Kawa Dalgona

Kawa Dalgona

Kawa Dalgona jest napojem przygotowywanym przez ubijanie równych proporcji rozpuszczalnej kawy w proszku, cukru i gorącej wody do uzyskania kremowej konsystencji, a następnie dodawanie go do zimnego lub gorącego mleka. Od czasu do czasu posypana jest mieloną kawą, kakao, pokruszonymi herbatnikami lub miodem. Została spopularyzowany w mediach społecznościowych podczas pandemii COVID-19, kiedy ludzie powstrzymujący się od wychodzenia z domu zaczęli kręcić filmy przedstawiające ubijanie kawy w domu, ręcznie, bez używania elektrycznych mikserów. Nazwa pochodzi od dalgony, koreańskiej słodyczy z cukrem, ze względu na podobieństwo w smaku i wyglądzie, chociaż większość kawy dalgona w rzeczywistości nie zawiera dalgony.

Wirusowy trend udostępniania przepisów i zdjęć kawy zrób to sam po raz pierwszy zyskał na znaczeniu w związku z porządkami społecznymi w Korei Południowej i dlatego jest nazywany „napojem kwarantannowym” lub „kawą kwarantannową”. Nazwa pochodzi od południowokoreańskiego aktora Jung Il-woo , który zamówił bitą kawę w restauracji w Makau podczas swojego występu w programie KBS2 o nazwie Stars 'Top Recipe at Fun-Staurant ( 신상 출시 편 스토 랑 ). Porównał smak do dalgony,
do koreańskiego toffi o strukturze plastra miodu.

Pod hashtagiem #dalgonacoffeechallenge domowe wersje kawy dalgona zaczęły rozprzestrzeniać się na południowokoreańskich kanałach YouTube i TikTok . Wzrost zainteresowania w okresie kwarantanny został przypisany uspokajającym, podobnym do ASMR efektom oglądania internetowych filmów. Chociaż napój ten był spopularyzowany jako domowa wersja ubitej kawy, staje się on ofertą menu w wielu kawiarniach w Korei Południowej.

Napój jest inspirowany z indyjskiego napoju kawowego zwanego phenti hui coffe, phitti hui coffe. Jedyna różnica polega na tym, że podczas robienia kawy phenti hui, mleko wylewa się na ubitą mieszankę zamiast wylewać łyżką ubitą mieszankę na mleko.

Podczas gdy większość kawy dalgona w rzeczywistości nie zawiera dalgony, jedna południowokoreańska kawiarnia łączy dalgonę z mleczną herbatą lub kawą. Nie jest możliwe przygotowanie kawy dalgona ze zmielonych ziaren kawy; Kawa rozpuszczalna tworzy gęsty i pienisty wierzch, a przyczyna tego ma wiele wspólnego z procesem suszenia granulek kawy.