Czym są produkty light

Czym są produkty light

Co to są produkty light?

Telewizja, prasa, bilbordy – zewsząd atakują nas reklamy produktów light. Wielu z nas nie wie, co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem. Uważamy, że żywność typu light jest zdrowa i może korzystnie wpłynąć na naszą figurę. Czy tak jest rzeczywiście?

Produkty oznaczone symbolem light są poddawane specjalnym procesom technologicznym, które mają na celu usunięcie z żywności komponenty tłuszczowej. To właśnie ma sprawić, że żywność sygnowana tym sloganem, ma niższą gęstość kaloryczną.

Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Tłuszcz jest nośnikiem smaku. Pokarmy całkowicie pozbawione tego składnika stają się zatem bardzo niesmaczne. W takim przypadku konieczne jest zastąpienie wolnej przestrzeni powstałej przez usunięcie tłuszczu, innym składnikiem. Najczęściej jest to cukier. W efekcie takich procesów, żywność nie jest o wiele mniej kaloryczna, dostarcza natomiast ogromne ilości cukru, który dodatkowo obciąża naszą trzustkę. Aby poprawić smak dodawane są również różne substancje chemiczne jak np. glutaminian sodu, które mogą powodować m.in. alergie.

Wniosek jest bardzo prosty. Produkty light nie zawsze są lepsze od tych zwyczajnych. Porównujmy zatem etykiety i wybierajmy ten produkt, który składa się z mniejszej ilości składników.