Temperatura ma wpływ na uczucia

Temperatura ma wpływ na uczucia

Jeśli chcesz, by ktoś cię polubił, podaj mu coś ciepłego, radzą uczeni. Badania profesora Laurence’a Williamsa psychologa z University of Colorado dowodzą, że nasze nastawienie względem innych osób może się zmieniać w zależności temperatury. Uczony przeprowadził swoje doświadczenia w dosyć podstępny sposób. Każdego z 41 ochotników pierwszego badania wprowadzała do biura psychologa osoba obładowana notesem, długopisem, notatkami i – co najważniejsze – kubkiem z napojem. W czasie jazdy windą wprowadzający zapisywał w notesie dane badanego. By to zrobić, prosił gościa o potrzymanie kubka. I tu był pies pogrzebany: w kubku była albo kawa ciepła albo mrożona z lodem. Po dotarciu do gabinetu psychologa uczestnicy badania czytali tekst na temat fikcyjnej osoby. Następnie oceniali jej osobowość. Jak się okazało oceny te różniły się w zależności od tego… jaki napój trzymali wcześniej w dłoniach oceniający. Osoby, które ogrzały ręce o kubek z kawą oceniały charakter opisanej osoby jako „cieplejszy” niż ludzie zmuszeni do potrzymania zimnego napoju. W drugim eksperymencie poproszono ochotników, aby ocenili działanie terapeutyczne ciepłych lub zimnych kompresów. Ale był to tylko pretekst. Dzięki temu uczestnicy zetknęli się z przedmiotami o różnej temperaturze.

Prawdziwy obiekt badania ukryto pod pozorem nagrody za udział w sondażu. Uczestnicy mogli wybrać coś dla siebie lub bon na prezent „dla przyjaciela”. Obie nagrody były tej samej wartości.

Okazało się, że podczas dokonywania tego wyboru też było widać wpływ temperatury. Osoby, które wcześniej dotykały zimnych kompresów częściej wybierały coś dla siebie. Natomiast ci spośród uczestników, którzy poprzednio trzymali gorące okłady, byli bardziej skłonni podarować prezent przyjacielowi.

Dodaj komentarz