Znaleziono dziwną fluorescencyjną żabę

Znaleziono dziwną fluorescencyjną żabę.

W marcu 2017 roku zespół argentyńskich i brazylijskich naukowców ogłosił, że znalazł żabę drzewną, która naturalnie fluoryzuje , pierwszego znanego płaza, który to zrobił. Rzekotka drzewna w kropki (Hypsiboas punctatus) to mała żaba o długości około 3 cm (1,2 cala), która żyje w dorzeczu Amazonki. Jego zabarwienie jest szarozielone, z czerwonawymi, białymi lub żółtymi plamami lub paskami, ale w świetle ultrafioletowym świeci jasną, fluorescencyjną zielenią.

W przypadku fluorescencji światło jest pochłaniane, a następnie ponownie emitowane. Wiele stworzeń morskich fluoryzuje, ale wśród zwierząt lądowych robią to tylko niektóre papugi i skorpiony. (Stworzenia takie jak świetliki są bioluminescencyjne i wytwarzają własne światło poprzez reakcje fotochemiczne bez konieczności jego wcześniejszego pochłaniania).

Co ciekawe, cząsteczki, z którymi żaba drzewna w kropki fluoryzuje, były wcześniej widoczne tylko w roślinach, a żaba jest dość jasna w fluorescencji, świecąc około 18 procent tak jasno jak księżyc w pełni. Naukowcy zaplanowali zbadanie oczu żaby, aby sprawdzić, czy może wykryć własną fluorescencję i inne pokrewne gatunki żab, aby sprawdzić, czy mają taką samą zdolność.