Robert Lewandowski i Lucy Bronze zawodnikami roku w konkursie Best FIFA Football Awards

Robert Lewandowski i Lucy Bronze zawodnikami roku w konkursie Best FIFA Football Awards.

Lucy Bronze z Manchesteru City była pierwszym obrońcą – kobietą, która wygrała nagrodę, a napastnik Bayernu Monachium Robert Lewandowski pokonał Lionela Messiego i Cristiano Ronaldo o koronę wśród mężczyzn.

Robert Lewandowski i Lucy Bronze otrzymali w czwartek tytuł najlepszego gracza roku dla mężczyzn i kobiet podczas rozdania nagród FIFA.

Napastnik Bayernu Monachium Lewandowski pokonał Lionela Messiego i Cristiano Ronaldo, aby zostać koronowanym na najlepszego piłkarza wsród mężczyzn.
Napastnik był w najlepszej formie przez ostatni rok, strzelił 55 goli i i pomógł się wznieść Bayernowi Monachium na sam szczyt ligi mistrzów.
Poprowadził Bayern do zwycięstwa w Bundeslidze, Lidze Mistrzów, Pucharze Niemiec, Superpucharze Niemiec i Superpucharze UEFA.

Lewandowski kontynuował swoją dobrą formę i od początku sezonu 2019/20 strzelił 73 gole w 64 meczach klubowych – o 22 więcej niż jakikolwiek inny zawodnik mężczyzn w pięciu najlepszych ligach Europy.

– Ta nagroda należy również do moich kolegów, trenera i ogólnie całego Bayernu Monachium. To niesamowite uczucie, dużo emocji – powiedział.

„Jeśli zdobędziesz taką nagrodę i podzielisz się tym tytułem z Messim i Ronaldo, to jest niewiarygodne i to tak wiele dla mnie znaczy. Dawno temu pamiętam, że tęskniłem za czymś takim i teraz mogę zdobyć taką nagrodę.”

Lucy Bronze z Manchesteru City została uznany za najlepszą kobietę w piłce noznej roku, stając się pierwszym obrońcą, która to zrobiła.
Bronze zdobyła tytuł ligi, puchar krajowy i Ligę Mistrzów z Lyonem w zeszłym roku, a na początku nowego sezonu powróciła do Anglii.
Angielka pokonała Pernille Harder z Chelsea i Wendie Renard Lyonu.
„Co za niespodzianka. Aby być nominowanym wraz z dwoma innymi zawodnikami, one są także niesamowitymi zawodnikami, jak i wybitnymi ludźmi,” powiedziała Bronze w trakcie rozmowy.
„Chyba nie mam teraz słów, by wytłumaczyć, jak się czuję. Jeśli jest coś, czego nauczył nas rok 2020, to docenić każdą chwilę, którą masz, nigdy nie patrzeć zbyt daleko w przyszłość i żyć teraz”, powiedziała Bronze. „Jestem wdzięczna za zdobycie tej nagrody teraz bardziej niż kiedykolwiek i będę pamiętać tę chwilę do końca życia.”
Nagrody są wyrazem uznania dla osiągnięć dokonanych między 20 lipca 2019 a 7 października 2020. Głosowanie jest podzielone między kapitanów drużyn, trenerów kadry narodowej, kibiców i 200 dziennikarzy.

W międzyczasie Jurgen Klopp został uznany za najlepszego trenera roku mężczyzn po tym, jak poprowadził Liverpool do pierwszego tytułu mistrza ligi przez 30 lat w zeszłym sezonie – z klubowym rekordem 99 punktów.
Pokonał trenera Bayernu Monachium Hansa-Dietera Flicka i trenera Leeds United Marcelo Bielsę.
Wielu spodziewało się, że Flick zdobędzie tytuł po tym, jak poprowadził Bayern do zwycięstwa w Bundeslidze, Lidze Mistrzów, Pucharze Niemiec, Superpucharze Niemiec i Superpucharze UEFA w zeszłym roku.

Holenderska trenerka Sarina Wiegman zdobyła nagrodę dla najlepszego trenera kobiet po tym, jak przekształciła losy reprezentacji narodowej od Mistrzostw Świata 2019 – wygrywając serię 10 meczów bez porażki.

Manuel Neuer z Bayernu został koronowany na najlepszego bramkarza mężczyzn, a Sarah Bouhaddi z Lyonu odebrała nagrodę dla najlepszego bramkarza kobiet.