Kto i kiedy wynalazł prąd elektryczny

Kto i kiedy wynalazł prąd elektryczny

Ciężko wyobrazić sobie obecnie życie bez prądu elektrycznego, który napędza większość niezbędnych nam urządzeń, oświetla mieszkania, ulice, a także odpowiada za nasze pojazdy. Nikt już nie pamięta czasów, kiedy to świece i ogniska były głównymi dostawcami tak ciepła, jak i oświetlenia.

Prąd elektryczny to w skrócie, uporządkowany ruch ładunków. Ponieważ elektryczność można zaobserwować również w naturze była ona przedmiotem badań od początku istnienia nauki i pierwszych obserwacji. Jednak w XVIII i XIX wieku zainteresowanie tym tematem zwiększyło się szczególnie.Zainteresował się tą kwestią szczególnie Benjamin Franklin, który obserwował pioruny uznając je za naturalne wyładowania elektryczne. Jednak osobą, która zajęła się prądem w szczególny sposób był Nikola Tesla. Uważany jest on za ojca elektryczności. Szczególnie znany jest ze skonstruowania silnika elektrycznego, jednak nie wymyśliłby tego gdyby nie zainteresowanie prądem przemiennym. To właśnie to zainteresowanie przyczyniło się pod koniec lat 80tych XIX wieku do konstrukcji maszyny, która działała i opanowywała prąd przemienny pozwalając go wykorzystać w fabrykach, pojazdach, a z czasem i dalej.

Nikola Tesla był serbskim naukowcem, który wyjechał z kraju do Stanów Zjednoczonych, w których rozwijał swoje zainteresowania naukowe. Był twórcą ponad 300 patentów na urządzenia, z których wiele jest wykorzystywanych do dzisiaj. Był zainteresowany tzw. wolną energią, której wykorzystania nie opracował jednak do końca. Przeszkodziła mu śmierć.