Kto i kiedy wynalazł żarówkę?

Kto i kiedy wynalazł żarówkę?

Trudno wyobrazić sobie współczesne mieszkania lub jakiekolwiek budynki bez żarówki. Kominki i świeczki pełnia obecnie jedynie funkcje dekoracyjnie, i nikt nie traktuje poważnie używania ich do oświetlania mieszkania. Od tego mamy elektryczność oraz żarówki różnego rodzaju.

Powszechnie za wynalazcę żarówki uważa się amerykańskiego naukowca Thomasa Alvę Edisona, jednak mówiąc o niej nie można ignorować Josepha Swan’a, który pracował nad nią wcześniej. Pierwsza żarówka, którą Swan mógł zaprezentować publicznie posiadała „wkład” z żarzącego się włókna węglowego. Jednak wadą tej żarówki była jej krótkotrwałość. Nie tylko włókno węglowe było nietrwałe, ale także w ówczesnych warunkach nie było możliwe wytworzenie odpowiedniej próżni w szklanej bańce.

Wynalazek Swana udoskonalił Thomas Edison. Ulepszył on żarówkę wykorzystując inny rodzaj włókien, które były zdecydowanie trwalsze i dawały większą moc. Opatentował swój wynalazek rok po Swanie i chociaż nie był pierwotnym wynalazcą żarówki to jego nazwisko częściej się z nią kojarzy.

Swan i Edison doszli do porozumienia w sprawie dystrybucji żarówek. Edison mógł je reklamować i sprzedawać w USA, Swan natomiast w Zjednoczonym Królestwie. Z czasem skończyło się to powołaniem do życia wspólnej firmy, która zajmowała się produkcją żarówek. Największą zmianą, jaka zaszła z czasem w ich wyglądzie i konstrukcji była zmiana włókna w nich z węglowego, a potem grafitowego do włókna z wolframu.