Jak długo można przechowywać mąkę i kasze

Jak długo można przechowywać mąkę i kasze

Kto z nas nie znalazł kiedyś w szafce otwartej torebki kaszy i nie zastanawiał się czy można ją jeszcze jeść czy nie. Albo resztki mąki, która gdzieś zawieruszyła się w kuchennych odmętach. Zatem jak długo są one zdatne do spożycia?

Jeżeli nasze produkty były przechowywane w suchym, czystym miejscu, gdzie temperatura nie przekraczała 15 stopni, a wilgotność powietrza 60% nasze produkty są zdatne do spożycia w przypadku gdy  od daty ich produkcji nie minął następujący okres czasu: dla kaszy manny wynosi on 5 miesięcy, dla kaszy jęczmiennej w zależności od rodzaju: kasza wiejska i mazurska – 9 miesięcy, natomiast kasza pęczak 10, kasza gryczana – 10 miesięcy, a płatki owsiane – od 4 do 6. W mieszkaniu panuje zazwyczaj wyższa temperatura, dlatego okres przydatności jest krótszy niż ten ściśle „książkowy”.

Mąkę pszenną jasną możemy przechowywać 5 miesięcy, mąkę ciemną 3, a żytnią 4 miesiące.

Pamiętajmy o przestrzeganiu tych zasad, ponieważ w nieświeżej mące czy kaszy mogą zawiązać się różnego rodzaju pasożyty, których z całą pewnością nie chcielibyśmy zobaczyć w swojej kuchni.