dieta eliminacyjna – dobra rada

dieta eliminacyjna – dobra rada

Dieta eliminacyjna jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, u których pojawiły się objawy alergii lub nietolerancji pokarm!owej i powinna być stosowana już po wystąpieniu pierwszych objawów. Przestrzeganie zasad diety eliminacyjnej może doprowadzić do całkowitego ustąpienia symptomów chorobowych.
Dieta eliminacyjna obok odczulania stanowi podstawowy sposób leczenia alergii pokarmowej. Wyłączenie z diety alergenów stanowi jedyną formę leczenia przyczynowego.
Podstawowy rodzaj diety eliminacyjnej polega na całkowitym wykluczeniu jednego lub kilku składników potencjalnie szkodliwych na okres około dwóch tygodni. Produkty, które podejrzewa się o powodowanie reakcji alergicznej, wyłączane są pojedynczo, by sprawdzić czy objawy alergii ustąpią. Brak objawów reakcji alergicznej stanowi potwierdzenie faktu, że eliminowany składnik jest elementem uczulającym. Jest to równoznaczne z koniecznością całkowitego usunięcia z diety danego składnika odżywczego.
Celem diety jest zmniejszenie niekorzystnej reakcji układu odpornościowego na dany składnik odżywczy. Do najczęstszych produktów alergizujących należą: mleko krowie, jaja, ryby, skorupiaki, mięczaki, orzechy arachidowe, soja, pszenica.
Dieta eliminacyjna polega na stałym lub okresowym wykluczeniu z jadłospisu źle tolerowanych składników lub produktów pokarmowych. Równocześnie, ze względu na konieczność zbilansowanego odżywiania wprowadza się w ich miejsce składniki zastępcze. Aby zapobiec niedoborom składników odżywczych, powinny być stosowane zamienniki o równoważnych wartościach odżywczych i kalorycznych, np. w diecie bezmlecznej, należy zwrócić uwagę w preparatach zastępczych na zawartość wapnia oraz stosunek wapnia do fosforanów.

Nie bardzo zgadzam się z tym, by z diety eliminować zbyt wiele produktów. Na pewno byłabym za odstawienie cukru, głównie słodyczy, ale cała reszta jest potrzebna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i jak spozywa się tych produktów w rozsądnej ilości, to nie powinno być problemu.