Dzień Niepodległości Święto w Stanach Zjednoczonych

Dzień Niepodległości – Święto w Stanach Zjednoczonych.

Dzień Niepodległości, zwany też Czwartym Lipca, w Stanach Zjednoczonych – doroczne święto państwowe. Upamiętnia uchwalenie Deklaracji Niepodległości przez Kongres Kontynentalny 4 lipca 1776 roku.

Dzień Niepodległości obchodzony jest w niedzielę, 4 lipca 2021 roku w Stanach Zjednoczonych.

Kongres opowiedział się za niepodległością od Wielkiej Brytanii 2 lipca, ale dopiero dwa dni później zakończył proces rewizji Deklaracji Niepodległości, pierwotnie zredagowanej przez Thomasa Jeffersona w konsultacji z członkami komisji Johnem Adamsem, Benjaminem Franklinem, Rogerem Shermanem i Williamem Livingstonem. Początkowo obchody wzorowane były na obchodach urodzin króla, które co roku uświetniało bicie dzwonów, ogniska, uroczyste procesje i oratoria. Takie święta od dawna odgrywały istotną rolę w anglo-amerykańskiej tradycji politycznej. Szczególnie w XVII i XVIII wieku, gdy dynastyczne i religijne kontrowersje wstrząsały Imperium Brytyjskim (i znaczną częścią Europy), wybór rocznic wydarzeń historycznych, które świętowano, a które opłakiwano, miał wyraźne znaczenie polityczne. Rytuał wznoszenia toastów za króla i innych patriotów-bohaterów – lub ich krytykowania – stał się nieformalnym rodzajem mowy politycznej, sformalizowanym jeszcze bardziej w połowie XVIII wieku, kiedy toasty wznoszone w tawernach i na bankietach zaczęły być przedrukowywane w gazetach.

W początkowej fazie ruchu rewolucyjnego w koloniach w latach 60. i 70. XVII wieku patrioci wykorzystywali takie uroczystości do głoszenia swojego sprzeciwu wobec ustawodawstwa parlamentu, wychwalając króla Jerzego III jako prawdziwego obrońcę angielskich swobód. Jednak obchody pierwszych dni niepodległości latem 1776 roku w wielu miastach przybrały formę pozorowanego pogrzebu króla, którego „śmierć” symbolizowała koniec monarchii i tyranii oraz odrodzenie wolności.

We wczesnych latach republiki Dzień Niepodległości był upamiętniany paradami, oratorstwem i toastami w ceremoniach, które celebrowały istnienie nowego narodu. Te rytuały odegrały równie ważną rolę w rozwijającym się federalnym systemie politycznym. Wraz z powstaniem nieformalnych partii politycznych stanowiły one miejsce, w którym przywódcy i wyborcy wiązali lokalne i krajowe konkursy z niepodległością i problemami stojącymi przed krajową polityką. Do połowy lat dziewięćdziesiątych XVII wieku dwie rodzące się partie polityczne organizowały w większości większych miast oddzielne festyny z okazji Dnia Niepodległości. Być może z tego powodu Dzień Niepodległości stał się wzorem dla serii (często krótkotrwałych) obchodów, które czasem miały bardziej wyraźny wydźwięk polityczny, takich jak urodziny Jerzego Waszyngtona czy rocznica zaprzysiężenia Jeffersona na prezydenta (1801-09).

Liczny potok słów, który charakteryzował Święto Niepodległości w XIX wieku, sprawił, że było ono zarówno poważną okazją, jak i okazją, która czasami narażała się na śmieszność, podobnie jak coraz bardziej popularny i demokratyczny proces polityczny w tym okresie. Wraz z rozwojem i dywersyfikacją amerykańskiego społeczeństwa, obchody czwartego lipca stały się patriotyczną tradycją, do której dążyło wiele grup – nie tylko partie polityczne. Abolicjoniści, obrońcy praw kobiet, ruch umiarkowania i przeciwnicy imigracji (natywiści) – wszyscy oni zawłaszczyli sobie ten dzień i jego obchody, często oświadczając, że nie mogą świętować z całą społecznością, gdy panuje nieamerykańskie wypaczenie ich praw.

Wraz z rozwojem rekreacji, czwarty lipca stał się głównym świętem w środku lata. Powszechne spożywanie alkoholu i liczne urazy spowodowane odpalaniem fajerwerków skłoniły reformatorów z przełomu XIX i XX wieku do zorganizowania ruchu na rzecz bezpiecznego i zdrowego czwartego lipca. W późniejszym okresie XX wieku, choć nadal było to święto narodowe, któremu towarzyszyły parady, koncerty muzyki patriotycznej i pokazy fajerwerków, Dzień Niepodległości stracił na znaczeniu jako miejsce uprawiania polityki. Pozostało ono silnym symbolem narodowej potęgi i specyficznie amerykańskich cech – nawet wolności pozostania w domu i grillowania.

Pytania o Dzień Niepodległości.

1. Kiedy jest Dzień Niepodległości w Stanach Zjednoczonych?

Dzień Niepodległości obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych 4 lipca. Często święto to nazywane jest Czwartym Lipcem.

2. Co to jest czwarty lipca?

Czwarty lipca świętuje uchwalenie Deklaracji Niepodległości przez Kongres Kontynentalny w dniu 4 lipca 1776 r. Deklaracja ogłosiła polityczne oddzielenie 13 kolonii północnoamerykańskich od Wielkiej Brytanii.

3. Dlaczego 4 lipca świętuje się fajerwerkami?

Podczas obchodów 4 lipca fajerwerki oznaczają dumę narodową i patriotyzm. Były używane w Chinach co najmniej od XII wieku, a w XV wieku stały się popularne wśród europejskich monarchów jako sposób na świętowanie narodowych triumfów, przywrócenie pokoju i własne urodziny monarchów. Fajerwerki są częścią Dnia Niepodległości w Stanach Zjednoczonych od jego pierwszej uroczystości w 1777 roku.

4. Dlaczego kolonie północnoamerykańskie ogłosiły niepodległość?

Deklaracja Niepodległości, uchwalona 4 lipca 1776 roku, odzwierciedlała powszechne niezadowolenie w koloniach z rosnącej kontroli brytyjskiej. Koloniści szczególnie sprzeciwiali się serii niepopularnych praw i podatków uchwalonych przez Wielką Brytanię począwszy od 1764 roku, w tym Ustawie Cukrowej, Ustawie Stemplowej i tak zwanym Ustawom Nieznośnym.