Czy parówki są niezdrowe

Czy parówki są niezdrowe

Parówki są bardzo lubiane, zwłaszcza wśród dzieci. Firmy oferują nawet specjalne małe paróweczki dla naszych milusińskich. Dorośli mają natomiast do wyboru zwykłe, grube, chude, z serem, pikantne, itp. itd. Jemy je bardzo często, niestety nie zdając sobie sprawy z tego, że są one bardzo niezdrowe i powinniśmy zrezygnować z ich spożywania.

Parówki składają się z mięsa homogenizowanego. Niestety, mówiąc mięso w większości przypadków mamy na myśli MOM, czyli mięso oddzielone mechanicznie. W jego skład wchodzą odpady mięsne powstałe po oddzieleniu resztek mięsa od kości w specjalnych maszynach przetwórczych. Znajdziemy tam również skórki, ścięgna, zmielone chrząstki itp. Niezbyt smacznie brzmi, a zajadamy się tym bardzo często. Niektóre z parówek mają odrobinę lepszy skład, ponieważ znajdziemy tam większe ilości mięsa. Dlatego czytajmy etykiety i nie kupujmy tych produktów, które mają małą procentową zawartość mięsa.

Bez względu na skład parówki zwierają bardzo duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, które  wywierają zły wpływ na cały układ krwionośny i poziom cholesterolu. Dodatkowo są bardzo kaloryczne i spożywane regularnie mogą przyczynić się do nadwagi.

Parówek z  całą pewnością nie możemy zaliczyć do zdrowej żywności i powinniśmy je wyeliminować  z codziennego jadłospisu.