Twórcy filmu – Wojna polsko-ruska

Twórcy filmu (reżyser, scenarzysta, obsada) – Wojna polsko-ruska.

„Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” jest ekranizacją głośnej powieści Doroty Masłowskiej o tym samym tytule, wydanej w roku 2002. Film był bardzo głośno komentowany przez krytyków filmowych, jak również przez publiczność. O artystycznej jakości świadczy fakt otrzymania przez twórców filmu wielu prestiżowych nagród oraz nominacji.

„Wojna polsko-ruska” została wyreżyserowana przez Xawerego Żuławskiego. Za film został on wyróżniony między innymi na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych czy Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Era Nowe Horyzonty”. Jest on również odpowiedzialny za napisanie scenariusza do filmu, co nie było prostym zadaniem głównie z powodu dość skomplikowanej narracji i konwencji zastosowanej w prozie Doroty Masłowskiej. Postanowił oddać wiernie książkowe koncepty, przekładając język literacki na filmowy. Xawery Żuławski film ten dedykował swojemu ojcu, Andrzejowi, który również jest znanym reżyserem („Szamanka”, „Na srebrnym globie”).

Autorami muzyki do filmu są Jan Komar, Filip Kuncewicz, Liroy, Mateusz Łapot oraz Jarosław Karczmarczyk. Realizacją muzyki zajęli się Sebastian Witkowski oraz Mateusz Adamczyk. Operatorem zdjęć jest Marian Prokop, scenografię przygotowała Joanna Kaczyńska, zaś za kostiumy odpowiedzialna byłą Anna Englert. Efekty specjalne nadzorował Mirosław Bartosik. Główną rolę w filmie zagrał Borys Szyc, który bardzo intensywnie się do niej przygotowywał zarówno psychicznie, jak i fizycznie, przechodząc w konsekwencji dość gruntowną metamorfozę. Aby wcielić się w postać osiedlowego dresiarza Silnego dużo czasu spędził na siłowni, stosował specjalną dietę, ogolił się na łyso, a także dał sobie przyciąć nawet brwi i rzęsy. Partnerką Szyca w filmie była Roma Gąsiorowska, odgrywająca postać Magdy. Film pod względem obsady zachwyca przede wszystkim bardzo ciekawymi kreacjami kobiecymi. Na szczególna uwagę zasługuje Sonia Bohosiewicz, która niezwykle przekonywująco i pomysłowo stworzyła postać nadpobudliwej Nataszy Blokus. Bohosiewicz za kobiecą rolę drugoplanową została nominowana do Polskiej Nagrody Filmowej. W postać melancholijnej gotki wcieliła się Maria Strzelecka (prywatnie żona Xawerego Żuławskiego), zaś sympatyczną wolontariuszkę Alicję zagrała Anna Prus. Oprócz tego na szklanym ekranie zobaczymy Ewę Kasprzyk (matka Silnego), Magdalenę Czerwińską (Arleta, koleżanka Magdy), Michała Czarneckiego (Lewy), Bartłomieja Firleta (Kacperek), Ireneusza Kozioła (ojciec Silnego), Piotra Więcławskiego (brat Silnego), a także Dorotę Masłowską (nastolatka, która konstruuje w swojej głowie świat przedstawiony w filmie oraz policjantka).

Zdjęcia do filmu kręcone były w Warszawie, jak również na Wybrzeżu. Producentem „Wojny polsko-ruskiej” jest film Media S.A przy współfinansowaniu przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Osobą odpowiedzialną za produkcje był Jacek Samojłowicz. Dystrybutorem jest ITI.