Mapa myśli

Mapa myśli Mapa myśli to nic innego, jak metoda notowania, porządkowania, oraz rozwiązywania problemów za pomocą specjalnego diagramu. Jak efektywnie sporządzić mapę myśli? W centrum zawsze stoi słowo – klucz. Może to być problem do rozwiązania, teza, kluczowa kwestia itp. Od słowa-klucza należy prowadzić kolejno linie do następnych słów kluczy. Należy pamiętać, aby te nowe … Czytaj dalej Mapa myśli

Mapa myśli

Mapa myśli to nic innego, jak metoda notowania, porządkowania, oraz rozwiązywania problemów za pomocą specjalnego diagramu.

Jak efektywnie sporządzić mapę myśli? W centrum zawsze stoi słowo – klucz. Może to być problem do rozwiązania, teza, kluczowa kwestia itp. Od słowa-klucza należy prowadzić kolejno linie do następnych słów kluczy. Należy pamiętać, aby te nowe słowa w jakikolwiek sposób, czasami nawet bardzo odległy łączyły się z pierwotnym słowem – kluczem. Od słów, które już dopisaliśmy do słowa-klucza możemy poprowadzić kolejne odnogi. Dzięki temu uzyskamy bardzo rozbudowaną mapę.

Istotą tworzenia mapy myśli jest to, aby nie hamować własnych skojarzeń i myśli. Każdy pomysł może się okazać tym najwłaściwszym, bądź być drogą do celu.

Aby mapa myśli była jasna i czytelna, kolejne słowa kluczowe, oraz powiązania z nimi zaznaczamy różnymi kolorami. Należy również pamiętać, że pierwsze słowo powinno być na środku kartki. Obecnie można odnaleźć nieskomplikowane i darmowe programy, które ułatwiają robienie notatek tą metodą na komputerze. Taką mapę myśli da się również stworzyć w dowolnym programie graficznym, programie do tworzenia prezentacji, bądź edytorze tekstu.