Historia Kostki Rubika

Historia Kostki Rubika

Jeżeli masz w sobie ciekawość, znajdziesz zagadki wokół siebie. Jeżeli jesteś zdeterminowany, rozwiążesz je.

Erno Rubik

W 1974 roku, w Budapeszcie, młody profesor architektury o nazwisku Erno Rubik stworzył obiekt, który wydawał się niemożliwy do zrealizowania. Elementy tworzące kostkę można było skręcać i obracać – a kostka nie pękała przy tym, ani nie rozpadała się na kawałki. Po umieszczeniu kolorowych naklejek na kwadratach tworzących boki kostki i przemieszaniu kwadratów powstała pierwsza „Kostka Rubika„. Rozwiązanie zagadki kostki i jej prawidłowe ułożenie zajęło Erno dobrze ponad miesiąc. Nie spodziewał się, że Kostka Rubika będzie najlepiej sprzedającą się zabawką na świecie. Jako nauczyciel, Erno zawsze poszukiwał nowych, ciekawszych sposobów przekazywania wiedzy, dlatego wykorzystał pierwszy model Kostki jako pomoc naukową podczas wyjaśniania swoim studentom zależności przestrzennych. Erno zawsze postrzegał Kostkę głównie jako obiekt sztuki, rzeźbę mobilną symbolizującą ostre kontrasty ludzkiej kondycji: zdumiewające problemy i triumfującą inteligencję; prostotę i złożoność; stabilność i dynamikę; porządek i chaos. Jednakże, zanim ten magiczny obiekt stał się najbardziej popularną zabawką w historii, nastąpić musiało kilka zbiegów okoliczności.

Podobnie jak w przypadku wielu największych wynalazków świata, jej narodziny nie były łatwe. Po zaprezentowaniu prototypu kostki studentom i przyjaciołom, Erno zaczął zdawać sobie sprawę z jej potencjału. Następnym krokiem było wdrożenie jej do produkcji. Pierwsze kostki były produkowane i rozprowadzane na Węgrzech przez Politechnikę. Te wcześniejsze Kostki, wprowadzone na rynek pod nazwą “Magiczne Kostki” (lub “Buvos Kocka”), były dwa razy cięższe niż kostki dostępne później. W latach 70-tych, Węgry były częścią obozu komunistycznego, oddzielonego od świata żelazną kurtyną, a wszelkiego rodzaju import i eksport był ściśle kontrolowany. W jaki sposób wynalazek Erno, który odniósł ogromny sukces na Węgrzech, zdołał trafić do rąk każdego dziecka w latach 80-tych?

Pierwszym etapem bitwy o zdobycie uznania dla Kostki Rubika na całym świecie było wydostanie się poza granice Węgier. Udało się to osiągnąć częściowo przy udziale matematyków zainteresowanych Kostką, którzy zabierali ją na międzynarodowe konferencje i częściowo przy zaangażowaniu węgierskiego przedsiębiorcy mieszkającego za granicą, który zabrał kostkę na Norymberskie Targi Zabawek w 1979 roku. To właśnie tam, Tom Kremer, specjalista ds. zabawek, zgodził się prowadzić globalną sprzedaż kostki. Niezachwiana wiara Toma w potencjał Kostki zaowocowała w końcu tym, że firma Ideal Toy Company zajęła się dystrybucją „Magicznej Kostki”. Szefowie firmy Ideal Toy uznali, że dotychczasowa nazwa może kojarzyć się z czarami i po przeanalizowaniu kilku możliwości nadali jej nazwę: „Kostka Rubika” – w ten sposób narodziła się legenda.

kostka rubika

Od czasu jej międzynarodowej premiery w 1980 roku, sprzedano około 400 milionów Kostek Rubika. W przybliżeniu, co siódma osoba żyjąca na świecie bawiła się Kostką Rubika. Ta mała, sześciokolorowa kostka stała się symbolem dekady. Zapoczątkowała ruchy artystyczne (Rubikcubism), stanowiła inspirację dla wideoklipów, filmów hollywoodzkich, a nawet miała swój własny telewizyjny show; symbolizuje zarówno geniusz jak i nieład; sprawiła, że narodził się nowy sport (Speedcubing) i nawet poleciała w kosmos.

Piękno Kostki Rubika polega na tym, że kiedy patrzysz na nieułożoną kostkę, bez żadnych instrukcji wiesz dokładnie co należy zrobić. Jednakże, bez instrukcji, ułożenie kostki jest prawie niemożliwe, co sprawia, że jest ona jednym z najbardziej irytujących i wciągających wynalazków, jakie kiedykolwiek powstały.