Czy czerwone wino jest zdrowe

Czy czerwone wino jest zdrowe

Czerwone wino często jest wymieniane jako alkohol, który może przyczynić się do poprawy naszego stanu zdrowia.

Głosiciele takich poglądów oczywiście nie mylą się. Rzeczywiście, wino czerwone należy do grupy produktów, które spożywane w odpowiednich ilościach mogą przyczynić się do zachowanie odpowiedniej kondycji naszego zdrowia.

Najbardziej dobroczynne działanie wino czerwone wykazuje w stosunku do układu sercowo – naczyniowego. Możliwe jest to, dzięki dużemu stężeniu substancji chemicznej – resewaratrolu. Jest to związek, który znajduje się w skórce ciemnych winogron, dlatego tylko wino czerwone wykazuje takie właściwości.

Reseweratrol wykazuje działanie protekcyjne w stosunku do ścian tętnic i naczyń krwionośnych. Oznacza to, że zapobiegają procesom degradacji śródbłonka naczyniowego i zmniejsza się ryzyko zachorowania na miażdżycę (tym samym obniża się prawdopodobieństwa zachorowania na zawał serca i udar mózgu). Ma również dobry wpływ na poziom cholesterolu, pomagając w jego uregulowaniu. Dzięki zawartości polifenoli opóźnia również procesy starzenia się organizmu.

Pamiętajmy jednak, że mimo iż czerwone wino ma dobry wpływ na nasze zdrowie, jest nadal alkoholem i nie powinniśmy spożywać go w ilościach większych niż jedna lampka dziennie.