Kiedy początek lata

Kiedy początek lata

Lato rozpocznie się 21 czerwca. W tym czasie dokładnie dojdzie do przesilenia letniego, który charakteryzuje się najdłuższym dniem w roku. Będzie on trwał ponad 16 godzin. Jest to z pewnością dobra wiadomość, dla osób które nie mogą się już doczekać tej pory roku, żeby w końcu na przykład wyruszyć w jakąś ciekawą podróż.

Oprócz lata astronomicznego, możemy wyróżnić również lato kalendarzowe, a także klimatyczne. Jeśli chodzi o lato kalendarzowe, to przypada ono 22 czerwca. Natomiast lato klimatyczne jest o wiele cięższe do stwierdzenia. Wyznacza się je po obserwacjach dobowych temperatur. Jeśli średnia dobowa na termometrze będzie pokazywała ponad 15 stopni Celsjusza, wtedy faktycznie możemy mówić o lecie klimatycznym. W rzeczywistości raczej powinno występować to w dłuższym okresie. Ponieważ w innym przypadku będziemy mogli mówić o anomaliach pogodowych. Przecież wysokie temperatury mogą występować zarówno już w kwietniu, w maju, jak i w październiku.

Pojęcie lata czasami jest mylone z wakacjami szkolnymi. Tutaj takie błędy popełniają najczęściej dzieci w wieku szkolny, dla których lato oraz wakacje są dosłownie tym samym. Jeśli chodzi o rozpoczęcie tego sezonu, to nie mylą się z tym za bardzo. Ale jeśli chodzi o koniec wakacji i koniec lata, to jest różnica ponad trzech tygodni.