Jakie zdrowe zamienników produktów użyjemy do pieczenia?

Jakie zdrowe zamienników produktów użyjemy do pieczenia?

Zamienniki pszenicy
Instytucje zajmujące się żywnością już od paru lat przekazują informacje o szkodliwości pszenicy. Stała się zmodyfikowanym tworem, i bardzo daleko jej do pierwotnej wersji. Jej produkcja jest bardziej opłacalna niż innych zbóż, bowiem jest to zboże odporne na warunki atmosferyczne i bardzo efektywne. Można z łatwością pozbyć się pszenicy z diety używając innych mąk.

Nie jest to bardzo proste, jednak możliwe. Produkty, które nadają się do pieczenia ciast to przede wszystkim mąka gryczana, mąka ryżowa, mąka kokosowa – idealna do lekkich wypieków. Dobrze działają też zmielone migdały i orzechy, choć te zawierają dużo tłuszczu, więc nie są tak niskokaloryczne. Doskonale sprawdza się również owies, który nie tylko jest zdrowy, ale również ma bogatą zawartość błonnika, który wspomaga trawienie.

Jeśli chcesz zamienić mąkę zupełnie – użyj bananów lub ugotowanej fasoli – nadają się idealnie zwłaszcza do ciast orzechowych i czekoladowych. W ten sposób możesz stworzyć niskokaloryczne desery dla całej rodziny.

Zamienniki mleka

Zawarta w mleku laktoza to jednej najczęściej uczulających alergenów. Ograniczenie spożycia mleka krowiego na rzecz innych może poprawić komfort życia wielu osób.
Czym zastąpić popularne mleko krowie? Do tego celu idealnie nadaję się mleka roślinne.
Mleko sojowe to jedna z najbardziej bezpiecznych opcji. Zawiera bardzo dużo witamin i składników mineralnych min. Witaminę E, B, magnez, żelazo, wapń, fosfor oraz kwas foliowy, a także sporo białka. Ser Tofu wytwarzany w procesie koagulacji mleka sojowego może zastąpić twaróg.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na mleko kokosowe, które jest bogate w tłuszcze roślinne, witaminy i minerały np. potas, fosfor, żelazo, wapń oraz magnez.
Dodatkowo możemy także wykorzystać mleko ryżowe, które jest dobrym źródłem węglowodanów oraz migdałowe, które świetnie nadaje się do wypieków ze względu na swój orzechowy posmak.

Zamiennik śmietany:

Jeśli pragniesz wykonać ciasto bez użycia śmietany polecamy wykorzystanie jednej szklanki mleka z dodatkiem łyżeczki masła – tak możesz zamienić słodką śmietankę lub też jogurt naturalny, który jest lżejszy i zawiera mniej tłuszczu od zwykłej kwaśniej śmietany.
W ten sposób przygotujesz wiele przepisów na niskokaloryczne desery, które jak wiadomo przydają się nie tylko osobom na diecie.