Kokos

Kokos

Kokos jest to największy orzech na świecie. Ma dość szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, przemyśle, jak i dekoratorstw. Co wiemy o kokosie?

Kokos kojarzony jest z bardzo słodkiego smaku. Dzięki temu jest on idealny do deserów. Wiórki kokosowe doskonale nadają się jako dodatek do ciast, lodów i innych deserów. Wiórki takie najczęściej kupujemy suszone w sklepie. Susz nie ma jednak tak intensywnych walorów smakowych, jak świeży miąższ. Dlatego polecamy własnoręcznie trzeć miąższ owoców, a wiórki przechowywać w woreczkach w lodówce. Wtedy dłużej zachowaj swój niezwykły smak i aromat.

Mleczko kokosowe również ma zastosowanie w kuchni. Nie jest to jednak woda z wnętrza łupiny, lecz sok wyciśnięty z miąższu orzecha. Powszechnie stosuje się go w kuchni hinduskiej i azjatyckiej, np.: do curry. Można go również dodać do takich drinków jak pinacolada, czy malibu.

Z kokosu wytwarza się również olej kokosowy. Ma on w kuchni tako samo zastosowanie, jak Olej rzepakowy, czy słonecznikowy. Dodatkowo ma neutralny smak, więc można go stosować równie powszechnie. Jest on mniej kaloryczny, niż inne oleje, za to posiada więcej witamin, zwłaszcza z grupy B. Dlatego warto  nim zastąpić tradycyjne oleje.

Dodaj komentarz