Co lepsze liceum czy technikum

Co lepsze liceum czy technikum Odpowiedź na to pytanie jest trudna. W Polsce popularne są zarówno licea jak i technika. Wybór szkoły powinien być zależny od naszych zainteresowań. Jeśli wiesz, że w przyszłości na pewno pójdziesz na studia to myślę, że lepszą opcją jest liceum ogólnokształcące lub profilowane. W technikum realizuje się większą ilość godzin … Czytaj dalej Co lepsze liceum czy technikum

Co lepsze liceum czy technikum

Odpowiedź na to pytanie jest trudna. W Polsce popularne są zarówno licea jak i technika. Wybór szkoły powinien być zależny od naszych zainteresowań. Jeśli wiesz, że w przyszłości na pewno pójdziesz na studia to myślę, że lepszą opcją jest liceum ogólnokształcące lub profilowane.

W technikum realizuje się większą ilość godzin szkolnych, a nauka trwa cztery lata. Często w technikach przykłada się mniejszą wagę na przedmioty ogólnokształcące, a realizuje się głównie przedmioty zawodowe. Taka szkoła pozwala na zdobycie zawodu, często bardzo atrakcyjnego na rynku pracy. Każdy uczeń podchodzi nie tylko do matury ale również do egzaminu zawodowego, który daje prawo do używania tytułu technika. Uczniowie techników jednak dużo rzadziej zdają maturę niż ich koledzy z liceów. Liceum trwa trzy lata, dobrze przygotowuje do zdania matury i praktycznie każdy absolwent idzie na studia. Jeśli tego nie zrobi to jest w nieciekawej sytuacji, ma samo wykształcenie ale bez jakiegokolwiek zawodu. To zniechęca część młodych ludzi i wybierają naukę w technikum. Często technika współpracują z pracodawcami dzięki czemu na absolwentów czeka praca zaraz po ukończeniu szkoły – nie ma tego w przypadku ukończenia liceum.

Najlepiej więc by każdy samodzielnie zastanowił się co chce robić w życiu i na tej podstawie wybrał szkołę. Nie warto sugerować się modą czy opiniami znajomych. Wybór szkoły musi być decyzją przemyślaną, byśmy kiedyś tego nie żałowali. Zarówno technikum jak i liceum ma swoje plusy, więc trzeba podjąć ostateczną decyzję.