Thermomix: czy warto kupić?

Thermomix – czy warto kupić?

Wydaje się, że Thermomix stał się dla wielu konsumentów urządzeniem kuchennym „kocham go” lub „nienawidzę”, a przy jego wysokiej cenie nic dziwnego, że trwa debata na temat tego, czy jest on naprawdę wart swojej ceny.
Nie jest wielkim zaskoczeniem, dlaczego istnieje taki apetyt na tę innowacyjną maszynę, ponieważ dla wielu ubogich gospodarstw domowych posiadanie urządzenia, które wykonuje całą ciężką pracę za Ciebie, jest korzystnym rozwiązaniem codziennego wyzwania gotowania. porządny posiłek dla rodziny.

Thermomix, sprzedawany jako maszyna, która połączy wszystkie główne urządzenia kuchenne w jeden, teoretycznie powinien obniżyć koszty tych pojedynczych elementów – i zaoszczędzić miejsce w kuchni.

Ten jednogarnkowy cud nie tylko gotuje, ubija, miele, gotuje na parze, miksuje, miksuje, szatkuje, ugniata, podgrzewa i waży – by wymienić tylko kilka. Nie ma wątpliwości, że jest to maszyna wysokiej jakości. Ostrza pozostają ostre, miska za każdym razem wygląda jak nowa, a plastikowe uszczelki do gotowania na parze potraw nie korodują szybko.

Wadą tej doskonałej technologii jest to, że nie jest tania!

Cena i żywotność Thermomix.

Nienawidzący „Thermy” (jak został pieszczotliwie przemianowany przez znawców) powiedzieliby, że cena 5500 zł po prostu nie jest tego warta. Chociaż możesz rozłożyć płatności – spłacać go w ratach – nadal nie ma ucieczki od wysokiej ceny gadżetu, który jest drugorzędny w stosunku do Twojej kuchenki.

Jednak płacisz za jakość. Oprócz typowych usterek produktu (zawsze będzie niewielka liczba kupujących, którzy otrzymają wadliwy produkt), takich jak konieczność wymiany pierścienia uszczelniającego, większość skarg pochodzi od tych, którzy twierdzą, że gotowanie po prostu odbiera radość. Przy odpowiedniej pielęgnacji, Thermomix powinien wytrzymać całe życie, a kiedy możesz wymienić swój blender, wypiekacz do chleba, parowiec, wagę, mikser itd., Może ten produkt naprawdę jest wart swojej ceny?

Osoby z centrali Thermomixa twierdzą, że tworząc od podstaw żywność – taką jak chleb, mąka i jogurt – automatycznie oszczędzasz pieniądze, a dzięki korzystnej ocenie energooszczędności zmniejszasz również koszty energii elektrycznej.

Użyteczność i skuteczność

Jak więc łatwo jest używać Thermomixa i jak zostać uznanym przez członków rodziny za „najlepszego kucharza wszechczasów”? Cóż, fakt, że Twój Thermomix o wartości 5500 zł jest dostarczany z własnym konsultantem, świadczy o złożoności tego narzędzia kuchennego.

Konsultant przyjdzie do Twojego domu, aby pomóc Ci go skonfigurować i wypróbować miliony przepisów z dostarczonej przez niego książki kucharskiej. Dla niektórych domowych kucharzy fakt, że jego możliwości są nieograniczone i nigdy nie zobaczysz jego pełnego potencjału, może być zbyt trudne do zniesienia…

Ci, którzy są przeciwni temu produktowi, mówią również o braku smaku niektórych wytwarzanych przez niego potraw oraz o tym, że wielu potrawom brakuje bardzo potrzebnej chrupkości. Dla zakochanych fakt, że są w stanie podać obfity, zdrowy posiłek dla rodziny, wrzucając wszystkie składniki, a następnie naciskając przycisk „start”, jest nie do pomyślenia, gdy zastanawiają się, czy zrobić ten krok w świecie Thermomixa.

Co potrafi Thermomix?

Thermomix twierdzi, że łączy w sobie funkcje 12 różnych urządzeń: ważenie, miksowanie, siekanie, mielenie, ugniatanie, blendowanie, gotowanie na parze, ubijanie, precyzyjne podgrzewanie, mieszanie i emulgowanie.

Najwyraźniej posiadanie Thermomixa zmieni przepisy, których nigdy wcześniej nie próbowałeś (ponieważ wydawały się zbyt dużym wysiłkiem) w łatwe i przyjemne osiągnięcia. Posiłki, których przygotowanie kiedyś zajęło Twojej babci kilka godzin, są teraz dostępne za kliknięciem kilka przycisków.

Więc co właściwie możesz zrobić? Thermomix może:

 • Ugotuje makaron i ryż
 • Gotuje na parze owoce i warzywa, mięso i ryby
 • Dusi mięso, warzywa i owoce
 • Gotuje na wolnym ogniu płyny, takie jak sosy, zupy i zupy
 • Pokroji i zmiele mięso, orzechy, zioła i warzywa
 • Kruszy lód i mrożone owoce
 • Blenduje owoce, lukier, zupy, sosy, koktajle, koktajle mleczne
 • Puree z warzyw, owoców i specjalnych diet
 • Zmiele ziarna kawy, cukier i orzechy
 • Zmiele ziarna na mąkę pszenną, ryż, orzechy i ziarna
 • Zagniecie ciasto na chleb, ciasto na pizzę, makaron
 • Ubije białka i żółtka, spieni mleko do kawy i krem
 • Zetrze twardy ser, czekoladę i orzechy
 • Emulguje majonez, sosy sałatkowe, produkty do pielęgnacji ciała i kosmetyki
 • Odważy płyny i ciała stałe
 • Utrzymuje ciepło w określonej temperaturze dla jogurtu, masła, sera, żywności dla niemowląt, czekolady, delikatnych sosów i fondue

Czego nie potrafi Thermomix?

Thermomix to całkiem niesamowite urządzenie kuchenne, ale nie może zrobić wszystkiego.

Oto lista rzeczy, których nie możesz zrobić w Thermomix:

 • Nie możesz piec jedzenia. Thermomix będzie gotował na wolnym ogniu, ale nie może tego zrobić na sucho.
 • Nie możesz smażyć jedzenia. Więc jeśli lubisz przyrumienić mięso i cebulę na gulasz, zanim dodasz inne składniki, nadal będziesz musiał to zrobić na kuchence
 • Nie możesz gotować pod ciśnieniem
 • Nie możesz piec jedzenia. Możesz zmielić mąkę, wymieszać ciasto i zagnieść ciasto, ale nie możesz upiec ciasta. Musisz włączyć piekarnik
 • Nie możesz suszyć w Thermomix. Potrzebujesz do tego suszarki do żywności
 • Nie możesz konserwować jedzenia. To nie jest lodówka
 • Nie możesz zamrażać lodów. Możesz go wymieszać w urządzeniu Thermomix, ale podczas miksowania musisz użyć zamrożonych składników lub zamrozić po miksowaniu.

Jest w stanie wyczyścić się od wewnątrz, ale będziesz musiał zadbać o zewnętrzną stronę swojego Thermomixa.

Konkurenci Thermomix

Tak więc wiemy wszystko o Thermomixie, ale co z jego rywalami? Jakie inne wszechstronne urządzenia są dostępne, aby uczynić życie w kuchni jeszcze wygodniejszym? Inne marki obejmują:

 • Tefal Cuisine Companion
 • KitchenAid Cook Processor
 • Bellini Supercook
 • Kogan ThermoBlend Pro
 • ALDI Mistral Thermo Cooker

Oto jak się porównują ceny:

Model Cena w dolarach
KitchenAid Cook Processor 2099 USD *
Tefal Cuisine Companion  1299 USD *
Bellini Supercook 399 USD *
ALDI Mistral Thermo Cooker 299 USD *
Kogan ThermoBlend Pro 199,99 USD *

Źródło: Ceny pobrane z odpowiednich witryn sieci handlowych, styczeń 2020 r.

KitchenAid Cook Processor

Trochę powyżej ceny Thermomixa, KitchenAid Cook Processor (2099 USD) został okrzyknięty wielkim hitem ze względu na swój wygląd. Dzięki wyborowi kolorów pasujących do Twojej kuchni, może to być zwycięzca dla tych, którzy cenią swoje urządzenia za styl.

Zaprojektowany z dużą misą o pojemności 4,5 l, oczekuje funkcji, takich jak sześć automatycznych trybów gotowania, ręczne funkcje gotowania. Posiada metalową konstrukcję odlewaną ciśnieniowo. Dodatkowo znajduje się w niej system StirAssist przeznaczony do delikatnego składania i mieszania składników.

Tefal Cuisine Companion

Dzięki cenie 1299 USD i dużej misce o pojemności 2,5 litra, którą można myć w zmywarce, Tefal Cuisine Companion jest dużym konkurentem dla lidera rynku Thermomix. Ten produkt jest szczególnie popularny wśród osób z dużą ilością buzi do karmienia. Posiada sześć programów automatycznych i tryb ręczny do regulacji prędkości, temperatury i czasu według własnych przepisów.

Ponadto jest wyposażony w cztery nasadki z ostrzami, które umożliwiają siekanie, mieszanie i blendowanie, a także wyrabianie ciasta. Znajdziesz tu również kosz parowy i funkcję utrzymywania ciepła, która utrzymuje się do 45 minut.

Bellini Supercook

Teraz, jeśli szukasz dobrego stosunku jakości do ceny w wielofunkcyjnym urządzeniu do gotowania, to Bellini Supercook może zdobyć uznanie – dostępny już od 399 USD w Target (czerwiec 2018). Dzięki 13 funkcjom gotowania może to być maszyna dla oszczędnych.

Może pracować w temperaturze do 130°C i szczyci się mocą gotowania 1000 W i możliwością mieszania 500 W. Do wyboru jest również 10 funkcji mieszania multi i turbo. Duży kolorowy wyświetlacz i pojemność dzbanka 2L mają na celu uczynienie tej maszyny użytecznym narzędziem w każdej kuchni.

ALDI Mistral Thermo Cooker

ALDI Mistral Thermo Cooker pojawiła się w sprzedaży specjalnej za 299 USD we wrześniu 2019 r. Opisano ją jako osiem urządzeń w jednym, umożliwiających gotowanie na parze, miksowanie, siekanie, kruszenie lodu, miksowanie, suszenie, ugniatanie i gotowanie gulaszu. Posiada silnik o mocy 800W i pojemności 2L. Jest też parowar o mocy grzewczej 1000 W.

Do wyboru jest 10 prędkości ze zintegrowaną skalą i funkcją cofania. Dodatkowo jest wyposażony w ostrze do siekania, mieszadło i książkę kucharską.

Kogan ThermoBlend Elite

ThermoBlend Elite firmy Kogan All-in-One Food Processor & Cooker to kolejna przyjazna dla budżetu opcja. Przy cenie 199,99 USD możesz połączyć dziesięć urządzeń w jedną całość. Posiada ekran LED, timer, pokrętło temperatury i inteligentną kontrolę prędkości. Do wyboru jest 11 różnych prędkości oraz przycisk impulsowy.

To wielofunkcyjne urządzenie ma pojemność 2 litrów i jest przeznaczone do siekania, mieszania, ugniatania, miksowania, gotowania, gotowania na parze, mieszania, smażenia i nie tylko. Aby ułatwić mycie, naczynia są łatwe do czyszczenia, a miskę można myć w zmywarce. Ponadto w zestawie znajduje się tacka do gotowania na parze, pokrywki i miarki.

Podsumowanie o Thermomix

Kiedy wszystko zostało powiedziane i zrobione, Thermomix to maszyna z bardzo fantazyjnym silnikiem i możliwością zrewolucjonizowania tego, jak i co gotujesz. Ale to kosztuje dużą kwotę gotówki  5500 zł! To, czy uznasz, że jest to opłacalne, zależy tylko od Ciebie. Dla jednego to bardzo duża kwota, a dla drugiego „drobny wydatek”.  W przeciwieństwie do samego Thermomixa, nie ma jednej odpowiedzi dla wszystkich.