Dzień Dziecka

Dzień Dziecka Dzień Dziecka lub w pełnej nazwie – Międzynarodowy Dzień Dziecka albo Powszechny Dzień Dziecka obchodzony jest co roku na całym świecie, chociaż w różnych terminach. W Polsce obchodzi się go 1-ego czerwca od roku 1952 r. Jednak jego genezy należy szukać w Międzynarodowej Konferencji na Rzecz Dobra Dzieci, która odbyła się w Szwajcarii w 1925 r. … Czytaj dalej Dzień Dziecka

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka lub w pełnej nazwie – Międzynarodowy Dzień Dziecka albo Powszechny Dzień Dziecka obchodzony jest co roku na całym świecie, chociaż w różnych terminach. W Polsce obchodzi się go 1-ego czerwca od roku 1952 r. Jednak jego genezy należy szukać w Międzynarodowej Konferencji na Rzecz Dobra Dzieci, która odbyła się w Szwajcarii w 1925 r. Celem organizacji, która promowała ustanowienie Dnia Dziecka było zapewnienie bezpieczeństwa i dobrego dzieciństwa wszystkim dzieciom na całym świecie. Z biegiem lat i rozwojem praw dziecka oraz ich świadomości wśród dorosłych oraz najmłodszych członków społeczeństwa rozrastają się postulaty związane z prawami dzieci, ich sytuacją, wykorzystywaniem, nielegalną, ciężką pracą oraz pojawiają się próby znalezienia rozwiązań tego problemu. Dzień Dziecka stał się dobrą okazją do przypomnienia o rejonach, w których dzieci narażone są nie tylko na głód, ale także na wojnę, udział w konfliktach zbrojnych zarówno pośredni, jak i bezpośredni.

Od 1994 r. w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Poza przypominaniem ważnych i poważnych spraw związanych z dziećmi Dzień Dziecka jest także dniem radości i świętowania. Często tego dnia organizowane są różne imprezy, zarówno sportowe, jak i teatrzyki, koncerty oraz imprezy lokalne mające sprawić przyjemność dzieciom. Najmłodsi obdarowywani są prezentami, a w niektórych placówkach szkolnych dzień ten jest dniem na wycieczki do zoo lub lunaparków.