Jakie właściwości mają brokuły

Jakie właściwości mają brokuły

Brokuły, a szczególnie ich właściwości w kuchni są trochę niedocenione. Dzięki zawartości wielu witamin warto je na stałe wprowadzić do codziennej diety.
Brokuły pochodzą z Włoch. Do Polski dotarły w XVII wieku. Są odporne na nawet większe przymrozki, dlatego też nadają się świetnie do uprawy w naszym kraju.
Są niedocenionym źródłem witamin: A, C, B oraz soli mineralnych takich jak żelazo, wapń, fosfor czy potas. Co ciekawe, zawierają o wiele więcej beta-karotenu od marchewki. Regularne spożywanie brokułów wspomaga odporność i zapobiega powstawaniu nowotworów. Dzięki zawartości chromu, warzywo jest pomocne w leczeniu cukrzycy.
Jada się je gotowane w zapiekankach, zupach, lub jako dodatek do obiadu. Można je również jeść na surowo, w sałatkach bądź z dipami. W lodówce można je przechowywać przez około tydzień, aczkolwiek zdarza się że po kilku dniach zakwitają na żółto i wtedy tracą częściowo walory smakowe.
Podczas gotowania, by zachowały kolor, do wody warto jest dodać kilka kropel soku z cytryny. Najlepiej jednak gotować je na parze, ponieważ podczas gotowania w wodzie tracą połowę zawartej w nich witamin.