Co jest ciężkostrawne

Co jest ciężkostrawne

Która żywność jest ciężkostrawna?

W dobie szybkiego spożywania posiłków często po jedzeniu borykamy się z różnymi dolegliwościami jak odbijanie, przelewania, bóle brzucha. Dzieje się tak, ponieważ zbyt często decydujemy się na żywność, która jest ciężkostrawna i nadmiernie obciąża nasz przewód pokarmowy.

Żywność ciężkostrawna to po pierwsze taka, która jest przygotowana w nieodpowiedni sposób. Do takiej zaliczmy jedzenie smażone oraz duszone po wcześniejszym obsmażaniu. Tłuste pokarmy znacznie dłużej zalegają w żołądku powodując wyżej opisane dolegliwości. Wiadomo, że oleje i tłuszcze płynne bardzo dobrze wsiąkają w żywność, dlatego borykając się z niestrawnością i wszelkimi innymi chorobami przewodu pokarmowego powinniśmy zamienić smażenie na gotowanie i pieczenie bez dodatku tłuszczu.

Biorąc pod uwagę zawartość tłuszczu do ciężkostrawnej żywności należą mięsa: wieprzowina, wołowina, gęsina, baranina, mięso z kaczki, wędliny wytworzone z tych mięs, kiełbasy, podroby, pasztety, parówki. Natomiast mięso z kurczaka, indyka, królika czy cielęcina, odpowiednio przyrządzone są łatwostrawne. Nie mogą być one jednak podawane z dodatkiem zawiesistych, zasmażanych sosów, ponieważ one również mogą sprawić problemy naszym jelitom i żołądkowi.

Ciężkostrawne są wszelkie potrawy przyrządzone ze smażonych ziemniaków (placki, frytki, chipsy), ciasta z tłustymi masami, czekolada, czekoladowe słodycze, majonezy i żółtko jaj.

Także wszelkiego rodzaju grzyby należą do żywności ciężkostrawnej.

Mimo tego, że warzywa uznawane są za zdrowe, to warzywa strączkowe, brokuły, kalafior, groszek, fasolka, cebula, por, czosnek, jarmuż, a także żywność konserwowa mogą wywołać problemy trawienne.  Także takie owoce jak gruszki, śliwki, czereśnie, wiśnie są ciężkostrawne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *