pod koniec 2016 roku, wyrażając zainteresowanie odejściem od treści YouTube.

Od 2017 roku udziela głosu postaci 5.0.5 w serialu Cartoon Network Villainous .

Podcasty i transmisje strumieniowe.

Fischbach wraz z Wadem Barnesem (LordMinion777) i Bobem Muyskensem (Muyskerm) transmitowali na Twitchu podcast o nazwie 3 Peens in a Podcast od 2018 do 2021 roku, w którym trio omawiało bieżące wydarzenia i grało w gry wieloosobowe.

W 2019 roku Fischbach był współproducentem i zagrał w The Edge of Sleep , epizodycznym dramacie dźwiękowym wydanym na iTunes, który opowiada o nocnym stróżu i grupie ocalałych w świecie, w którym ci, którzy zasnęli, nagle umarli.

W maju 2021 roku Fischbach ogłosił, że on, Barnes i Muyskens uruchomią podcast zatytułowany Distractible . Podcast został nagrany i wyprodukowany przez wytwórnię QCode Wood Elf i jest przesyłany strumieniowo na Spotify i Apple Podcasts . W ciągu tygodnia od debiutu pierwszy odcinek osiągnął pierwsze miejsce na listach przebojów Spotify i Apple Podcast.  W lutym 2022 roku uruchomił kolejny podcast, którego współgospodarzem był Tyler Schield, o nazwie Go! Moja ulubiona drużyna sportowa , która również zajęła pierwsze miejsce w rankingu podcastów związanych ze sportem na Spotify.

W 2018 roku Markiplier ogłosił wprowadzenie na rynek nowej marki modowej o nazwie Cloak, we wspólnym przedsięwzięciu z Jacksepticeye . Marka została pomyślana i wprowadzona na rynek jako linia sportowo-rekreacyjna skoncentrowana na graczach , różniąca się od ich towarów osobistych. ​​Marka wydała kolaboracje z Mojang Studios , Five Nights at Freddy i The Oregon Trail.

W 2020 roku inny YouTuber i streamer Pokimane dołączył do Cloak jako partner i dyrektor kreatywny.

Fischbach brał udział w wielu charytatywnych transmisjach na żywo i zbiórkach pieniędzy. Większość jego zbiórek była przeznaczona na organizacje charytatywne zajmujące się rakiem na cześć jego ojca, który zmarł na raka płuc w 2008 roku. W 2017 roku Forbes poinformował, że Fischbach i jego fani zebrali około 3 milionów dolarów na cele charytatywne dzięki tym wydarzeniom.  W marcu 2018 r., świętując osiągnięcie 20 milionów subskrybentów, Fischbach ogłosił, że przekaże cały dochód z 48-godzinnej sprzedaży swojego kalendarza charytatywnego „Tasteful Nudes” na rzecz Instytutu Badań nad Rakiem ; zebrał ponad 490 000 dolarów na cele charytatywne i zdobył nagrodę Oliver R. Grace Award 2020.

Sukces kalendarza Tasteful Nudes zainspirował Fischbacha do założenia konta na OnlyFans , z którego dochody zostaną równo podzielone między Szpital Dziecięcy w Cincinnati i Światowy Program Żywnościowy . Zapowiedział zestaw warunków, które trzeba było najpierw spełnić przed uruchomieniem strony: Pierwszym warunkiem było to, że jego podcast Distractible musiał stać się najpopularniejszym podcastem w Apple Podcast i Spotify, drugim warunkiem było to, aby podcast sportowy, który stworzył z przyjacielem, miał stać się najpopularniejszym podcastem sportowym w Stanach Zjednoczonych i reszcie świata. Trzecim i ostatnim warunkiem było to, że fani musieli zapłacić 12 dolarów za wstęp na jego film dokumentalny Markiplier From North Korea , dokument oparty na historii życia jego matki o tym, jak odzyskuje kontakt z resztą rodziny.

Warunki zostały spełnione szybciej niż był przygotowany. 2 listopada 2022 roku ogłosił w filmie na YouTube, że zamierza stworzyć stronę pod koniec miesiąca, po wykonaniu wstępnej partii „gustownych aktów” i uzyskaniu nazwy użytkownika od kogoś, kto się pod niego podszywa.

Strona została uruchomiona 9 grudnia 2022 roku, a napływ ruchu spowodował awarię serwisu.

Życie osobiste.

Mark Edward Fischbach urodził się 28 czerwca 1989 r. w Tripler Army Medical Center w Honolulu na Hawajach jako syn Clifftona M. Fischbacha (1941–2008), Amerykanin pochodzenia niemieckiego, który służył w armii amerykańskiej oraz Sunok Frank (ur. 1964), emerytowana pielęgniarka z Korei.  Jego rodzice poznali się, gdy jego ojciec stacjonował w Korei.  Po jego urodzeniu jego rodzina przeniosła się do Cincinnati w stanie Ohio , gdzie się wychował.  Dorastał w Milford, Ohio, i uczęszczał do Milford High School, gdzie był członkiem szkolnej orkiestry marszowej i grał na trąbce.  Ma starszego brata, Jasona Thomasa „Toma” Fischbacha (ur. 1987), artystę i autora komiksu internetowego Twokinds.  Podczas gdy Tom Fischbach pojawia się w niektórych filmach, przeważnie powstrzymuje się od filmowania swojej twarzy.  Jego dziadek ze strony matki urodził się na terenach dzisiejszej Korei Północnej; Fischbach wraz z matką zgłębiał historię swojej koreańskiej rodziny w filmie dokumentalnym Markiplier From North Korea z 2022 roku.

Fischbach studiował inżynierię biomedyczną na Uniwersytecie w Cincinnati, ale porzucił studia, by kontynuować karierę w YouTube.

19 czerwca 2018 r. przyrodnia siostrzenica Fischbacha, Miranda Cracraft, zginęła w wypadku samochodowym w wieku 19 lat. 26 czerwca 2018 r. Fischbach opublikowała wideo ze swoim ojcem, dziękując swoim fanom za ich wsparcie. Dzięki GoFundMe zebrał ponad 79 000 $ na pogrzeb Mirandy.

Poglądy polityczne.

Nie popierając żadnej konkretnej partii politycznej, Fischbach określał się jako „ liberał ”. Wyraził poparcie dla powszechnej opieki zdrowotnej i ściślejszej kontroli broni po strzelaninie w Stoneman Douglas High School.  Fischbach jest sojusznikiem ruchu na rzecz praw LGBT , który zebrał pieniądze na kampanię na rzecz praw człowieka w jednej ze swoich charytatywnych transmisji na żywo.  W 2020 roku potępił zabójstwo Georgea Floyda.  W 2022 roku Fischbach sprzeciwił się uchyleniu sprawy Roe v. Wade, opisując to jako „erozja praw kobiet”.