Jakie przedmioty studiuje się na weterynarii

Jakie przedmioty studiuje się na weterynarii Przedmioty na weterynarii Weterynaria czy medycyna weterynaryjna, jak sama nazwa wskazuje, jest kierunkiem medycznym, dlatego przedmioty będą tutaj typowo medyczne, ale nie tylko. Pierwsze dwa lata zaczynają się od przedmiotów ogólnych, czyli takich jak na innych kierunkach medycznych. Będzie tutaj chemia, biologia, biologia komórki, embriologia, mikrobiologia, immunologia, fizjologia zwierząt, … Czytaj dalej Jakie przedmioty studiuje się na weterynarii

Jakie przedmioty studiuje się na weterynarii

Przedmioty na weterynarii

Weterynaria czy medycyna weterynaryjna, jak sama nazwa wskazuje, jest kierunkiem medycznym, dlatego przedmioty będą tutaj typowo medyczne, ale nie tylko. Pierwsze dwa lata zaczynają się od przedmiotów ogólnych, czyli takich jak na innych kierunkach medycznych. Będzie tutaj chemia, biologia, biologia komórki, embriologia, mikrobiologia, immunologia, fizjologia zwierząt, biofizyka, biostatystyka. Pojawią się również przedmioty zapychacze, czyli język angielski, bardzo ważna na weterynarii łacina, wychowanie fizyczne, etyka, ekonomika weterynaryjna, ochrona środowiska, ergonomia, agronomia. Agronomię zaliczyć też można do przedmiotów typowo rolniczych, bo wbrew pozorom weterynaria z rolnictwem ma całkiem wiele wspólnego.

Dopiero na trzecim roku zaczynają się pojawiać poważniejsze przedmioty. Jako, że na pierwszym roku jest anatomia, na trzecim wchodzi już patomorfologia, czyli inaczej anatomia patologiczna. Będzie też patofizjologia, parazytologia, czyli nauka o pasożytach. Oprócz tego pojawia się farmacja weterynaryjna i farmakologia, czyli najtrudniejsze przedmioty trzeciego roku. Studenci mają też do czynienia z diagnostyką kliniczną i laboratoryjną. Na trzecim roku pojawi się również postrach o nazwie chirurgia weterynaryjna. Studenci później zajmować się będą także okulistyką, dermatologią, ortopedią, położnictwem i wieloma innymi przedmiotami, które kojarzą się ze specjalizacjami medycznymi. A to wszystko w odniesieniu nie do jednego gatunku jak w przypadku medycyny, czyli człowieka, ale w odniesieniu do kilku gatunków zwierząt – psów, kotów, świń, koni, krów, ptactwa, zwierząt egzotycznych, ryb i innych.