Co jest ciężkostrawne

Co jest ciężkostrawne

Która żywność jest ciężkostrawna?

W dobie szybkiego spożywania posiłków często po jedzeniu borykamy się z różnymi dolegliwościami jak odbijanie, przelewania, bóle brzucha. Dzieje się tak, ponieważ zbyt często decydujemy się na żywność, która jest ciężkostrawna i nadmiernie obciąża nasz przewód pokarmowy.

Żywność ciężkostrawna to po pierwsze taka, która jest przygotowana w nieodpowiedni sposób. Do takiej zaliczmy jedzenie smażone oraz duszone po wcześniejszym obsmażaniu. Tłuste pokarmy znacznie dłużej zalegają w żołądku powodując wyżej opisane dolegliwości. Wiadomo, że oleje i tłuszcze płynne bardzo dobrze wsiąkają w żywność, dlatego borykając się z niestrawnością i wszelkimi innymi chorobami przewodu pokarmowego powinniśmy zamienić smażenie na gotowanie i pieczenie bez dodatku tłuszczu.

Biorąc pod uwagę zawartość tłuszczu do ciężkostrawnej żywności należą mięsa: wieprzowina, wołowina, gęsina, baranina, mięso z kaczki, wędliny wytworzone z tych mięs, kiełbasy, podroby, pasztety, parówki. Natomiast mięso z kurczaka, indyka, królika czy cielęcina, odpowiednio przyrządzone są łatwostrawne. Nie mogą być one jednak podawane z dodatkiem zawiesistych, zasmażanych sosów, ponieważ one również mogą sprawić problemy naszym jelitom i żołądkowi.

Ciężkostrawne są wszelkie potrawy przyrządzone ze smażonych ziemniaków (placki, frytki, chipsy), ciasta z tłustymi masami, czekolada, czekoladowe słodycze, majonezy i żółtko jaj.

Także wszelkiego rodzaju grzyby należą do żywności ciężkostrawnej.

Mimo tego, że warzywa uznawane są za zdrowe, to warzywa strączkowe, brokuły, kalafior, groszek, fasolka, cebula, por, czosnek, jarmuż, a także żywność konserwowa mogą wywołać problemy trawienne.  Także takie owoce jak gruszki, śliwki, czereśnie, wiśnie są ciężkostrawne.