Telefon komórkowy

Telefon komórkowy

Dziś nie możemy sobie wyobrazić sobie codzienności bez telefonu komórkowego.  Pomaga on  jak żadne inne urządzenie utrzymać kontakt z innymi niezależnie od miejsca, gdzie się znajdujemy. Jeszcze jednak 20 lat temu było to urządzenie bardzo drogie, nieporęczne i zarezerwowane tylko dla najbogatszych.

Kto wymyślił telefon komórkowy?

Za wynalazcę tego urządzenia uważa się amerykańskiego naukowca Martina Coopera. Cooper pracował dla koncernu Motorola i odpowiedzialny był tam za badania i rozwój technologiczny.

Telefon wynaleziony przez Coopera nie przypominał za bardzo współczesnych komórek.  Urządzenie było wielkości ludzkiej głowy, ważyło 0.8 kg. Kształt pierwszego telefonu komórkowego nie byłk zbyt ergonomiczny, telefon nie posiadał też wyświetlacza.  Telefon ten powstał w 1973 roku i też w tym samym czasie został opatentowany.

Bardzo ważny dla rozwoju telefonii komórkowej okazał się rok 1992. Wtedy bowiem zaczął działać zunifikowany system GSM. W tym roku również po raz pierwszy wysłano smsa, czyli krótką tekstową wiadomość. W tym roku również telefony komórkowe zawitały do Polski

Z czasem komórki przestały służyć tylko i wyłącznie do dzwonienia i wysyłania sms-ów.  Dodawano do niuch wciąż nowe funkcje. Pojawiła się sieć WAP, która umożliwiła pobieranie różnych serwisów informacyjnych i usług, np.: dzwonków. Telefony mogły też służyć jako walkmany. Prawdziwą rewolucją stało się dodanie do telefonów miniaturowych obiektywów, którymi można było robić zdjęcia i kręcić filmiki.

Kolejną rewolucją stały się smart fony. Telefon te posiadają duże wyświetlacze umożliwiające oglądanie filmów i zdjęć.  Najczęściej posiadają ekran dotykowy. Ich podstawową funkcją, poza dzwonieniem i, jest łączenie się z Internetem.