Enola Holmes (film)

Enola Holmes (film)

Enola Holmes to amerykański, tajemniczy film 2020 oparty na pierwszej książce z serii o tej samej nazwie autorstwa Nancy Springer. Film, który koncentruje się na nastoletniej siostrze znanego już Sherlocka Holmesa, jest reżyserowany przez Harry’ego Bradbeera, a napisany przez Jacka Thorne’a. Tytułową bohaterką filmu jest Millie Bobby Brown, która jednocześnie pełni funkcję producenta. Henry Cavill, Sam Claflin, Adeel Akhtar, Fiona Shaw, Frances de la Tour, Louis Partridge, Susie Wokoma i Helena Bonham Carter występują w rolach drugoplanowych.

Enola Holmes została wydana 23 września 2020 roku przez Netflix. Film otrzymał ogólnie pozytywne recenzje krytyków, którzy chwalili występ Browna.

Enola Holmes jest najmłodszym rodzeństwem w słynnej rodzinie Holmesów. Jest wolną, silną i przekraczającą granicę młodą kobietą. Jest niezwykle inteligentna, spostrzegawcza i wnikliwa, a przy tym nie przestrzega norm społecznych obowiązujących w tamtych czasach. Jej matka, Eudoria, nauczyła ją wszystkiego, od szachów po jujitsu. Matka kazała jej również czytać każdą książkę w Ferndell Hall, ich domu, i była wielką fanką gier słownych.

W dniu jej szesnastych urodzin, Enola budzi się, by odnaleźć swoją matkę, która zniknęła, pozostawiając tylko kilka urodzinowych prezentów. Enola poznaje swoich braci, Mycrofta i Sherlocka, ale na początku nie rozpoznają jej, nie widzieli jej od wielu lat. Sherlock uważa ją za inteligentną dziewczynę, podczas gdy Mycroft uważa ją za kłopotliwą; jako jej opiekun prawny, Mycroft zamierza odesłać ją do prywatnej szkoły dla dziewcząt przygotowująca do życia w wielkim świecie – prowadzonej przez surową pannę Harrison.

Enola znajduje wskazówki i pieniądze pozostawione przez matkę i ucieka w przebraniu chłopca. W pociągu znajduje młodego wicehrabiego Tewkesbury ukrytego w torbie podróżnej. Myśli, że jest głupcem, ale ostrzega go, że mężczyzna w brązowym meloniku (imieniem Linthorn) jest w pociągu i szuka go. Aby uciec, Enola i Tewkesbury razem wyskakują z pociągu i uciekają do Londynu, gdzie się rozstają. Przebrana za prawdziwą wiktoriańską damę, nadal śledzi swoją matkę i zostawia tajemnicze wiadomości w osobistych ogłoszeniach gazet, które Eudoria musi znaleźć. Gdy Enola szuka, Linthorn próbuje ją zabić. Decyduje, że zamiast kontynuować poszukiwania swojej matki, musi ponownie znaleźć Tewkesbury, aby go uratować, ponieważ nie może się obronić. Mycroft zatrudnił inspektora Lestrade’a z Scotland Yard który ma wytropić Enolę. Ostrzega Tewkesbury i pomaga mu uciec, ale zostaje złapana przez Lestrade’a, a Mycroft więzi ją w szkole kończącej pannę Harrison. Sherlock odwiedza ją i przyznaje, że jest pod wrażeniem jej pracy detektywistycznej. Tewkesbury zakrada się do szkoły ukryty w wiklinowym koszu i razem uciekają, kradnąc samochód panny Harrison. Docierają do rozwidlenia dróg i zamiast wracać do Londynu, Enola decyduje, że muszą udać się do domu Tewkesbury i zmierzyć się z jego wujem, o którym, jak domyśliła się, próbował go zabić. Dom jest pozornie opuszczony, a Linthorn próbuje ich zastrzelić, ale udaje im się go pokonać. Babcia Tewkesbury’ego okazała się prawdziwym złoczyńcą; kazała zabić jego ojca i usiłowała zabić Tewkesbury, nie chcąc, by zajął miejsce ojca w Izbie Lordów i głosował na ustawę reformującą, co robi. Sherlock przybywa do Scotland Yardu, a Lestrade zadaje mu dwa pytania: po pierwsze, jak udało mu się rozwiązać sprawę, a po drugie, jak najpierw rozwiązała ją jego siostra.

Enola odszyfrowuje wiadomość, którą znajduje w gazecie, ale wnioskuje, że nie została wysłana przez jej matkę, ale przez Sherlocka. Na miejscu spotkania Sherlock i Mycroft ostatecznie poddają się, podczas gdy Enola, przebrany za gazeciarza, patrzy. Kiedy wraca do swojego mieszkania, ktoś tam czeka – to jej matka. Obejmują się, a Eudoria wyjaśnia, dlaczego musiała odejść i dlaczego musi znowu odejść, ale mówi, że jest pod wrażeniem tego, kim stała się Enola. Enola odnalazła swoją wolność i swój cel – jest detektywem i poszukiwaczem zagubionych dusz.

Obsada

Millie Bobby Brown jako Enola Holmes, najmłodsze rodzeństwo w słynnej rodzinie Holmesów. Jest niezwykle inteligentna, spostrzegawcza i wnikliwa, zaprzecza normom społecznym dla kobiet tej epoki. Jej matka Eudoria nauczyła ją wszystkiego, od szachów, po jujitsu, i jest bardzo dobrze czytana. Choć nie dogaduje się z najstarszym bratem Mycroftem, szybko nawiązuje bliską więź z drugim bratem, Sherlockiem.

Henry Cavill jako Sherlock Holmes, drugi najstarszy z rodzeństwa Holmesów. Prywatny detektyw, jest niezwykle inteligentny, posiada zdumiewające zdolności obserwacyjne i zamiłowanie do rozwiązywania tajemnic.

Sam Claflin jako Mycroft Holmes, najstarszy z rodzeństwa Holmesów i opiekun prawny Enoli. Jest on nieco oziębły w stosunku do Enoli i jest zdeterminowany, aby zakończyć jej edukację i stać się prawdziwą damą wiktoriańskiego społeczeństwa.

Helena Bonham Carter jako Eudoria Holmes, matriarcha rodziny Holmesów. Eudoria, ekscentryczna, wolnomyśląca i niekonwencjonalna, wychowuje Enolę, by podążała własną ścieżką, a nie tą wytyczoną dla niej przez innych, i by na nowo zdefiniowała, co to znaczy być kobietą w społeczeństwie.

Louis Partridge jako Tewkesbury;
Burn Gorman jako Linthorn;
Adeel Akhtar jako Lestrade;
Susie Wokoma jako Edith;
Hattie Morahan jako Lady Tewkesbury;
David Bamber jako Sir Whimbrel;
Fiona Shaw jako panna Harrison;
Frances de la Tour jako The Dowager, babcia Tewkesbury’ego.

W lutym 2019 roku na festiwalu Legendary Pictures powstała filmowa adaptacja serii książek Nancy Springer The Enola Holmes Mysteries, w której Millie Bobby Brown wyprodukowała i zagrała rolę tytułową, a Harry Bradbeer wyreżyserował.Brown przeczytała książki ze swoją starszą siostrą Paige i od razu zapragnęła wcielić się w rolę Enoli, ale nie była jeszcze na tyle dorosła, by zagrać szesnastoletniego bohatera. Później powiedziała ojcu, że powinni zrobić z niej film i współpracowała z Legendarnymi Obrazami, z którymi wcześniej pracowała przy filmie Godzilla. Rozmawiała z pisarzem Jackiem Thorne’em, jak chce przełamać czwartą ścianę.

W czerwcu do obsady dołączyli Henry Cavill, Helena Bonham Carter, Adeel Akhtar i Fiona Shaw, wraz z Samem Claflinem, Louisem Partridge’em, Susie Wokomą i Burn Gormanem w lipcu, gdy w Londynie rozpoczęły się zdjęcia. Filmowanie odbyło się również w Luton Hoo w Bedfordshire.

Osiedle Conan Doyle’a złożyło pozew przeciwko Netflixowi w związku z filmem, twierdząc, że narusza on prawa autorskie, przedstawiając Sherlocka Holmesa jako osobę posiadającą emocje; aspekt charakteru, który, jak twierdzą, nie wchodzi w zakres domeny publicznej, ponieważ został opisany jako posiadający emocje jedynie w opowiadaniach opublikowanych w latach 1923-1927, a prawa autorskie do opublikowanych w tym okresie opowiadań nadal należą do osiedla.

Od lipca 2019 roku Daniel Pemberton został zatrudniony do komponowania muzyki do filmu.

W kwietniu 2020 r. Netflix nabył prawa do dystrybucji filmu, w przeciwieństwie do premiery teatralnej Warner Bros. Zdjęcia opóźniono z powodu pandemii COVID-19. Film został wydany 23 września 2020 r.

Sequel

We wrześniu 2020 roku producent i gwiazda Millie Bobby Brown oraz reżyser Harry Bradbeer potwierdzili zamiar stworzenia sequela